"Jedan inženjer manje je jedna raketa manje koja leti u pravcu Ukrajine": Rusi u egzilu uputili apel EU 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Grupa kritičara Kremlja u egzilu pozvala je u utorak zemlje EU da učine više da požele dobrodošlicu Rusima koji beže od režima Vladimira Putina, tvrdeći da bi nedostatak kvalifikovanih radnika zadao udarac ratnoj ekonomiji zemlje, prenosi Kijev post pozivajući se na AFP.

Prema nekim procenama, oko milion ljudi je pobeglo iz Rusije otkako je Putin napao Ukrajinu 2022. ali su neki od njih počeli da se vraćaju, obeshrabreni nedostatkom dostupnih poslova i poteškoćama u dobijanju viza i dugoročnih boravišnih dozvola, u zemljama poput Turske ali i u Evropskoj uniji.

„Jedan inženjer manje je jedna raketa manje koja leti u pravcu Ukrajine“, rekao je ruski opozicioni političar i bivši poslanik Dmitrij Gudkov u Parizu.

Govoreći na Francuskom institutu za međunarodne odnose, Gudkov je predstavio studiju o ruskoj dijaspori u nekoliko zemalja članica EU.

Studiju su sproveli istraživači sa Univerzitetom u Nikoziji u ime novog think tanka koji su zajedno osnovali Gudkov i ekonomista Vladislav Inozemcev, a studija je zasnovana na anketi više od 3.200 Rusa koji žive u Francuskoj, Nemačkoj, Poljskoj i na Kipru.

Skoro 80 ​​odsto ispitanika napustilo je Rusiju nakon 2014, godine kada je Putin pripojio Krim Ukrajini. Od njih, 44 odsto je pobeglo nakon invazije u punom obimu.

Kao deo političkih preporuka, studija je pozvala na široki program „ekonomske migracije“ iz Rusije, dodajući da su većina Rusa koji su pobegli iz zemlje bili dobro obrazovani „ruski Evropljani“.

„Strategija za podrivanje Putinovog režima treba da uključi orkestrirano ’krvarenje‘: stimulisanje odliva kvalifikovanih stručnjaka i novca iz Rusije koji nisu povezani sa ratom“, navodi se u studiji.

Vlasti u Moskvi su priznale da je nedostatak radne snage postao ozbiljan problem, koji ugrožava ekonomski rast.

Inozemcev je rekao da treba učiniti više, tvrdeći da bi doček veštih Rusa i njihovih finansijskih resursa mogao biti efikasniji udarac Kremlju od višestrukih rundi zapadnih sankcija koje do sada nisu uspele da zaustave rusku ratnu mašinu.

„Čak smo i mi bili iznenađeni kvalifikacijama onih koji su otišli“, rekao je Inozemcev.

Pozivajući se na brojke iz 2022. godine, studija kaže da je prosečna mesečna plata ruskih imigranata na Kipru iznosila više od 5.480 evra (5.880 dolara), u poređenju sa prosečnom mesečnom platom od 2.248 evra za Kiprane.

‘Dopunsko pojačanje’

Imajući u vidu porast antiimigrantskih osećanja širom Evrope, studija je tvrdila da bi ruski izgnanici mogli relativno lako da se integrišu u evropska društva i da ne bi bili opterećenje za sisteme socijalnog osiguranja.

Nekoliko stotina hiljada Rusa bi takođe moglo da pruži „dodatni podsticaj“ evropskim ekonomijama koje sporo rastu, navodi se u studiji, dodajući da bi izgnanici u budućnosti mogli da pomognu u promovisanju „pomirenja između Evrope i Rusije“.

Gudkov kaže da problemi i dalje postoje i da su vlade EU zabrinute da bi pridošlice mogle predstavljati bezbednosni rizik.

Državljani Rusije i Belorusije, kojima je prvobitno odobreno da služe kao volonteri na Olimpijskim igrama u Parizu, organizatori su u maju rekli da nisu prošli bezbednosne provere.

Obični Rusi su takođe pogođeni posledicama sankcija.

Gudkov otac Genadij Gudkov, i sam istaknuti kritičar Kremlja koji sada živi u Francuskoj, rekao je da se mučio da otvori bankovni račun uprkos tome što je dobio politički azil.

Dmitrij Gudkov je rekao da se mnogi ruski izgnanici bore i da nije iznenađenje što su neki odlučili da se vrate u Rusiju.

„Vrlo je teško ovako živeti“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari