Niz napada na Jevreje u SAD poslednjih dana, povezanih sa sukobom između Izraela i Hamasa, pojačao je pritisak na američke kongresmene i administraciju predsednika Džozefa Bajdena (Joseph Biden) da preduzmu više koraka za suzbijanje antisemitskog nasilja, preneo je danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija.
Bajden je osudio nasilje nad jevrejskim zajednicama u SAD i inostranstvu posle niza napada koji su usledili usred sukoba Izraela i Hamasa u Gazi, naveo je Rojters.
Tokom 11 dana borbi zabeleženi su fizički ili verbalni napadi na Jevreje u Njujorku, Los Anđelesu i na jugu Floride.
Jedan od napada desio se u Njujorku gde je Džozefa Borgena ispričao da ga je na Tajms skveru fizički napala grupa ljudi upućujući mu antisemitske psovke.
Video snimak napada na Borgena, koji je nosio tradicionalnu jevrejsku kapu, više puta emitovan je tokom proteklog vikenda.
U vezi s napadom uhapšen je muškarac, a tragalo se za još nekoliko osoba.
Dan posle, dodaje Rojters, pet glavnih jevrejskih organizacija – Američki jevrejski odbor, Liga protiv klevete, Hadasah, Jevrejska federacija Severne Amerike i Savez ortodoksnih jevrejskih kongregacija Amerike – pozvali su Bajdena da osudi antisemitizam, i preporučivši određene mere, uključujući borbu protiv mržnje u kampusima i pojačanu bezbednost verskih institucija.
U pismu su naveli da su se od početka sukoba u Gazi dogodili brojni antisemitski incidenti širom sveta i SAD.
Jevrejska organizacija Liga protiv klevete tvrdi da je od 10. maja širom SAD zabeleženo najmanje 26 slučajeva antisemitizma i da se slučajevi kreću od protestnih znakova koji cioniste nazivaju „nacistima“ do nekoliko fizičkih napada, kao i da su zabeležena najmanje četiri slučaja vandalizma u sinagogama i jevrejskim zajednicama, prenosi Vašington post (The Washington Post).
Stručnjaci su rekli da je sukob na Bliskom istoku često izazivao nasilje u SAD, izrazivši bojazan da su nedavni napadi dokaz zabrinjavajućeg trenda koji je ubrzan borbama u Izraelu i Gazi.
Kažu da su najnoviji napadi podsećali na antijevrejske proteste i skupove u Šarlotsvilu 2017. godine i na masovnu pucnjavu u sinagogi u Pitsburgu godinu posle.
Kongresmeni su osudili nedavno nasilje, rekavši da je duboko zabrinjavajuće, naglašava vašingtonski list. „Antisemitizam raste u Americi“, rekao je senator Berni Sanders (Bernie) proteklog vikenda.
Takođe je uporedio napade na Jevreje s nasilnim napadima na manjine u SAD naglasivši da je to ozbiljan problem „sve više podeljene nacije koju u tom smeru vode desničarski ekstremisti“.
Liga protiv klevete je u 2019. identifikovala više od 2.100 antisemitskih incidenata u SAD, uključujući napad, nasilje i uznemiravanje, što je više nego bilo koje godine otkako je grupa počela da prati takve incidente 1979.
Prošle godine, kada su mnogi Amerikanci ostali kod kuće zbog pandemije korona virusa, zabeležen je treći najveći broj incidenata.
Rat u Gazi prelio se u Ameriku prošle nedelje, piše Volstrit džurnal (The Wall Street Journal), naglasivši da iako mete nisu odgovorne za izraelsku politiku, žrtve napada u nekoliko američkih gradova bili su Jevreji kao slučajni prolaznici ili u nekim slučajevima osobe koje su „izgledale kao Jevreji“.
S obzirom na političke preferencije američkih Jevreja dokumentovane u anketama, mnogi su verovatno bili protiv Donalda Trampa (Trump), protiv Benjamina Netanjahua i kritični prema izraelskom postupanju s Palestincima.
Međutim, ocenjuje list, to napadačima nije mnogo značilo i činilo se da je sve što im smeta bilo to što su njihove žrtve Jevreji.
Do sada američka jevrejska zajednica još nije iskusila ništa slično ubojitoj mržnji koja je prisutnija u Evropi, naročito u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Francuskoj gde je zabeležen porast nasilja nad Jevrejima, ističe konzervativni njujorški list, ocenivši da savremeni antisemitizam u Americi dolazi s krajnje levice i pojedinaca s krajnje desnice koji žele da preoblikuju SAD u rasno društvo.
Bez obzira na njihove motive ili politiku, dodaje list, oni koji osporavaju mesto Jevreja u Americi osporavaju osnovu same Amerike.
Mržnja prema Jevrejima neumoljivi je neprijatelj američkog puta jer ima za cilj uništiti navike i verovanja koja omogućavaju američkoj raznolikoj populaciji da živi u miru i zbog kojih američka demokratija funkcioniše, napisao je Volstrit džurnal.
Iako bi Bajdenova administracija želela da Izrael ublaži svoj pristup i udovolji palestinskim nadama, šokantne scene antisemitskih incidenata u SAD tome neće pomoći.
Dve decenije loše procenjene i često nestalne američke bliskoistočne politike nagrizale su izraelsko poverenje u američku mudrost i postojanost, pa je, zaključuje list, za očekivati da će Izraelci biti skeptičniji nego ikad ranije o vrednosti američkih obaveza i snazi američkih ideala.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.