BRIKS samitFoto: EPA-EFE/KIM LUDBROOK

Rusija i Kina pokušaće da obezbede veći ekonomski i politički uticaj u zemljama u razvoju tokom predstojećeg samita država članica BRIKS u Južnoj Africi.

Lideri Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike održaće trodnevne sastanke u Johanesburgu, pri čemu će prisustvo kineskog premijera Si Đinpinga naglasiti diplomatski kapital koji je njegova zemlja uložila u blok tokom poslednje decenije.

Ruski predsednik Vladimir Putin obratiće se samitu putem video linka pošto ne može da prisustvuje zbog poternice Međunarodnog krivičnog suda podignute protiv njega zbog rata u Ukrajini. Brazilski predsednik Luis Inasio Lula Da Silva, indijski premijer Narendra Modi i južnoafrički predsednik Siril Ramafosa su potvrdili svoje prisustvo.

Glavni sastanak u sredu, zajedno sa sporednim sastancima u utorak i četvrtak očekuje da će proizvesti pozive za veću saradnju među zemljama na globalnom jugu usred njihovog rastućeg nezadovoljstva zbog kako se veruje dominacije Zapada nad globalnim institucijama.

Lideri ili predstavnici desetina zemalja u razvoju će prisustvovati sporednim sastancima.

Posebna tema razgovora na samitu će biti o predloženom proširenju bloka BRIKS.

Saudijska Arabija je jedna od 20 država koja je formalno aplicirala da se pridruži bloku, saopštili su južnoafrički zvaničnici.

Argentina, Alžir, Egipat, Iran, Indonezija i Ujedinjeni Arapski Emirati su formalno podneli zahtev za pridruživanje zajedno sa Saudijcima, a takođe su moguće nove članice.

Čak i sporazum o principu širenja BRIKS, koji se već sastoji od velikog broja najvećih ekonomija sveta u razvoju, bila bi moralna pobeda ruske i kineske vizije za blok kao protivtežu G-7, kažu analitičari.

Sa druge strane Brazil, Indija i Južna Afrika su manje zainteresovani za ekspanziju, pošto veruju da bi se time njihov uticaj u bloku smanjio.

Međutim, ništa nije odlučeno dok pet zemalja prvo moraju da se dogovore o kriterijumima koje nove članice treba da ispune. To će kako se očekuje biti na dnevnom redu u Johanesburgu.

SAD su naglasile svoje dobre bilateralne veze sa Južnom Afrikom, Brazilom i Indijom u pokušaju da nadoknade bilo kakav veliki ruski i kineski uticaj u BRIKS.

Eksperti su generalno jedinstveni u ukazivanju na poteškoće koje blok BRIKS ima u sprovođenju politike zbog različitih ekonomskih i političkih prioriteta pet zemalja, kao i tenzija i rivalstva između Kine i Indije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari