Senator savezne američke države Arkanzas opisao je ropstvo kao „neophodno zlo“ na kojem je izgrađena američka nacija.
U intervjuu za jedan lokalni list, republikanac Tom Koton je izjavio da odbacuje ideju da su Sjedinjene Države sistematski rasistička zemlja u svojoj suštini.
On želi da uvede zabranu saveznog finansiranja za jedan projekat Njujork tajmsa, koji je usmeren na revidiranje istorijskih pogleda na ropstvo.
Koton je ovo izjavio u vreme jačanja pokreta Životi crnaca su važni i dok se protesti protiv rasizma i policijske brutalnosti održavaju širom SAD još od kraja maja, kada je Afroamerikanac Džordž Flojd preminuo prilikom hapšenja.
Proteklih dana je često dolazilo do sukoba policije i demonstranata u Portlandu, Oregon.
Sukobi su se zaoštrili od kada je predsednik Donald Tramp doneo kontroverznu odluku da pošalje federalne snage bezbednosti u grad.
Po ustavu SAD, policija je pod nadležnošću pojedinačnih država, a ne federalne vlade.
Senator Koton je oštar kritičar protesta koji se održavaju širom zemlje, opisavši ih u jednom autorskom članku u Njujork tajmsu kao „orgije nasilja“, i podržava Trampovu pretnju da će poslati vojsku da uguši nerede.
Taj članak je naširoko kritikovan, a preko 800 zaposlenih u Njujork tajmsu je potpisalo pismo u kojem se osuđuje njegovo objavljivanje.
Novinska kuća se kasnije izvinila, saopštivši da je tekst ispod njenih uredničkih standarda i da je urednik Džejms Benet zbog toga podneo ostavku.
„Treba da proučavamo istoriju ropstva i njenu ulogu i uticaj na razvoj naše zemlje zato što drugačije ne možemo da razumemo našu zemlju“, rekao je senator Koton za Arkanzas Demokrat-gazete.
„Kao što su očevi osnivači (Amerike) rekli, to je bilo neophodno zlo na kojem je unija sagrađena „, dodao je Koton.
On je u četvrtak predstavio Zakon o očuvanju američke istorije, čiji je cilj da bude obustavljeno finansiranje za 1619, inicijativu koja učenje o istoriji SAD bazira na prvim dolascima brodova sa robljem u SAD u avgustu te godine.
Projekat je dobio Pulicerovu nagradu za komentar svog osnivača, novinarke Njujork tajmsa Nikol Hane-Džons, ali su ga kritikovali mnogi konzervativci, a senator Koton ga je opisao kao „levičarsku propagandu“.
„Osnovna premisa činjenično i istorijski pogrešnog projekta 1619 Njujork tajmsa je da je Amerika iz korena sistematski rasistička zemlja u svojoj suštini i nepopravljivo. Odbacujem to u potpunosti. Amerika je velika i plemenita zemlja, zasnovana na tezi da je celo čovečanstvo stvoreno jednakim. Uvek smo se borili da ispunimo to obećanje, i nijedna zemlja nije više učinila da to postigne“, rekao je Koton.
Odgovarajući na Kotonov zakon, Hana-Džons je na Tviteru napisala da, ako se ropstvo opravdava kao sredstvo za cilj, onda se i sve drugo tako može opravdati. Koton je odgovorio da on ne opravdava ropstvo i nazvao njene komentare „lažima“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.