Skoro nigde u svetu prava žena i devojaka nisu dovedena u pitanje kao u Avganistanu. EU je jasno stavila do znanja da će buduća pomoć za razvoj EU zavisiti od poštovanja normi koje se tiču ljudskih prava, uključujući prava žena i devojaka. EU će nastaviti sa podrškom ženama i devojkama širom sveta, držeći se svojih vrednosti i verovanja.
Ljudska prava, sloboda, demokratija i jednakost čine suštinske vrednosti koje Evropsku uniju čine onim što jeste. One obogaćuju naša društva i jačaju otpornost. Rodna ravnopravnost je ključni faktor za mir, bezbednost, ekonomski prosperitet i održivi razvoj.
Zato je upravo rad na svim nivoima na promociji i zaštiti napretka u pogledu rodne ravnopravnosti politički prioritet i cilj EU. Treći akcioni plan EU za rodnu ravnopravnost i novi budžet EU za spoljno delovanje obezbeđuju plan za globalno delovanje ka uspostavljanju rodno ravnopravnog sveta. Radimo zajedno sa multilateralnim, regionalnim i bilateralnim partnerima, uključujući i organizacije civilnog društva, kako bismo ostvarili ove ciljeve. Dug put je još uvek pred nama; nema mesta za nemarnost.
U mnogim zemljama pandemija je pogoršala postojeće rodne neravnopravnosti u različitim sferama: u obrazovanju, stručnom osposobljavanju, zdravstvu, bezbednosti, seksualnim i reproduktivnim pravima i ekonomskim prilikama. Štaviše, lokdaunovi zbog virusa COVID-19 često su doveli do povećanog rodno zasnovanog nasilja, a naročito nasilja u porodici. Istovremeno, veliki deo tereta nege pao je na žene i devojke. Radnici u neformalnoj ekonomiji i radnici koji obavljaju niskokvalifikovane poslove (od kojih većinu čine žene), migranti i pripadnici manjina, suočili su se sa većim rizikom i suočavaju se sa višestrukim vidovima diskriminacije.
Takođe, zatvaranje škola je izložilo devojke povećanom riziku od seksualne eksploatacije, rane trudnoće, dečijeg rada i prinudnih brakova. Fond Malala procenjuje da postoji rizik da još 20 miliona devojaka napusti škole, što bi ukupno dovelo do broja od 150 miliona devojaka – što je jednako trećini stanovništva EU – bez ikakvih izgleda za obrazovanje.
Prema skorašnjem izveštaju UN, vojni troškovi u 2020. godini bili su veći od zdravstvenih troškova u čitavom svetu, čak i u godini tokom koje je vladala pandemija virusa korona. Za održivi oporavak od pandemije virusa COVID-19, moramo udvostručiti naš trud kada je u pitanju promovisanje rodne ravnopravnosti.
Sada je vreme da učinimo više
Ovaj izazov zahteva globalni odgovor, sada kada pravimo budućnost u kakvoj želimo da naša deca i unuci odrastu nakon pandemije, u svetu koji je ravnopravniji, u kome ima više raznolikosti i u kome su jednake mogućnosti stvarnost. Moramo da rešimo glavne uzroke rodne neravnopravnosti i diskriminacije kako bismo postigli održive promene.
Evropska unija i njene države članice, kao i evropske finansijske institucije stali su uz žene i devojke širom sveta tokom pandemije. Kao Tim Evropa, već smo mobilisali 46 miliona evra za podršku za preko 130 partnerskih zemalja, sa posebnim fokusom na žene i mlade.
Tri primera služe kao ilustracija ovoga: U Nepalu, pomogli smo da milion devojčica i dečaka nastave svoje obrazovanje tako što su časove pratili putem radija. U Togu smo podržali stvaranje šeme univerzalnog prihoda i imenovanje žena na čelo novih opština. Širom sveta, EU-UN inicijativa „Spotlight“ pomogla je da se spreči ili reši problem nasilja nad 650.000 žena i devojaka, kao i da se 880.000 muškaraca i dečaka edukuje o pozitivnom maskulinitetu, nenasilnom rešavanju konflikta i roditeljstvu.
Ipak, kako bismo se suočili sa rastućim izazovima, potrebno je da uradimo još više. Ovo je cilj Trećeg akcionog plana za rodnu ravnopravnost. On promoviše vođstvo i značajno učešće žena, devojaka i mladih u politici, društvenom i kulturnom životu, kao i u svim pitanjima koja se tiču mira i bezbednosti.
Radimo na tome da vratimo ljudski razvoj na pravi put
Ovaj plan sada postaje stvarnost uz pomoć Instrumenta za susedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju (NDICI) u vrednosti od 79.5 milijardi evra koje će podržati spoljno delovanje EU tokom narednih sedam godina.
Podrška za obrazovanje, a naročito obrazovanje devojaka, imaće centralnu ulogu. Kao što podržava obrazovanje u vanrednim okolnostima, EU je radila sa partnerskim zemljama tokom pandemije kako bi smanjila uticaj na decu i olakšala bezbedan povratak u školske klupe.
Već smo, kao Tim Evropa, obezbedili više od polovine čitave svetske pomoći usmerene na obrazovanje. Izdvojićemo još sredstava kako bismo promovisali rodnu jednakost kroz kvalitetno obrazovanje na svim nivoima. Naše zajedničko obećanje vredno 1,7 milijardi evra za Partnerstvo globalnog obrazovanja u julu – da se transformiše obrazovanje za devojčice i dečake u do 90 zemalja i teritorija – deo je ovog novog početka.
Povećavamo svoj trud, od podrške ženama i devojkama za obrazovanje i ekonomske prilike, do poboljšanja njihovog pristupa uslugama koje se tiču seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Do 2025. godine, 85% svih spoljnih akcija EU u svim sektorima doprinosiće rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena.
Ovaj proces se sada privodi kraju sa našim partnerskim zemljama, a zasnovan je na konsultacijama sa organizacijama civilnog društva, aktivistima za prava žena i omladinom.
Moramo da vratimo ljudski razvoj na pravi put i da dostignemo Ciljeve za održivi razvoj do 2030, a da nikog ne zaboravimo u tom procesu.
Izuzetno je važno da uspemo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.