Roskomnadzor prati internet od 2020. i deli informacije službama bezbednosti 1Foto: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Početkom marta, sajt za uzbunjivanje Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets) objavio je hiperlinkove ka velikoj iscureloj bazi podataka (360.000 fajlova) koji vode do kancelarije ruskog regulatora za komunikacije Roskomnadzor (RKN) u jednoj od najvećih republika Rusije – Baškortostan.

Uz pomoć kolega iz Intercepta, Meduza je preuzela i indeksirala stotine gigabajta ovih podataka i saznala da je RKN počeo da prati raspoloženje građana još 2020. deleći dnevne izveštaje sa različitim vladinim agencijama (uključujući aparat za nacionalnu bezbednost) o “destabilizaciji ruskog društva”.

Polutajne informacije koje smo pronašli u curenju podataka

Utvrđeno je da RKN ima novi automatizovani sistem za praćenje pod nazivom Kancelarija za operativnu interakciju (AS KOV) koji nije istaknut na zvaničnoj listi informacionih sistema agencije.

“Uspeli smo da pronađemo samo dva javna pominjanja AS KOV: jedno u decembru 2020, RKN je objavio da planira da potroši sedam miliona rubalja (sada oko 85.000 dolara) za opremanje svog Glavnog radio-frekventnog centra (koji prati masovne medije i internet ) sa “AS KOV mobilnom aplikacijom“ kao deo programa „jedinstvene digitalne platforme“ i drugi u martu 2021. komisija za borbu protiv ekstremizma u ruskom Hanti-Mansijskom autonomnom okrugu naredila je razvoj algoritma koji koristi AS KOV sistem za olakšavanje međuresornog rada na praćenju masovnih medija i interneta u potrazi za sadržajem “sposobnim da destabilizuje rusku društveno-političku situaciju“.

Meduza je pronašla dokaze da su regionalna odeljenja RKN zadužena da identifikuju navodna “žarišta napetosti“ i da sastavljaju dnevne izveštaje o porastu narodnog neslaganja koji se pojavljuje na društvenim mrežama i “primere destabilizacije ruskog društva“.

Koristeći automatizovani sistem praćenja Kancelarija za operativnu interakciju šalje ove izveštaje centralnim kancelarijama i lokalnim ograncima Federalne službe bezbednosti (FSB) i Ministarstvu unutrašnjih poslova kao i regionalnim vladama i saveznim inspektorima koji rade za Kremlj.

Šta drži Roskomnadzor budnim noću?

Kancelarija Roskomnadzora u Baškortostanu nije dobila pristup AS KOV do decembra 2020, ali je RKN počeo da testira novi sistem tri meseca ranije u Novosibirsku. U oktobru 2020.  tamošnja filijala je održala prezentaciju “o organizaciji praćenja informacionog prostora radi identifikovanja žarišta napetosti na primeru Novosibirske oblasti“.

Na osnovu podataka koje je Meduza analizirala, monitoring RKN-a uvek počinje pregledom broja “negativnih objava“ u vezi sa predsednikom Vladimirom Putinom. Zvaničnici koriste unapred određenu listu “destabilizirajućih tema“ koja se pojavljuje u svakom izveštaju, čak i kada posmatrači nisu zabeležili nijedan slučaj određenog dana.

Meduza je izlistala teme koje su dominirale u martu 2022:

  • Kritike aktuelnih ruskih državnih zvaničnika, poređenja u pogledu životnog standard;
  • Izveštavanje o aktivnostima nesistemske antikremaljske opozicije;
  • Pritisak sankcija;
  • Regionalizacija i narušavanje teritorijalnog integriteta Rusije;
  • Verski i etnički sukobi;
  • Antimilitarizam;
  • Seksualne i druge “slobode“, nametnuta tolerancija;
  • Legalizacija rekreativnih droga;
  • Spoljna agresija, mešanje stranih država u unutrašnje poslove Rusije;
  • Iskrivljavanje istorije Drugog svetskog rata, prozapadna tumačenja rezultata i toka rata;
  • Prekogranični uticaj susednih država.

Značajno je da je RKN ciljao na “antimilitarizam“ još u septembru 2020, upućuje Meduza, više od godinu dana pre nego što je Moskva pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu u punom obimu.

Meduza nije mogla da utvrdi ko je odlučio koje subjekte će RKN nadgledati, ali, kako se navodi, godinu i po dana kasnije, struktura ovog monitoringa se jedva promenila.

Izveštaji koji su procureli u Baškortostanu, na primer, sadrže samo jednu novu “destabilizirajuću temu“ (i čini se da je proizvod ruskih borbi u Ukrajini): “prekogranični uticaj susednih država“.

Kako Roskomnadzor traži „žarišta napetosti“

Materijali prikupljeni na suđenjima Roskomnadzora u Novosibirsku pokazuju da su ova praćenja osmišljena da pokriju sve resurse masovnih medija (portale, blogove i društvene mreže), sa izuzetkom onoga što agencija naziva “prodržavnim“ medijima. Zapisi koje je Meduza pregledala, međutim, ne sadrže eksplicitne kriterijume za određivanje da li je neki resurs “prodržavni“.

RKN deli sve izvore informacija koje prati u dve glavne kategorije: “propaganda“, označena slikovito radio uređajem, i “meka moć“, slikovito označena mobilnim telefonom.

Roskomnadzor prati internet od 2020. i deli informacije službama bezbednosti 2
Foto: snapshot

Svaki izveštaj o “primerima društvene destabilizacije” posebno uzima u obzir ove dve grupe.

 

Agencija smatra „propagandu“ resursima koji se oslanjaju na tehniku „ponavljanja najjednostavnijih i najrazumljivijih koncepata“.

U izveštajima RKN-a, resursi koji spadaju u ovu grupu su „veb stranice velikih novinskih agencija i izvora osnovanih pre raspada SSSR-a“.

Resursi izgrađeni na „mekoj moći“, u međuvremenu, specijalizovani su za izazivanje „osnovnih promena u stavovima pojedinaca“. To obično znači društvene mreže, sadržaje od agencija javnog mnjenja, novinske kuće i veb stranice koje direktno ne krše ruske medijske propise.

RKN označava svaki izvor informacija ili kao „propagandu“ ili „meku moć“. Analitičari u svom monitoring radu sumiraju različite manifestacije nezadovoljstva: kritike „lokalnih vlasti“, „izbornog procesa (amandmani na Ustav),“ „mera javnog zdravlja (korona virus)“, „dnevne vesti u kojima se kritikuje aktuelni državni organi” i tako dalje.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari