Rusi ispalili projektil na britansku letelicu: Poverljivi podaci Pentagona sugerišu da to predstavlja ratni čin 1Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY

Ruski borbeni avion prošlog septembra je ispalio projektil na britansku letelicu iznad Crnog mora što bi moglo da predstavlja ratni čin, sugerišu procureli poverljivi podaci Pentagona.

Do obaranja je došlo zbog pogrešne komunikacije između pilota i operatera zemaljaskog radara, navodi se u izveštaju Njujork tajsma objavljenom u sredu, prenosi britanski Independent.

Američki odbrambeni zvaničnici rekli su da je ruski pilot pogrešno protumačio šta mu je govorio radarski operater na zemlji i mislio da ima dozvolu da puca.

Skoro obaranje se dogodilo između aviona sa četiri motora poznatog kao RC-135 Rivet Joint- špijunskog aviona i dva ruska borbena aviona Su-27, rekli su dvojica zvaničnika američke odbrane koji imaju direktna saznanja o incidentu.

Britanski avion C-135 Rivet Joint često ima posadu od oko 30 ljudi i sposoban je da presreće radio saobraćaj.

Prema rečima američkih zvaničnika, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, britanski avion je slušao presretnutu komunikaciju između ruskog radarskog kontrolora na zemlji kada je jedan od pilota ruskih SU-27 poslat da nadgleda letelicu. Incident je opisan kao „zaista stvarno zastrašujući“ kazao je jedan od zvaničnika odbrane upoznat sa situacijom.

U oktobru je britanski ministar odbrane Ben Volas rekao pred parlamentom da je ruski borbeni avion „ispustio projektil“ u blizini aviona RAF (Britanskih vazdušnih snaga) iznad Crnog mora. Kazao je da se incident dogodio u „međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Crnog mora“ 29. septembra i dodao da je „nenaoružani RAF RC-135 Rivet Joint“ došao u interakciju sa dva ruska naoružana borbena aviona Su-27″ od kojih je jedan ispustio projektil u blizini RAF Rivet Joint izvan vizuelnog dometa.

Volas je, takođe, tada obavestio da je komunicirao sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojgujem a u odgovoru koji je dobio navodi se da je incident „tehnički kvar na lovcu Su-27“.

Britanski zvaničnik odbrane, međutim, je za Njujork tajms kazao da je „značajan deo“ sadržaja izveštaja „neistinit“ i „izmanipulisan“.

„Značajn deo sadržaja ovih izveštaja je neistinit, izmanipulisan ili oboje. Snažno upozoravamo da niko ne uzima istinitost ovih tvrdnji za nominalnu vrednost i takođe bismo im savetovali da odvoje vreme da ispitaju izvor i svrhu takvih curenja“, navodi se u saopštenju.

U dokumentima Pentagona koji su procureli u javnost takođe se navodi da su između 1. oktobra i 22. februara britanski, francuski i američki letovi reagovali na šest različitih događaja u kojima su se ruski avioni približavali njihovim patrolama sa udaljenosti od šest nautičkih milja do samo 100 stopa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari