Gomilanje desetina ruskih regruta u novogodišnjoj noći u zgradu u Makijevki bila je katastrofa za Ruse koja nije smela da se desi, u tome se slažu zapadni i ruski vojni stratezi.
Na univerzitetu je navodno bilo 600 ruskih vojnika kada su ih pogodile četiri rakete HIMARS američke proizvodnje.
„Nikada nisu trebali biti tamo“, rekao je penzionisani britanski vicemaršal Šon Bel.
Rusija kaže da je poginulo 89 vojnika, što je najveći pojedinačni gubitak na bojnom polju koji je Moskva priznala od početka rata, dok Ukrajina procenjuje da je broj poginulih bliži 400, prenosi Politiko.
Bes protiv generala raste
Bell i drugi zapadni vojni analitičari kažu da su se Rusi otvorili razornom napadu, a bijesni proratni vojni blogeri i poslanici u zemlji se slažu. Na Telegramu i drugim platformama društvenih medija koje koriste ovi sve uticajniji kritičari raste bes protiv generala i zahtevi za njihovom ostavkom.
„Naši generali se u principu ne mogu obučavati“, napisao je Igor Girkin, poznat kao Strelkov, bivši obaveštajac i komandant paravojske koji je odigrao ključnu ulogu u ruskoj aneksiji Krima i ratu u Donbasu.
Vojni blogeri, kao i druge uticajne grupe u ruskom javnom prostoru, nezadovoljni su nizom pogrešnih koraka koji su Ukrajini omogućili da izvede najsmrtonosniji pojedinačni napad na rusku vojsku do sada.
Ne samo da je veliki broj regruta bio okupljen na jednom mestu, samo nekoliko desetina kilometara od fronta, već su se nalazili i u neposrednoj blizini ogromnog magacina municije, što je, kako navode blogeri, doprinelo silini eksplozije.
Sve više kritika u medijima
„Ono što se dogodilo u Makijivci je strašno“, piše Arhangel Spetsnaz Z, ruski vojni bloger čiji Telegram kanal prati preko 700.000 ljudi. „Čija je bila ideja da se veliki broj vojnika stavi u jednu zgradu? I idiotu je jasno da će svaki artiljerijski napad rezultirati velikim brojem ranjenih i mrtvih.
Sve su veće kritike političara i državnih medija, čak i jedne od glavnih propagandista rata Margarite Simonjan, glavne urednice državnog medija Russia Todai. Ministarstvo odbrane nije imalo izbora, morali su prekinuti prvobitno ćutanje o ovom debaklu i pokušati da promene narativ obećavajući istragu.
Do sada ovi napori nisu dali mnogo ploda, najviše zbog toga što je ministarstvo pokušalo da okrivi same regrute za nepoštovanje zabrane korišćenja mobilnih telefona.
Izdaju ih nedisciplina i mobilni telefoni
„Već je očigledno da je glavni krivac napada to što su vojnici koristili mobilne telefone iako im je to bilo zabranjeno“, rekao je zamenik načelnika Glavnog vojno-političkog odeljenja Oružanih snaga Rusije general-potpukovnik Sergej Sevrjukov. .
„Na ovaj način neprijatelj je mogao da prati i odredi koordinate lokacije vojnika za raketni napad“, dodao je on.
Iako se veruje da su obe strane koristile signale mobilnog telefona za gađanje — Rusija verovatno za napad na vojnu bazu u blizini Lavova i Ukrajina za napad na ruskog generala prošlog marta — neki ruski kritičari ne veruju tvrdnjama. Jedan od njih je Semjon Pegov, poznati bloger kojeg je Putin prošle godine odlikovao Ordenom za hrabrost.
„Ova priča sa mobilnim telefonima nije baš ubedljiva“, napisao je Pegov na Telegramu. „Ovo ne govorim često, ali ovo je slučaj kada bi bilo pametnije ne reći ništa, barem dok se istraga ne završi. Ovo izgleda kao da pokušavaju da prebace krivicu.
Prikrivanje oficirskih grešaka
Pokušaj Ministarstva odbrane da donese zaključak pre istrage nije naišao na mnoge koji odluku da se toliki broj vojnika okupi na jednom mestu vide kao debakl, a pokušaj da se okrive vojnici smatraju pokušajem prikrivanja greške oficira i komandanata.
Okrivljavanje regruta takođe podstiče skepticizam da će bilo ko od viših komandanata biti pozvan na odgovornost, ali izgleda da će gnev rasti ako se to ne dogodi. Glasine o zemljotresima u gornjim ešalonima ruske vojske kruže nedeljama. Priča se da bi načelnik Generalštaba Valeri Gerasimov mogao biti smenjen. Upravo to su zahtevali proratni ruski blogeri, kao i čečenski lider Ramzan Kadirov i Jevgenij Prigožin.
Uz rastuće frustracije i optužbe za nesposobnost koje lete svuda, ovaj zahtev ruskih proratnih blogera neće nestati uskoro. Oni već kritikuju druge greške u vojnim odlukama. Nakon niza neuspeha i dok pozivi na promene postaju sve glasniji, ostaje da se vidi da li će komandanti biti voljni da slušaju, prenosi pisanje Politika Index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.