Rohani: U ratnoj smo situaciji 1Foto: EPA-EFE ABEDIN TAHERKENAREH

Predsednik Irana Hasan Rohani obećao je da će „srušiti“ embargo koji su ovoj zemlji od danas ponovo uvele Sjedinjene Države.

Prvi dan ove nove runde ekonomskih sankcija iranska vojska je „pozdravila“ odbrambenim vežbama vazduhoplovstva koje će se nastaviti i sutra, i čiji je cilj, prema njegovim rečima, „da dokažu odbrambenu sposobnost zemlje“ koja je suočena sa „ratnom situacijom“.

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponovo je uvela Iranu sankcije koje su bile ukinute posle postizanja nuklearnog sporazuma 2015, iz kojeg su se, međutim, SAD povukle u maju ove godine. Ovaj potez je već izazvao masovne proteste – hiljade Iranaca izašle su u nedelju na ulice, uzvikujući parole poput: „smrt Americi“. Demonstracije su održane na 39. godišnjicu okupacije američke ambasade u Teheranu, 4. novembra 1979, kada su 52 Amerikanca držana kao taoci 444 dana, odnosno sve do 20. januara 1981, što je dovelo do četiri decenije obostranog neprijateljstva.

Nove sankcije će naročito naškoditi iranskoj naftnoj industriji, koja je ključni izvor novca za oslabljenu ekonomiju ove naftom bogate zemlje. Iranska valuta rijal je tokom proteklih godinu dana bila u stalnom ubrzanom padu, što je izazvalo vrtoglavi rast cena svega od mobilnih telefona do lekova. Ali Rohani je zauzeo prkosan stav, rekavši da će Iran „nastaviti da prodaje naftu“ i da će „ponosno srušiti sankcije“. „Danas, Iran može da prodaje naftu i nastaviće da je prodaje“, naglasio je iranski predsednik.

„Nalazimo se u ratnoj situaciji. Odnosno u ekonomskoj ratnoj situaciji. Suprotstavljamo se nasilničkom neprijatelju. Moramo da pobedimo“, rekao je Rohani. Iranska državna televizija emitovala je snimke sistema vazdušne odbrane i protivavionske artiljerije u vojnim manevrima na severu zemlje, što će se nastaviti i danas. Kako je navedeno, u vežbama učestvuju i nacionalna vojska i državna paravojna Revolucionarna garda.

Tramp je povukao SAD iz Iranskog nuklearnog sporazuma uz obrazloženje da je to „najgori sporazum ikada ispregovaran“. Zahvaljujući tom sporazumu, Iranu su ukinute sankcije u zamenu za to da zemlja obustavi razvoj nuklearnog naoružanja. Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA) tvrdi da se Iran pridržavao sporazuma, ali Tramp insistira na novim pregovorima.

Američka administracija želi da zaustavi ono što naziva „malignim“ aktivnostima Teherana, koje obuhvataju sajber napade, testiranja balističkih raketa, kao i podršku terorističkim grupama na Bliskom istoku. Tramp kaže da je njegova strategija „maksimalnog pritiska“ efikasna. „Iran je hteo da zaposedne ceo Bliski istok. A sada žele samo da prežive“, rekao je Tramp.

SAD su već uvele jednu rundu sankcija Iranu u avgustu, ali analitičari kažu da je ova tura „najteža ikad“. Više od 700 pojedinaca, firmi, plovila i letelica se sada nalaze na listi sankcija, a među njima su i neke od najvećih banaka, izvoznici nafte i transportne kompanije. Osim toga, očekuje se da će mreža Svift sa sedištem u Briselu, koja se bavi međunarodnim finansijskim transakcijama i prenosom novca, prekinuti sve veze sa nekim iranskim institucijama, što će izolovati Iran iz međunarodnog finansijskog sistema. Američki državni sekretar Majk Pompeo rekao je da je cilj SAD da svede iransku prodaju nafte na nulu, ali Trampova administracija je ipak odobrila izuzetak za osam zemalja kojima će biti dozvoljeno da nastave da uvoze naftu iz Irana. Iako te zemlje nisu imenovane, mediji navode da se među njima nalaze američki saveznici – Italija, Indija, Japan i Južna Koreja, kao i Turska, Kina i Indija.

U Iranu se već osećaju posledice ozbiljne ekonomske krize koja je dovela da masovnih antivladinih protesta, tokom kojih je od kraja prošle godine uhapšeno blizu 5.000 ljudi, a najmanje 25 osoba je ubijeno, dok se sporadične demonstracije i dalje održavaju. SAD tvrde da cilj sankcija nije rušenje vlade u Teheranu, već da žele da ubede vladu da radikalno promeni svoju politiku, naročito kada je u pitanju podrška militantnim grupama i razvoj balističkih raketa. Ali, i Trampov lični advokat Rudi Đulijani i savetnik za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton su izjavili da se zalažu za „zbacivanje iranske teokratske vlade“.

Komesar Evropske unije za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi juče se izjasnio da je protiv sankcija. „Evropska unija to ne odobrava“, rekao je Moskovisi za radio Fransinfo. Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Bahram Kvazemi kaže da je Teheran „u stalnom kontaktu sa ostalim potpisnicima nuklearnog sporazuma“ ali da će „za uspostavljanje mehanizama za nastavak trgovine sa EU biti potrebno vremena“. Evropske zemlje koje su ostale pri sporazumu najavile su da će pronaći način da firme „zaobiđu“ sankcije, ali postoje izvesne sumnje u ostvarivost i uspeh takvog plana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari