RTCG: Većina novinara nije plaćena za dodatni posao 1Foto: Stanislav Milojković

Zaposleni u digitalnim medijima, njih 90 odsto, ponekad ili uvek su zaduženi za neki dodatni posao dok 73,3 odsto nije dodatno plaćeno za to, pokazao je Izveštaj Novi mediji-stari problemi, koji je uradio Sindikat medija u Crnoj Gori.

Kako su saopštili na konferenciji na medije, Izveštaj predstavlja nalaze istraživanja sa novinarima zaposlenim u digitalnim medijima i nastavak je istraživanja iz prošle godine, piše RTCG.

Bojana Laković Konatar iz Sindikata rekla je da je na sajtu Agencije za elektronske medije registrovana 61 elektronska publikacija, od čega je 45 informativnih medija.

RTCG: Većina novinara nije plaćena za dodatni posao 2
Foto: Pixabay/Tmeier1964

Istraživanje je potvrdilo da u digitalnim medijima rade ljudi koji imaju od 15 do 25 godina radnog iskustva što, smatra ona, ne čudi s obzirom na činjenicu da oni uglavnom rade za drugi tip medija u čijem je sastavu i portal.

Najveći broj anketiranih, 63 odsto, radi kao novinar ali veliki broj zaposlenih obavlja više funkcija istovremeno.

Osim toga, kako je navela, svi zaposleni su ponekad ili uvek zaduženi za neki dodatni posao dok 73,3 odsto nije dodatno plaćeno za to.

„Čak 63 odsto anketiranih je kazalo da radi prekovremeno, a samo nešto više od 13 odsto zaposlenih ima luksuz da posao završi u toku radnog vremena“, rekla je Laković Konatar, dodajući da svaki drugi nikada ne dobije nadoknadu koja ga sleduje za prekovremeni rad.

Kako je kazala, skoro 67 odsto anketiranih uvek radi vikendom i praznicima, a više od polovine dobije novac za taj rad.

Najveći broj zaposlenih rekao je da njihova plata između 500 i 600 evra.

„To je ujedno značajna razlika u odnosu na podatke koje su nam prošle godine dali urednici ili vlasnici medija“, navela je Laković Konatar.

RTCG: Većina novinara nije plaćena za dodatni posao 3
Foto: Pixabay/janeb13

Prema njenim rečima, najveći broj zaposlenih zaradu prima redovno, njih 73 odsto i preko računa u banci, 83 odsto, ali ima i onih koji platu primaju „na ruke“, odnosno nezakonito, što je praksa koja se mora ukinuti.

„Mišljenje eksperata je da su problemi zajednički za sve digitalne medije, bez obzira na granice, ali da su neka od mogućih rešenja edukacija zaposlenih i rukovodilaca, bolje regulisanje ove oblasti i sindikalno organizovanje zaposlenih“, kazala je Laković Konatar.

Predsednica Sindikata, Marijana Camović, poručila je da bi online mediji trebalo da se registruju na sajtu Agencije za elektronske medije i da redovno dopunjavaju podatke koji se tiču njihovih medija.

„Prilikom registracije, trebalo bi da daju ispravne informacije. Mediji bi trebalo da imaju usvojena pravila komentarisanja“, rekla je Camović.

Ona je poručila i da bi portali trebalo da imaju interna pravila koja se tiču funkcionisanja tih medija.

„Online mediji bi trebalo da objavljuju impresume na web prezentacijama, koji će pružati informacije o uredničkoj strukturi i novinarima zaposlenim u tim medijima“, kazala je Camović.

Dodala je da bi online mediji trebalo da poštuju zakone, posebno one koji regulišu radno vreme i rad u toku praznika, i na taj način zaposlenima omoguće dostojanstvene uslove rada i odgovarajuće radno vreme.

„Zaposleni u digitalnim medijima bi, kao jedan od načina unapređenja svog položaja, trebalo da razmotre mogućnost sindikalnog organizovanja i udruživanja u sindikate, u značajnijoj meri nego što je sada“, zaključila je Camović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari