Iran se suočava s pritiskom međunarodne zajednice „bez presedana“, rekao je predsednik zemlje Hasan Rohani.
Obnovljene sankcije SAD su dovele do gore ekonomske situacije nego za vreme rata Irana sa Irakom od 1980-1988, naglasio je iranski predsednik. Njegovi komentari su usledili usred sve većih tenzija sa SAD, koje su prošle nedelje rasporedile ratne brodove i avione u Persijskom zalivu.
Rohani, koji je i pod političkom pritiskom u zemlji, pozvao je na političko jedinstvo. „Za vreme rata nismo imali probleme s bankama, s prodajom nafte ili uvozom i izvozom i samo je bilo sankcija na kupovinu oružja.
Pritisak koji vrše neprijatelji predstavlja rat bez presedana u istoriji naše Islamske revolucije, ali ne očajavam i polažem velike nade u budućnost, te verujem da možemo da prevaziđemo ove teškoće pod uslovom da budemo ujedinjeni“, poručio je Rohani političkim aktivistima u Teheranu.
Eskalacija tenzija između Irana i SAD dovela je u pitanje budućnost istorijskog nuklearnog sporazuma iz 2015. koji je potpisao Iran i još pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN i Nemačka. Američki predsednik Donald Tramp je prošle godine unilateralno povukao SAD iz sporazuma i ponovo uveo sankcije, a Iran je nagovestio da bi mogao da obnovi nuklearne aktivnosti ako i ostali partneri krenu putem SAD.
Rohani je pod pritiskom konzervativaca u Iranu nakon povlačenja SAD iz nuklearnog sporazuma. Prema tom sporazumu, Iran je pristao da ograniči svoje nuklearne aktivnosti i dozvoli pristup međunarodnim inspektorima u zamenu za ukidanje sankcija. Sankcije SAD pogađaju izvoz nafte, a rezultirale su i presušivanjem stranih investicija.
Američke kompanije ne mogu da direktno posluju sa Iranom, kao ni sa stranim firmama ili zemljama koje imaju poslovne veze sa Iranom. Međunarodni monetarni fond prognozira da će iranska ekonomija ove godine zabeležiti pad od šest odsto.
Trampova administracija se s druge strane nada da će sankcijama naterati Iran da pregovara o „novom sporazumu“ koji ne bi pokrivao samo njegove nuklearne aktivnosti, već i program balističkih raketa i ono što zvaničnici nazivaju njegovim „malicioznim ponašanjem“ širom Bliskog istoka.
SAD šalju na Bliski istok sistem raketne odbrane „patriot“, brodove, bombardere, nosače aviona. SAD su kao razlog za takvu odluku navele odgovor na potencijalnu pretnju Irana po američke snage u regionu, što je Iran odbacio kao glupost. U susednom Iraku trenutno je raspoređeno oko 5.200 vojnika SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.