Rivalski generali u borbi za kontrolu u Sudanu: Šta se krije iza neprijateljstava? 1Foto: EPA-EFE/STR

Žestoke borbe širom Sudana raspršile su nade za miran prelazak na civilnu vlast, piše CNN u svojoj analizi.

Snage lojalne dvojici rivalskih generala bore se za kontrolu, i kao što to obično biva civili su najveće žrtve – za tri dana desetine je ubijenih i stotine povređenih.

Lekarske organizacije i nekoliko očevidaca rekli su da su ciljano bombardovane medicinske ustanove iako su obe strane negirale granatiranje bolnica.

Borba za vlast u središtu sukoba

U središtu sukoba su sudanski vojni vođa Abdel Fatah al-Burhan i komandant paravojnih snaga za brzu podršku (RSF) Mohamed Hamdan Dagalo.

Oni su donedavno bili saveznici i sarađivali na svrgavanju sudanskog predsednika Omara al-Bašira 2019. te odigrali ključnu ulogu u vojnom udaru 2021.

Međutim, tenzije su nastale tokom pregovora o integraciji RSF-a u regularnu vojsku zemlje u okviru planova za obnovu civilne vlasti.

Ključno pitanje je ko bi kome bio podređen u novoj hijerarhiji.

Ova neprijateljstva, rekli su izvori CNN, su vrhunac onoga što obe strane vide kao egzistencijalnu borbu za dominaciju.

Sudanu nisu strani preokreti

Teško je preceniti koliko je Baširovo svrgavanje bilo seizmično.

On je vodio zemlju skoro tri decenije kada su ga narodni protesti koji su počeli zbog nezamapćenog povećanja cena namirnica zbacili sa vlasti.

Tokom njegove vladavine, Južni Sudan se odvojio od severa, dok je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Bašira za ratne zločine u Darfuru, separatističkom zapadnom regionu.

Nakon Baširovog svrgavanja, Sudanom je vladao neugodan savez između vojnih i civilnih grupa.

Sve se to završilo 2021. kada su oružane snage raspustile vladu koja je delila vlast.

 

Rivalski generali u borbi za kontrolu u Sudanu: Šta se krije iza neprijateljstava? 2
Foto: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGY

Kontroverzna prošlost RSF

Snage za brzu podršku (RSF) su eminentna paravojna grupa u Sudanu, čiji je vođa, Dagalo, uživao u brzom usponu na vlast.

Tokom sudanskog sukoba u Darfuru početkom 2000.-ih, bio je vođa ozloglašenih sudanskih snaga Džandžavida, umešanih u kršenja ljudskih prava i zločine.

Međunarodna pobuna je dovela do toga da je Bašir formalizovao grupu u paravojne snage poznate kao granične obaveštajne jedinice.

Godine 2007.  trupe su postale deo obaveštajnih službi zemlje, a 2013. Bašir je stvorio RSF, paravojnu grupu koju on nadgleda i predvodi Dagalo.

Dagalo se okrenuo protiv Bašira 2019. ali ne pre nego što su njegove snage otvorile vatru mirne demonstrante okupljenje na protestima  protiv Bašira u Kartumu. Tada je ubijeno 118 ljudi.

Kasnije je imenovan za zamenika prelaznog Suverenog saveta koji je vladao Sudanom u partnerstvu sa civilnim rukovodstvom.

Burhan je u suštini lider Sudana. U vreme Baširovog svrgavanja sa vlasti, Burhan je bio generalni inspektor vojske.

Njegova karijera je tekla gotovo paralelno sa Dagalovom.

Takođe je postao poznat 2000.-ih zbog svoje uloge u mračnim danima sukoba u Darfuru, gde su dvojica muškaraca, kako se veruje, prvi put stupila u kontakt.

Al-Burhan i Dagalo su učvrstili svoj uspon na vlast tako što su se zainteresovali za zalivske elektrane.

Oni su komandovali odvojenim bataljonima sudanskih snaga, koji su poslati da služe sa koalicionim snagama predvođenim Saudijskom Arabijom u Jemenu.

Sada su se našli zaključani u borbi za vlast.

Pokušaj državnog udara

U razgovoru za CNN, Burhan je okarakterisao ofanzivu RSF-a kao „pokušaj državnog udara“.

„Ovo je pokušaj državnog udara i pobuna protiv države“, rekao je Burhan za CNN. On je rekao da se lider RSF-a Dagalo „pobunio“ protiv države i da će mu se, ako bude uhvaćen, suditi pred sudom.

Burhan je u telefinskom intervjuu za CNN naveo da je RSF pokušao da ga „uhvati i ubije“.

Na pitanje o toj tvrdnji, portparol RSF-a je rekao za CNN da grupa „nastoji da ga uhvati“ i privede pravdi za „mnoga dela izdaje protiv sudanskog naroda“.

„Borimo se za sve Sudance“, rekao je portparol u saopštenju. „Mi ćemo sve odgovorne strane izvesti pred lice pravde i omogućiti im pravično suđenje“.

NA pitanje zašto bi mu sudanski narod trebao verovati, s obzirom na njegov bivši savez sa Dagalom, Burhan je rekao: „Sudanska vojska je narodna vojska. Nije u vlasništvu određenih ljudi ili određenih organizacija“, rekao je on.

„To je nacionalna institucija koja ima zadatak da brani Sudan“.

Sudan se suočava sa neizvesnom budućnošću

Nejasno jekako će se borbe završiti.

Obe strane tvrde da imaju kontrolu nad ključnim lokacijama, a borbe su zabeležene širom zemlje na mestima udaljenim od glavnog grada Kartuma.

Dok različite zvanične i nezvanične procene ukazuju da je sudanskih oružanih snaga oko 210.000-220.000, veruje se da RSF broji oko 70.000, ali su bolje obučeni i bolje opremljeni.

Međunarodne sile su izrazile zabrinutost, a Savet bezbednosti UN u ponedeljak je održao prvi sastanak o krizi u Sudanu.

Osim zabrinutosti za civile, verovatno su u igri i druge motivacije – Sudan je bogat resursima i strateški lociran.

CNN je ranije izveštavao o tome kako je Rusija u dosluhu sa sudanskim vojnim liderima kada je reč o krijumčarenju zlata iz Sudana.

Dagalove snage su bile ključni primaoci ruske obuke i naoružanja, a sudanski izvori CNN-a takođe veruju da je sudanskog vojnog vođu Burhana podržavala Rusija, pre nego što je uz međunarodni pritisak nateran da se javno odrekne prisustva ruske plaćeničke grupe Vagner u Sudanu.

Sudanski susedi Egipat i Južni Sudan ponudili su da posreduju u uspostavljanju mira. Do tada, zaključuje CNN, ono što je izvesno jeste dodatno osiromašenje i beda za narod Sudana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari