Roman Džordža Orvela „1984.“, futurističko delo o totalitarnim vladarima koji građanima „ispiraju mozgove“ kako bi osigurali njihovu podršku za besmislene ratove, na vrhu je najprodavanijih knjiga u Rusiji, javila je danas agencija Rojters, navodeći podatke ruskih knjižara na koje se poziva moskovski TASS.
Najpopularnije futurističko delo skidano je ove godine s platforme ruske onlajn knjižare LitRes, drugo najpopularnije u svim kategorijama, objavila je u utorak državna novinska agencija TASS.
Roman britanskog pisca objavljen je 1949. neposredno nakon pada nacizma u Evropi, početka hladnog rata i rađanja sovjetskog komunističkog bloka na čelu sa Staljinom, a knjiga je bila zabranjena u Sovjetskom Savezu do 1988. godine, podseća britanska agencija.
Orvel je svojevremeno rekao da mu je upravo Staljinova diktatura poslužila kao model za kult ličnosti Velikog brata, čija je „misaona policija“ terala građane na „izokrenuto razmišljanje“ po kojem je „rat mir, a sloboda ropstvo“.
Rojters navodi da „neki vide savremene odjeke u vladavini ruskog predsednika Vladimira Putina, koji je iskorenio političku opoziciju i kritičke medije iz javne sfere za svoje dve decenije na vlasti, kao i rehabilitaciju sećanja na Staljina“.
Putinova invazija na Ukrajinu u februaru dovela je do novih zakona koji su proglasili zločinom objavljivanje bilo kakvih informacija o ratu koje su bile u suprotnosti sa zvaničnim izjavama, navodi Rojters i podseća da Kremlj izbegava samu reč „rat“, koristeći umesto toga Putinovu kovanicu „specijalna vojna operacija“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.