ruski vojni brod crno moreFoto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Napad na potpuno novi ruski vojni brod na Krimu 4. novembra poslednji je u nizu udara koji su uzdrmali kapacitete ruske ratne mornarice od početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Korveta „Askold“ na pomorskim testovima u oktobru 2022.

Ovaj brod klase Karakurt koji još nije ušao u službu u ruskoj mornarici, 4. novembra je izgleda pogodila krstareća raketa. Ukrajina je potom objavila da je brod „uništen“. Rusko Ministarstvo odbrane navodi da je „oštećen“, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

Korvete Karakurt mogu da lansiraju do osam krstarećih raketa i opremljene su mornaričkom verzijom protivvazdušnog raketnog sistema Pancir.

Ruski „Minsk“, desantni brod klase Ropuča, plovi blizu obale Sankt Peterburga u julu 2021.

U septembru 2023. nekoliko projektila je pogodilo brodogradilište u pomorskoj bazi u Sevastopolju na Krimu pod ruskom okupacijom. Prema navodima britanskog Ministarstva odbrane, „Minsk“ je skoro izvesno „funkcionalno uništen“ u napadu. Fotografije posle napada pokazuju kako ozbiljno oštećeni brod tinja.

„Minsk“ je napravljen u Poljskoj 1983. godine i dizajniran je tako da mu se otvara pramac kroz koji na obalu može da izađe do 25 oklopnih transportera.

Dizel-električna podmornica „Rostov na Donu“ kod obala Sevastopolja u maju 2020.

„Rostov na Donu“, koji je porinut 2014. godine, takođe je pogođen u napadu na pomorsku bazu u Sevastopolju u septembru 2023. godine. Podmornica je ozbiljno oštećena i biće van upotrebe na duži period ili će biti rashodovana.

Ta podmornica je snimljena u decembru 2015. kako ispaljuje baraž krstarećih raketa Kalibr na, kako je navela ruska vojska, mete takozvane „Islamske države“ u Siriji.

Desantni brod klase Ropuča „Olenegorski Gornjak“ na reci Nevi u Sankt Peterburgu u julu 2021.

U avgustu 2023. objavljeni su video snimci koji pokazuju kako morski dron udara u taj desantni brod u ruskoj luci Novorosijsk u Crnom moru. Brod je pretrpeo „ozbiljnu štetu“ u napadu, navelo je britansko Ministarstvo odbrane. Kasnije su se pojavili video snimci na kojima se vidi kako drugi brodovi vuku nakrivljeni „Olenegorski Gornjak“.

I ovaj brod je napravljen u Poljskoj i iz iste klase je kao „Minsk“ koji je izgleda uništen u septembru.

Desantni brod klase Serna prenosi pešadijsko borbeno vozilo na reci Volga u julu 2015.

Brod iz ove klase je pogođen projektilom ispaljenom iz bespilotne letelice Bajraktar dok je pristajao na Zmijsko ostrvo u maju 2022.

Desantni brodovi klase Serna su napravljene da nose oklopna vozila za jurišne desante kao i da prevoze teret. Ovi brodovi imaju jedinstveni dizajn kojim se omogućuje da se pumpa vazduh ispod broda kako bi se smanjio otpor tokom plovidbe.

Raketna krstarica „Moskva“ u Kaspijskom moru 2012. godine.

Komandni brod je potopljen u aprilu 2022. kod ukrajinske obale, južno od Odese. Ukrajina tvrdi da je brod potonuo nakon što su ga pogodile dve protivbrodske rakete Neptun domaće proizvodnje. Rusija je saopštila da je „Moskva“ potonula posle „požara“, koji je detonirao municiju na brodu. Bio je to najveći ruski vojni brod koji je potopljen od Drugog svetskog rata.

Krstarica je imala posadu s oko 500 mornara i zastrašujuće naoružanje, uključujući 16 velikih krstarećih projektila.

Desantni brod „Saratov“ klase Tapir na vežbi amfibijskog iskrcavanja na plaži na Krimu u oktobru 2021.

U martu 2022. godine, „Saratov“ je pogođen balističkom raketom Točka-U i potonuo je u luci Berdjansk u Ukrajini. Na snimku posle napada može se videti kako drugi ruski brodovi beže iz luke dok „Saratov“ gori. Izgoreli ostaci broda kasnije su izvučeni na kopno.

Ruski patrolni čamac klase Raptor u blizini Kronštata 2016.

Najmanje dva ovakva brza patrolna čamca uništena su u ukrajinskim napadima dronovima Bajraktar kod Zmijskog ostrva u martu 2022.

Raptori su opremljeni oružjem s daljinskom kontrolom, oklopom i staklom otpornom na metke. Prvi put su ušli u službu ruske mornarice 2015. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari