Cela ruska Pacifička flota stavljena je danas u stanje visoke pripravnosti radi izvođenja vojne vežbe tokom koje će se vežbati i lansiranje raketa.
Sve se događa u jeku tenzija sa zapadom oko borbi u Ukrajini.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je da je cilj vežbi Pacifičke flote, koja je bazirana u Vladivostoku na ruskom dalekom istoku, testiranje kapaciteta ruskih oružanih snaga u odgovoru na agresiju.
Pored lansiranja raketa, u vežbe će biti uključeni i strateški bombarderi sa nuklearnim kapacitetom i drugi ratni avioni, pored onih u vazduhoplovnom delu Pacifičke flote, rekao je Šojgu.
Ruska vojska koncentrisala je najveći deo svojih snaga na linijama fronta u Ukrajini, ali je nastavila i sprovođenje redovnih vojnih vežbi širom Rusije da bi obučila svoje snage i pokazala njihovu spremnost.
Šojgu je rekao u obraćanju visokom vojnom rukovodstvu da scenario za današnje manevre predviđa odgovor na pokušaj neprijatelja da dođe na ostrvo Sahalini i južna Kirilska ostrva.
Admiral Nikolaj Jevmenov, koji predvodi rusku Ratnu mornaricu, biće zadužen za nadzor tih vežbi, rekao je Šojgu.
Japan polaže teritorijalna prava na Kurilska ostrva koje on naziva Severne teritorije. Sovjetski Savez ih je preuzeo u poslednjim danima Drugog svetskog rata i zbog tog spora dve zemlje nisu zvanično potpisale mirovni sporazum o okončanju neprijateljstava.
Prošle godine Rusija je objavila da je suspendovala mirovne pregovore sa Japanom iz protesta zbog japanskih sankcija protiv Moskve zbog njenih dejstava u Ukrajini.
Rusija je povećala svoje vojno prisustvo na ostrvima poslednjih godina i na njima je rasporedila savremene borbene avione, protivbrodske rakete i sisteme za vazdušnu odbranu.
Vežbe Pacifičke flote počele su nekoliko dana pre najavljene posete kineskog ministra odbrane generala Lija Šangfua Moskvi. Trodnevna poseta kineskog predsednika Si Đinpinga prošlog meseca pokazala je partnerstvo dve zemlje prema zapadnim naporima da izoluje Rusiju zbog napada na Ukrajinu.
I Moskva i Peking optužuju Vašington da hoće da ih izoluje i zaustavi njihov razvoj, jer, kako se smatra, predstavljaju izazov SAD-u za regionalno i globalno vođstvo.
Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Si Đingping objavili su da će povećati kontakte između svojih vojski i organizovati zajedničke pomorske i vazdušne patrole i vežbe, ali nije bilo nagoveštaja da bi Kina mogla da pomogne Rusiji sa oružjem od čega strahuju SAD i drugi zapadni saveznici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.