Mjanmarske vlasti nisu prekinule etničko čišćenje Rohinđa muslimana u državi Rahin, izjavio je juče zvaničnik Ujedinjenih nacija koji se bavi ljudskim pravima.
Ocena izaslanika UN o kontinuiranoj „kampanji terora i izgladnjivanja“ usledila je šest meseci pošto su vojne akcije izazvale masovni egzodus Rohinđa. Oko 700.000 ljudi je od avgusta pobeglo u susedni Bangladeš. Oni od tada govore, piše Bi-Bi-Si, o ubistvima, silovanjima i podmetanju požara. Mjanmarska vojska tvrdi da se bori protiv Rohinđa koji su ekstremisti i negira da su mete njenih napada civili u državi Rahin.
„Etničko čišćenje Mjanmara nad Rohinđama se nastavlja. Ne mislim da se može izvući bilo kakav drugi zaključak na osnovu onoga što sam video i čuo u Koksiz bazaru“, rekao je Endrju Gilmor, pomoćnik generalnog sekretara UN zadužen za ljudska prava, aludirajući na okrug u južnom Bangladešu, gde je prebegao najveći deo izbeglica. Nakon što je razgovarao s nedavno pristiglim Rohinđama u krcati izbeglički kamp, Gilmor je naglasio da se „priroda nasilja promenila od nekontrolisanog krvoprolića i masovnog silovanja od prošle godine u manje intenzivnu kampanju terora i prisilnog izgladnjivanja.“
Bangladeške i mjanmarske vlasti su pregovarale o povratku izbeglica tokom predstojećih meseci, ali je gomilanje mjanmarske vojske na granici prošle nedelje izazvalo zabrinutost. Izaslanik UN je rekao da je Rohinđama „nezamislivo“ da se u skorijoj budućnosti na „bezbedan, dostojanstven i održivi“ način vrate u državu Rahin. „Vlada Mjanmara je zauzeta time što svetu priča da je spremna da primi povratnike, dok ih njene snage istovremeno i dalje potiskuju u Bangladeš“, rekao je Gilmor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.