Rusi se vraćaju, turista iz arapskih zemalja i Izraela u ekspanziji 1

Novinari nekoliko medija iz Srbije bili su u prilici da u organizaciji turske nacionalne aviokompanije Turkiš erlajnz i agencije Peninsula turs, obiđu nekoliko turističkih destinacija u Turskoj počev od Alanje, preko Antalije i Kemera do Istanbula.

Turska rivijera, poznata Tirkizna obala, mada još u razvoju, jedna je od onih destinacija na Mediteranu najprijatnijih za odmor. Deo Tirkizne obale čini provincije Antalija u kojoj na 20.723 kvadratnih kilometara živi više od dva miliona ljudi. U antička vremena bila je deo grčke oblasti Likije, a ime je dobila po Atalosu Drugom (220-138 pre nove ere) kralju Pergamona, koji je osnovao grad Antaliju, danas administrativno središte istoimene provincije, jedne od najrazvijenijih u Turskoj. U Antaliji, koja se osim dugim peščanim ili kamenitim plažama može pohvaliti i sa 350 sunčanih dana u godini, već sredinom aprila temperatura kristalno čistog mora dostiže 19 stepeni Celzijusovih i već ima Skandinavaca, Rusa i Ukrajinaca koji uživaju u plivanju, posmatrajući često snežne vrhove planinskog venca Taurus (proteže se od juga Turske do granice sa Sirijom). Treba pomenuti i vrh Olimpus (na turskom Tahtali Dagi) visok 2.366 metara, prema legendi sedište bogova. U blizini Olimpusa nalazi se planina Himera na kojoj prirodni plamenovi vatre izbijaju iz otvora u borovoj šumi. Provincija Antalija je centar turske turističke industrije, dok je istoimeni grad, u kome živi više od polovine stanovnika ove provincije, 2011. bio treći najposećeniji grad u svetu po broju stranih gostiju, pretekavši čak i NJujork.

– Turska raspolaže sa oko milion soba u hotelima različitih kategorija, od čega je gotovo polovina u provinciji Antalija. Možemo se pohvaliti podatkom da se i u vremenima krize za industriju turizma grade hoteli, stalno se pojavljuju novi igrači na tržištu. U rekordnoj 2014. u ovoj provinciji je boravilo više od 11 miliona turista, a u 2016, registrovano je oko šest miliona. U ovoj godini očekuje se oko 7,5 miliona inostranih gostiju – kaže Hakan Sahin, predsednik ogranka Udruženja turskih putničkih agencija (TURSAB) za grad Antaliju.

Treba podsetiti na to da je 2014. bila rekordna za tursku turističku privredu – registrovano je gotovo 37 miliona stranih turista, dok je prošle godine njihov broj premašio 25 miliona. Geopolitičke tenzije u susednim zemljama, teroristički napadi unutar i izvan Turske, neuspešni državni udar u julu 2016, te diplomatske razmirice sa nekim od zemalja Evropske unije, sve to se negativno odrazilo na turistički sektor. Sahin objašnjava da je Antalija odredište pre svega za odmor i razonodu u trajanju od sedam i više dana. Tome su prilagođeni hoteli uglavnom sa pet zvezdica i ol inkluziv uslugom. Te pogodnosti su još pre zvaničnog početka turističke sezone obilato koristili naročito turisti iz Rusije čiji je broj u martu porastao za neverovatnih 818 odsto, odnosno na 24.343, dok je u prva tri meseca 2017. registrovano ukupno 52.491 gostiju. Sahin, ali i drugi zvaničnici sa kojima su se novinari iz Srbije sreli, naglasili su da je Rusija tržište sa velikim potencijalom.

Povratak turista iz Rusije naročito je važno, s obzirom na to da je pre 2016, od njihove posete ostvarivano 10 odsto ukupne godišnje zarade Turske. Sada se akcenat stavlja na Ukrajinu, čiji državljani, prema Sahinovoj oceni, otkako su ostali bez Krima u sve većem broju dolaze u Tursku. Samo u prva tri meseca ove godine broj turista iz Ukrajine premašio je 4.000 (povećanje za 27 odsto), dok ih je u martu registrovano 1.717 (rast od 53 odsto). Uz opasku da se beleži zastoj u dolasku turista iz evropskih zemalja, Sahin kaže da je sve više gostiju iz arapskih zemalja i naročito Izraela. Prošle godine registrovano je i 140.463 posetilaca iz Gruzije, iz Irana ih je bilo 130.596, a iz Bugarske 106.026. Najveći rast u 2016, od oko 117 odsto, zabeležili su turisti iz Indonezije.

Prema podacima lokalnih turističkih institucija Antaliju je u 2016. posetilo 110.594 turista iz Srbije, a u period januar-mart ove godine bilo ih je 22.139.

– Mi očekujemo da broj turista iz Srbije raste i poručujem im da su dobrodošli u Antaliji. S druge strane, sve je više turskih turista koji iskazuju želju da obiđu turističke destinacije na Balkanu. Uglavnom su to paket aranžmani koji počinju u Grčkoj i nastavljaju se u drugim zemljama regiona, uključujući i Srbiju. Moji sunarodnici se uglavnom odlučuju za grupna putovanja i zainteresovani su za područja u kojima je nekada bio jak turski kulturni uticaj. Drugim rečima, na Balkanu se osećaju kao kod kuće – komentariše Sahin.

Bezbednost gostiju nije ugrožena

– Antalija je jedan od najbezbednijih gradova u svetu. Gradovi su dobro pokriveni kamerama kojima se pomno prati situacija na ulicama. Kao ilustrativan navešću primer Izraela, gde su na snazi veoma striktne sigurnosne mere, pa je tako i u turizmu. To znači da ukoliko izraelska obaveštajna služba Mosad proceni da negde postoji veliki bezbednosni rizik po njihove turiste, putovanje se otkazuje. Pošto izraelski turisti dolaze u Antaliju u sve većem broju, to znači da vlasti te države smatraju da je turska provincija bezbedna. Prošle godine u Antaliji je boravilo 169.186 izraelskih turista, a očekujemo značajno povećanje tog broja – ističe Hakan Sahin, predsednik ogranka Udruženja turskih putničkih agencija (TURSAB) za grad Antaliju i podseća da je avio-linija Antalija-Tel Aviv jedna od najfrekventnijih u sistemu Turkiš erlajnza. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari