Rojters: Kako se Kremlj ophodi prema pijanim i neposlušnim vojnicima? 1Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Pijani regruti, osuđenici, vojnici koji ne izvršavaju naređenje nalaze se među stotinama vojnih i civilnih prestupnika koji su ove godine bili gurnuti u ruske kaznene jedinice poznate kao „Oluja-Z“ i poslati na front u Ukrajini, preneo je Rojters koji je načinio izveštaj nakon razgovora sa 13 osoba upućenih u slučaj, uključujući i pet boraca u jedinicama.

„Olujnici, to su samo meso“, rekao je jedan redovni vojnik iz jedinice vojske br. 40318 koji je bio raspoređen u blizini Bahmuta u istočnoj Ukrajini u maju i junu.

Rekao je da je pružio medicinsku pomoć grupi od šest ili sedam ranjenih boraca „Oluja-Z“ na bojnom polju, te da nije želeo da posluša naređenje komandanta da ostavi te ljude da iskrvare.

Rekao je da ne zna zašto je komandant izdao takvo naređenje, ali je tvrdio da je to tipično jer oficiri smatraju da su pripadnici „Oluja-Z“ manje vredni od običnih vojnika.

Vojnik, koji je tražio anonimnost usled straha od krivičnog gonjenja u Rusiji zbog javnog razgovora o ratu, rekao je da „ako komandanti uhvate nekoga čiji dah mirise na alkohol, odmah ga šalju u ‘OlujuZ'“.

Ruski državni mediji objavili su da odred „Oluja-Z“ postoje, da su učestvovali u intenzivnim borbama i da su neki od njihovih pripadnika dobili medalje za hrabrost, ali ne otkrivaju kako su formirani, niti njihove gubitke.

Pod direktnu komandu Ministarstva odbrane

Rojters je prva novinska organizacija koja je sastavila sveobuhvatan izveštaj o tome kako su jedinice sastavljene i raspoređene, razgovarajući sa više izvora sa direktnim saznanjem o tome šta se dešava.

Kao i vojnik iz jedinice br. 40318, 13 intervjuisanih osoba – među kojima su i četiri rođaka pripadnika Oluje-Z, kao i tri vojnika u redovnim jedinicama koji su komunicirali sa odredima – svi su zatražili anonimnost, navodeći strah od odmazde.

Rojters je potvrdio identitete svih uključenih boraca koristeći krivične dosijee, naloge na društvenim mrežama ili iz razgovora sa njihovim kolegama vojnicima i članovima porodica.

Kazneni odredi, od kojih svaki ima 100-150 pripadnika obično su slati na najrizičnije delove fronta, često trpe velike gubitke, navodi Rojters pozivajući se na razgovore sa ljudima, koji su identifikovali najmanje pet timova „Oluja- Z“ koji se bore da odbiju ukrajinsku kontraofanzivu na istoku i jugu.

Tri od pet boraca Oluja-Z koje je Rojters intervjuisao, i rođaci tri druga borca „Oluja-Z“, opisali su košmarne sukobe u kojima je veliki deo njihovih odreda uništen.

Jedan borac, osuđen za krađu, koji je regrutovan iz zatvora, rekao je da su svi osim 15 od 120 ljudi u njegovoj jedinici u sastavu 237. puka poginuli ili ranjeni u borbama kod Bahmuta u junu.

Dok je Vagnerova plaćenička grupa – koja je sada raspuštena nakon junske pobune – slala osuđenike da se bore na liniji fronta, jedinice „Oluja-Z“ dolaze pod direktnu komandu Ministarstva odbrane Rusije.

Ovi odredi takođe kombinuju osuđenike koji se dobrovoljno bore u zamenu za obećanje da će biti pomilovani sa redovnim vojnicima koji se kažnjavaju za disciplinske prekršaje, rekli su intervjuisani ljudi.

Odredi „Oluja-Z“ korisni su ruskom ministarstvu odbrane jer mogu biti raspoređeni kao potrošna pešadija, navodi Conflict Intelligence Team, nezavisna organizacija koja prati rat. „Borci ‘Oluja-Z’ se upravo šalju na najopasnije delove fronta, u odbrani i u napadu“, navode iz ove grupe.

Iako rusko ministarstvo odbrane nikada nije priznalo stvaranje jedinica „Oluja-Z“, prvi izveštaji o njihovom postojanju pojavili su se u aprilu kada je Institut za proučavanje rata, istraživački centar sa sedištem u SAD, citirao procureli ruski vojni izveštaj o formiranju odreda.

Rojters nije uspeo da utvrdi koliko vojnika ukupno služi u jedinicama, iako intervjui sa ljudima koji su upoznati sa tim ukazuju na najmanje nekoliko stotina boraca „Oluja-Z“ koji su trenutno raspoređeni na liniji fronta.

Vagner je imao oko 25.000 boraca angažovanih u sukobu, rekao je njegov pokojni vođa Jevgenij Prigožin u vreme svoje junske pobune.

Predsednik Vladimir Putin je u petak spomenuo osuđenike koji se bore u redovnoj vojsci. Na sastanku sa malom grupom redovnih ruskih vojnika, on je rekao da je svestan da su dvojica njihovih saboraca, bivših zatvorenika, ubijena u akciji. „Oni su dali svoje živote za otadžbinu i potpuno su se oslobodili krivice“, rekao je Putin i dodao da će porodicama osuđenika biti pružena pomoć, ne iznoseći detalje.

Eho Staljinove ere

Postoji istorijski presedan da su vojni prestupnici bili gurnuti u borbene jedinice – 1942. kada se Crvena armija povlačila iz nacističkog napredovanja, sovjetski vođa Josif Staljin potpisao je dekret sa naredbom da se vojnici, koji su u panici, ili su napustili svoje položaje prebace u „kaznene bataljone“ i budu raspoređeni na najopasnije delove fronta.

„Oluja-Z“ je nezvanični termin koji koriste ruske trupe, kombinujući termin za jurišne trupe sa slovom Z, koje je vojska usvojila kao simbol njihove invazije na Ukrajinu.

Artjom Ščikin, 29-godišnjak iz regiona Mordovija u centralnoj Rusiji, služio je dvogodišnju kaznu za pljačku kada su regruti Ministarstva odbrane došli u zatvor i pitali ga da li zatvorenici žele da odu da se bore u Ukrajini.

Prijavio se, kaže, iako je trebalo da završi odsluženje kazne decembra ove godine, jer je želeo da izbriše svoj krivični dosije i zaradi novac kako bi njegova porodica mogla da renovira svoj dom.

Trojica borca „Oluja-Z“ izjavili su da im je ponuđena plata od oko 200.000 rubalja (2.000 dolara) mesečno, iako su rekli da su im u proseku isplaćeni otprilike polovina tog iznosa.

Do maja ove godine, Ščikin je raspoređen u kaznenu jedinicu u okviru 291. gardijskog motorizovanog puka i raspoređen u region Zaporožja na jugu Ukrajine, gde snage Kijeva pokušavaju da probiju rusku odbranu, kazali su rođaci.

Vladimir Rogov, zvaničnik ruske administracije u Zaporožju koji redovno obaveštava o sukobu objavio je na Telegramu da se 291. puk borio u regionu tokom celog leta. Rogov nije odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar.

Ščikinovi rođaci su se poslednji put čuli sa njim 18. juna.

Nekoliko dana kasnije, položaji njegove jedinice našli su se pod ukrajinskom vatrom, rekli su rođaci, navodeći razgovore sa dvojicom preživelih iz Ščikinovog odreda. Poginula su trojica drugova koji su sa njim bili u rovu, drugom je otkinuta šaka, a sam Ščikin je nestao, rekli su rođaci. Njegovo telo nije pronađeno.

Ščikinovi rođaci su rekli da od Ministarstva odbrane nisu dobili nikakve odgovore o njegovoj sudbini.

Pijan na dužnosti, upotreba droge

Dok osuđenici čine jezgro kaznenih odreda, među njima ima i redovnih vojnika koji su kažnjeni za kršenje discipline.

Dvojica vojnika, uključujući i onog iz jedinice br. 40318, rekli su da su oficiri poslali vojnike u „Oluju-Z“ zbog toga što su bili pijani na dužnosti, zbog upotrebe droge i zbog odbijanja da izvrše naređenja.

Prema ruskom zakonodavstvu o vojnoj disciplini, vojnik može biti prebačen u kaznenu jedinicu samo ako ga osudi vojni sud. A nijedan od vojnika koji su razgovarali za Rojters nisu imali ni sudsko saslušanje.

Ženevska konvencija, skup međunarodnih ratnih pravila, ne pokriva vojnike koje kažnjava njihova sopstvena strana.

Pobuna boraca iz odreda Oluja-Z

Jedna grupa od oko 20 boraca Storm-Z u Zaporožju, koji su bili deo jedinice broj 22179, odlučila je da im je dosta takvog tretmana, te su odbili naređenje da se vrati na liniju fronta. Oni su snimili video 28. juna u kojem se žali na tretman.

„Na liniji fronta, gde smo bili, nismo dobili isporuku municije. Nismo dobili ni vodu ni hranu. Povređeni nisu odvezeni: mrtvi još uvek trunu“, rekao je na snimku borac, koga Rojters nije uspeo da identifikuje.

„Dobijamo strašna naređenja koja nisu ni vredna izvršavanja“, dodao je on. „Odbijamo da nastavimo sa izvršavanjem borbenih zadataka“.

Rojters je utvrdio identitet dvojice boraca umešanih u pobunu i razgovarao sa rođacima svakog čoveka koji je potvrdio izveštaj na snimku, koji je 28. juna objavila Gulagu.net, grupa za zaštitu ljudskih prava sa sedištem u Francuskoj.

Nakon objavljivanja snimka, vojni policajci su pretukli dvojicu boraca, kao i ostale u njihovom odredu, kao vid kazne za njihovu pobunu, rekli su dvojica rođaka.

Ruski zvaničnici nisu javno komentarisali incident, a ministarstvo odbrane nije odgovorilo na upite Rojtersa.

Članica porodice jednog od vojnika u pobuni, čoveka iz Sibira koji se dobrovoljno prijavio da se pridruži Oluji-Z iz zatvora, rekla je da se plaši vesti sa fronta.

„Bože moj, daj da se ovo uskoro završi“, rekla je o ratu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari