Kad je Fransoa Fijon prošle godine, kao francuski poslanik, govoreći na poznatom ruskom ekonomskom forumu Valdaj u Sočiju, ruskog predsednika Vladimira Putina oslovio sa „dragi Vladimire“, mediji u Francuskoj hteli su da ga razapnu na krst.
Istorija s Ukrajinom i francuskim mistralima upravo je dopunjena ruskom intervencijom u Siriji, te ništa nije pomoglo ni zapažanje da se Putinu u takvim prilikama takvom formom bez sumnjivog sadržaja obraćaju i drugi zapadni državnici, recimo Angela Merkel.
Ali Fijon, pobednik prvog kruga na izborima za kandidata za predsednika države u francuskoj stranci desnog centra „Republikanci“ ima s ruskim predsednikom istoriju razmenjivanja ne samo malih pažnji koja ga čini sumnjivim na Zapadu, a veoma dobrodošlim u Moskvi, nego i iskustvo odličnih odnosa Rusije i Francuske u vreme kad su obojica istovremeno bili premijeri. To što su francuski mediji, konzervativcima skloni Ekspres ogroman tekst, Fijonov neočekivani uspeh odmah doveli u kontekst mogućih dokaza o njegovoj rusofiliji razumljivo je, ali pitanje je da li će mu u završnici stranačkih izbora za predsedničku kandidaturu aprila – maja 2017. godine koristiti ili štetiti pravo oduševljenje njegovim uspehom u ruskim medijima. Rusi su dvaput u samo 15 dana dobili potvrdu da se nešto duboko na Zapadu menja, ali šta tačno i u kom pravcu, to se još ne da jasno sagledati. Iako je hladnokrvni političar Fijon za tekst u pomenutom Ekspresu kratko o Putinu rekao „mi nismo prijatelji“, a Ekspres nazivajući ga „najboljim prijateljem Rusije“ kratko komentarisao sa „hteli bismo da mu verujemo“, ruski političari i zvaničnoj Moskvi bliski mediji u još jednom su (preranom?) zanosu.
Juče se oglasio i Kremlj izjavom pres sekretara Dmitrija Peskova da se u samom ruskom vrhu pažljivo prate rezultati izbora Republikanaca u Francuskoj i potvrđuje da su Fijon i Putin imali intenzivne kontakte u vreme kad su oba bili premijeri i da oni „zaista imaju dosta dobre odnose“. Da su na ti, kako tvrdi Ekspres, nije ni potvrđeno ni demantovano. A Aleksej Puškov, koga ne obavezuje predsednička forma, ocenio je rezultat Fijona, do koga je došlo „uprkos nadama evropskih atlantista da će pobediti Alan Žipe“ senzacionalnim i prorekao da će se u slučaju konačne pobede Fijona 27. novembra „raspasti tandem Berlin-Pariz kad je Moskva u pitanju i (Angela) Merkel će ostati s Varšavom i Pribaltikom“.
Francuski Ekspres, u dobrom žurnalističkom maniru, puni svoj tekst korisnim informacijama o interesu Fijona za Rusiju i pre nego što je postao francuski premijer i konkretnim uspesima u rusko-francuskoj saradnji za koje je i on zaslužan, recimo 1994. godine je osnovana prva rusko-francuska kompanija za lansiranje satelita, a ministar za nauku je bio Fijon. Na različitim funkcijama koje je zauzimao – od funkcije predsednika Nacionalnog saveta za odbranu pa do funkcije premijera – on je u okruženju imao uticajne saradnike koji su odlično poznavali Rusiju i ruski jezik i javno demonstrirali oduševljenje, recimo, ruskom kulturom. Pa se tu navode Žan Pjer Ševenman iz vremena kad je Fijon 1986. godine prvi put posetio Moskvu, zatim Žan Boasju njegov savetnik u Matinjonu, pa Filip Segen, koga Ekspres naziva desnom rukom premijera Fijona. Stara ruska fascinacija francuskim jezikom – Tolstoj ga je govorio bolje nego ruski, a Turgenjev je na francuskom pisao – poznata je.
Tekstu u francuskom listu ne manjka ni znakovitih pikanterija: Putin je, recimo, Fijonu poslao bocu vina iz 1931. godine uz saučešće povodom smrti majke koja je te 1931. godine bila rođena, i pošto je Fijon ostao bez mesta premijera gostio ga je u svojoj vili kraj Moskve, a kad je 2012. godine završen njegov premijerski mandat telefonirao mu je da ga pita šta će sad da radi. I Fijon mu se, mediji misle da je tako nešto moguće samo među prijateljima, poverio da će se boriti za čelno mesto u svojoj političkoj stranci. Kako se borio, to bi se sada radije zaboravilo.
Fijon koji se zalaže za „Evropu od Atlantika do Urala“, kao i Putin, i tvrdi da je demokratija u Rusiji za glavu „viša nego u Kini i kod naših prijatelja iz Persijskog zaliva“ i da je „ruski medved opasan samo kad je uplašen“ ne slaže se s Putinovim stavom o nemešanju u Siriji i prepričao je kako je Putina pitao „zašto podržava tog nitkova Asada“, a Putin mu je odgovorio: „A ti znaš ko će doći na njegovo mesto? Ja ne znam, i dok ne saznam ne nameravam ništa da menjam“.
Iako dokazuje Fijonovu naklonost prema Putinu i Rusiji, Ekspres svoj tekst ipak zaključuje ocenom da „Fijon odlično poznaje Putina i nastoji da ne potpadne pod njegov uticaj kad koraci postaju previše očigledni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.