RSE: Nasleđe Šinzo Abea 1Foto: EPA-EFE/TOMOHIRO OHSUMI

Najdugovečniji japanski premijer Šinzo Abe tokom osam godina na vlasti uneo je novu energiju u privredu zemlje eksperimentisanjem s radikalno novim ekonomskim politikama stvarajući funkcionalnije tržište, liberalizovao japansko društvo i uveo aktivniju odbrambenu i spoljnu politiku, preneo je danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.

Njegov prerani odlazak zbog bolesti mogao bi ugroziti interese SAD u Aziji, uključujući napore za suzbijanje kineske dominacije i ograničenja nuklearnog arsenala Severne Koreje, pišu svetski mediji.

Iako s funkcije premijera odlazi pre nego što je planirano, Abe ima razloga da bude ponosan na svoje nasleđe jer je u Japan doneo nove ideje i energiju i njegov mandat je obeležila smelost, ocenjuje Fajnenšel tajms u uredničkom osvrtu.

Da su stvari išle po planu, Abe bi odstupio sledeće godine, uživajući u sjaju Olimpijskih igara u Tokiju i s oživljenom ekonomijom koja ostaje iza njega.

Međutim, tok događaja promenili su iscrpljujuća bolest zbog koje je napustio dužnost, te pandemija izazvana korona virusom, koja je uticala na odlaganje Olimpijskih igara i izbrisala mnoga ekonomska postignuća japanskog premijera s najdužim stažom u posleratnoj japanskoj istoriji.

Za skoro osam godina koliko je bio na vlasti, Abe je iskoristio priliku da centralizuje vlast i natera opreznu japansku birokratsku državu da posle decenija stagnacije, deflacije i sve većeg duga, eksperimentiše s radikalno novim ekonomskim politikama.

Iako program, poznat kao „abekonomija“, nije postigao sve svoje ciljeve Japan je u vreme Abea beležio ekonomski rast i veću zaposlenost dok dužničke krize nije bilo uprkos upozorenjima kritičara.

Sa smanjenjem broja stanovnika u zemlji, premijer je shvatio da postoji potreba za proširivanjem potencijalnog bazena radne snage – krećući se ka stvaranju ugodnijeg radnog okruženja za žene i pitanja imigracije i dovođenja radnika sa strane.

Uprkos činjenici da Abe vuče korene iz najkonzervativnijeg krila vladajuće Liberalno-demokratske stranke, ipak je pomerio Japan prema liberalnijim društvenim stavovima, naglašava Fajnenšel tajms, ističući da je Abe bio dovoljno inteligentan da shvati da u današnjem Japanu nacionalista takođe mora biti otvoren za radikalne promene.

Osam godina premijera Abea obeleženo je njegovom reformističkom kampanjom kojom je Japan pretvorio u normalniju zemlju, ocenjuje urednički tim Volstrit džornala.

U zemlji je „abekonomija“ bio pokušaj da se Japanci istrgnu iz ekonomske krize koja je počela 90-ih s ciljem, ističe njujorški list, da se treća najveća svetska ekonomija ponovo pretvori u funkcionalno tržište. Kroz program definisan kao „tri strelice“ Abe se fokusirao na fiskalnu i monetarnu ekspanziju, kao i reformu politike.

Abe se takođe bavio normalizacijom spoljne politike, ističe list, dodajući da je izazov bio da se uveri japanska javnost da prihvati veću regionalnu odgovornost u vojnim pitanjima uprkos istoriji zemlje. Uložio je u jačanje odbrambenih snaga, kao i u produbljivanje japanskog saveza sa susedima i saveznicima, poput SAD i Australije.

Japanska vladajuća Liberalno-demokratska stranka odabraće Abeovog naslednika pred kojim je još mnogo posla za oživljavanje japanske ekonomije i pripremu zemlje i njenih glasača za aktivniju ulogu u svetskim poslovima. Ali, ističe Volstrit džurnal, Abe ostavlja dobre temelje na kojima će njegov naslednik moći dalje da gradi.

Odlazak premijera Abea mogao bi naneti udarac američkim interesima u Aziji, uključujući napore za suzbijanje kineske dominacije i ograničenja nuklearnog arsenala Severne Koreje, piše urednički tim Vašington posta.

Abe je za vreme svog premijerskog mandata zaradio autoritet nepoznat većini njegovih prethodnika praveći pomak od japanskog posleratnog pacifizma ka proaktivnijoj odbrani i asertivnoj spoljnoj politici. I više od većine američkih saveznika, ističe list, uspeo je da održi dobre odnose s američkim predsednikom Donaldom Trampom.

Najznačajnije nasleđe Abea možda je japansko prihvatanje snažnijeg odbrambenog položaja, koje će delimično biti omogućeno donošenjem zakona kojim će vojne snage zemlje moći da deluju izvan nacionalnih granica.

Japan je, naglašava Vašington post, takođe razvio nove amfibijske snage i dosegao najveći broj borbenih aviona F-35 izvan SAD, a nedavno su započele rasprave o tome da li treba da kupiti rakete koje bi se mogle koristiti za preventivne udare.

Nestabilna politika proizvela je sedam premijera u sedam godina prije nego što je Abe 2012. preuzeo dužnost, a ko ga nasledi, gotovo je sigurno da će biti slabiji, ocenjuju urednici vašingtonskog lista.

Iako se čini verovatnim da će naslednik biti Abeov poslušnik, ne postoji garancija da će opstati odlučnost Tokija prema Severnoj Koreji i spremnost da se pridruži ostalim američkim saveznicima u suprotstavljanju Kini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari