Rojters: Savetnici demantovali izborno obećanje Trampa, nemoguće je 1Foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

Savetnici novoizabranog predsednika Donalda Trampa sada priznaju da će za okončanje rata u Ukrajini biti potrebni meseci ili čak duže što je u oštroj suprotnosti sa njegovim najvećim spoljnopolitičkim obećanjem – da će sklopiti mirovni sporazum prvog dana u Beloj kući.

Dvojica Trampovih saradnika, koji su sa novoizabranim predsednikom razgovarali o ratu u Ukrajini, rekli su Rojtersu da gledaju na vremenski rok od više meseci za rešavanje sukoba, opisujući obećanja prvog dana kao kombinaciju buke u kampanji i nedostatak uvažavanja realnosti o nerešivosti sukoba i vremena koje je potrebno da se nova administracija popuni.

Ove procene se slažu sa izjavama Trampovog novog izaslanika za Rusiju i Ukrajinu, penzionisanog generala poručnika Kita Keloga, koji je u intervjuu za Fox News prošle nedelje rekao da bi voleo da pronađe „rešenje“ za rat u roku od 100 dana, što je daleko od prvobitnog vremenskog okvira izabranog predsednika od 24 sata.

Ipak, čak je i Kelogov, znatno duži vremenski okvir, „previše optimističan“, rekao je Džon Herbst, bivši američki ambasador u Ukrajini, koji sada radi u Atlantskom savetu u Vašingtonu.

„Da bi ovo uspelo, Tramp mora da uveri ruskog predsednika Vladimira Putina da postoji loša strana za nepopustljivost“, rekao je Herbst.

Uoči svoje pobede na izborima 5. novembra, Tramp je nekoliko puta izjavio da će postići sporazum između Ukrajine i Rusije prvog dana svog mandata, ako ne i pre toga.

Međutim, krajem oktobra, on je napravio suptilnu promenu u svom govoru i počeo da govori da bi mogao da reši rat „vrlo brzo“.

Od izbora, Tramp je još više ublažio svoju retoriku, često jednostavno govoreći da će „rešiti“ sukob, bez navođenja vremenskog okvira.

Takođe, izabrani predsednik je rekao da će okončanje rata u Ukrajini biti teže nego postizanje primirja u Gazi.

„Mislim da će, zapravo, situacija između Rusije i Ukrajine biti teža,“ rekao je Tramp kada su ga pitali o Gazi na konferenciji za novinare u decembru. „Vidim to kao teže.“

Rusija je takođe slala mešovite signale u vezi sa mogućim mirovnim sporazumom, pozdravljajući direktne pregovore sa Trampom, dok su neke ideje koje su izneli njegovi savetnici odbacene kao neizvodljive.

Kremlj je odbio da komentariše ažurirani vremenski okvir Trampovog tima. Predstavnici Trampove nadolazeće administracije i ukrajinske ambasade u Vašingtonu nisu odgovorili na zahteve Rojtersa za komentar.

„Ništa zanimljivo“

Rusija je ostvarila značajne dobitke na bojnom polju poslednjih meseci. Iako su ti dobici postignuti po visokoj ceni u pogledu ljudstva i materijala, mnogi analitičari smatraju da Putin ima motivaciju da uspori postizanje sporazuma dok pokušava da preuzme kontrolu nad još ukrajinske teritorije.

Herbst je ukazao na izjave ruskog ambasadora pri UN-u, Vasilija Nebenzje, koji je rekao da su mirovni planovi koje su izneli Trampovi savetnici nisu „ništa interesantno“.

Iako se tačne konture Trampovog mirovnog plana još uvek razmatraju, Trampovi savetnici generalno podržavaju ideju da se mogućnost članstva Ukrajine u NATO-u ukloni sa pregovaračkog stola, barem u doglednoj budućnosti, i da se zamrznu trenutne linije ratišta.

Većina visokorangiranih Trampovih savetnika takođe podržava ideju davanja Ukrajini materijalne bezbednosne garancije, kao što je stvaranje demilitarizovane zone kojom bi patrolirali evropski vojnici.

Kelog, Trampov izaslanik za Ukrajinu, odložio je planiranu posetu Kijevu pre inauguracije, što je viđeno kao deo misije za prikupljanje informacija kako bi zvaničnicima omogućio da započnu sa pripremama za mirovni plan, izvestio je Reuters prošle nedelje.

Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova navelo je američke zabrinutosti u vezi sa kršenjem Loganovog Akta, koji ograničava sposobnost privatnih građana da pregovaraju sa stranim vladama.

„Mislim da nije prikladno da se sastanem sa (Putinom) do 20. januara, što mrzim, jer svakog dana mnogi, mnogi mladi ljudi ginu“, rekao je Tramp na konferenciji za novinare prošle nedelje.

U međuvremenu, zvaničnici Trampove nadolazeće administracije u State Departmentu, Savetu za nacionalnu bezbednost i drugim agencijama još uvek pokušavaju da shvate ko ima pravo da donosi odluke i nadležnost u vezi sa različitim geopolitičkim pitanjima, rekao je jedan od Trampovih savetnika za spoljnu politiku za Reuters.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari