Rublja jaka uprkos sankcijama 1Foto: photochu/ pixabay

Na početku ruske agresije na Ukrajinu, ruska valuta rublja je drastično izgubila na vrednosti. Ali trenutno je vrednost rublje toliko visoka kao što nije bila od 2017. Kako je to moguće?

A ni sami Rusi ne veruju svojim očima pred menjačnicama u Moskvi. Rublja je sve jača. Agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, sankcije Zapada, masovni egzodus kompanija iz Rusije – sve to slabi ekonomiju džinovske imperije. Ovo bi trebalo da se odrazi i na kurs. Ali nije tako. Dok je početkom marta, ubrzo nakon početka rata, jedan evro koštao 145 i više rubalja, trenutno jedan evro košta samo 65 rubalja. Odavno je poznato da Rusija manipuliše vrednošću svoje valute. Ali sadašnje jačanje i dalje postavlja brojna pitanja.

„Jaka rublja nije znak snage“, rekao je Moric Kramer, glavni ekonomista Landesbank Baden-Vurttemberg LBBV Istina, ruska valuta je dramatično oslabila na početku rata. Ali rublja je jaka koliko je dugo bila. Kurs prema evru i američkom dolaru ne samo da je dostigao nivo koji je imao pre rata, već je visok kao poslednji put 2017. Za ljude u najvećoj zemlji na svetu to, međutim, ne donosi Prednosti.

Posle pada rublje u martu, cene uvoznih dobara, poput sira ili alkohola sa Zapada, prilagođene su visokom kursu. Trgovci su brzo ukazivali na nove cene. Boca šampanjca koja je koštala 2.900 rubalja odjednom je koštala 4.900 rubalja. To znači da šampanjac koji je pre rata koštao 34 evra sada košta više od 75 evra.

Inflacija 20 odsto

Mnogi Rusi se žale na eksploziju cena hrane. Od početka godine neka roba je poskupela za 50 do 70 odsto, izračunao je nacionalni zavod za statistiku Rosstat. Tabloid Moskovski komsomolec je, na primer, zahtevao da se iz državnog budžeta obezbedi novac potrebitima – 10.000 rubalja godišnje za sve kojima je potrebna pomoć kako bi ljudi mogli da kupe domaću hranu. Takvih subvencija ima „čak i u Americi“.

Jaka rublja, dakle, ne koristi mnogim potrošačima, jer je sve poskupelo. Ali on pre svega pomaže ruskom rukovodstvu da zadrži inflaciju u granicama kako roba ne bi bila još skuplja. „Da rublja nije tako jaka, inflacija ne bi bila oko 20 odsto, već 30 ili 40 odsto“, rekao je ruski ekonomista Sergej Suverev sa veb portala Meduza. On je naglasio da trenutni kurs nije tržišni. Mere koje uključuju ograničenja za inostranstvo berzansko trgovanje koje je uvela Centralna banka. Pomoglo je i snažno povećanje kamata, zbog čega mnogi građani štede u rubljama, a ne u stranoj valuti. Diskontna kamatna stopa je trenutno 14 odsto. Centralna banka je još krajem februara značajno podigla eskontnu stopu za 10,5 odsto na 20 odsto. Mnoge banke zato nude visoke godišnje kamate za štednju u rubljama od oko 10 odsto, dok za štednju u evrima ili dolarima ne dobijate gotovo ništa.

Ali glavnim razlogom za jak kurs smatra se rekordni trgovinski suficit. Izvozom nafte i gasa Rusija zarađuje milijarde u devizama koje se nikako ne mogu potrošiti. Pošto je opao uvoz brojne robe sa Zapada, zemlja svoje prihode gomila u evrima i dolarima. I zato je ruski predsednik Vladimir Putin od 1. aprila uveo plaćanje gasa u rubljama za Evropljane. Jer Rusija ne može ništa da kupi za devize, kaže šef Kremlja.

Rublja se odvojila od privrede

Eksperti su izračunali da bi zbog visokih cena energenata Rusija do kraja godine mogla imati suficit od oko 250 milijardi dolara. Ali rublja je potrebna za budžet, kaže investicioni strateg Suverev.

Monetarna politika je potpuno odvojila rusku valutu od privrede. „Ako je ekonomija u slobodnom padu i kurs rublje jača, onda to nije u redu“, rekao je on.

Bruto domaći proizvod Rusije ove godine će pasti za 8 do 10 odsto, prema procenama Centralne banke. Ranije se zasnivao na privrednom rastu od dva do tri odsto. Teško je reći koji bi kurs u ovom trenutku bio pravi, kaže Suverev. Postoji mnogo faktora koji na to ne utiču. A zamrzavanje ruskih deviznih rezervi na Zapadu će dovesti do značajnog slabljenja ruske rublje, kaže on. Istina, Centralna banka ponovo dozvoljava iznos više deviza – umesto 10.000 dolara sada se može izvaditi 50.000. Ali uzde valutne garde ostaju čvrste.

Međutim, ako se uvedu sankcije nekim drugim ruskim bankama, to bi moglo da uništi izvoz i nanese veliku štetu ruskoj valuti, smatra Suverev. I glavni ekonomista LBBV Kramer vidi stvari na taj način. „Dok Rusija izvozi rublju, ona ostaje jaka.“ Samo potpuni embargo može naterati rublju na kolena“, rekao je on. Ali kupci nisu nevoljni. „Naftni tankeri toče rekordne količine sirove nafte u ruske luke od sredine aprila. Uglavnom pod grčkom zastavom!“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari