Francuska i Japan pozitivnim su rečima ocenili zajedničku izjavu američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog predsednika Kim Džong-una, ali iz Moskve upozoravaju: „Đavo je u detaljima“, prenosi Al Jazeera pisanje svetskih agencija.
Šef ruske diplomacije Sergej Lavrov pozdravio je sastanak Trampa i Kima.
„Samo činjenica o sastanku dvojice lidera je pozitivna. Pratimo komentare obe strane, ali još nismo videli dokument“, rekao je Lavrov, a prenosi Reuters.
„Rusija je spremna da pomogne u realizaciji dogovora – spremna je sarađivati na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva, pa se nada da će rešavanje nuklearne krize deblokirati normalnu trgovinsku saradnju“, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov. On je, također, ocenio kako je susret dvojice čelnika rezultirao „značajnim korakom napred“, prenosi Portal Vesti.ba.
„Ne možemo ništa drugo nego pozdraviti važan korak napred koji je postignut. Naravno,đavo je u detaljima, i potrebno je s time se pozabaviti, ali korak je koliko vidimo, ostvaren“, kazao je Rjabkov u komentaru za rusku agenciju Tass.
Rusija i Kina, koje graniče sa Severnom Korejom, imaju relativno bliske diplomatske odnose s Pjongjangom. I japanski premijer Šinzo Abe pozdravio je zajedničku izjavu kao prvi korak prema denuklearizaciji Severne Koreje.
„To vidimo kao korak prema sveobuhvatnom rešenju“, kazao je on u Tokiju, nakon telefonskog razgovora s Trampom. Japan želi da Severna Koreja pristane na potpunu, proverljivu i nepovratnu denuklearizaciju.
Kim se u zajedničkoj izjavi obvezao da će „raditi u cilju potpune denuklearizacije Korejskog poluostrva“. Abe je, takođe, dodao da bi se želeo zahvaliti Trampu jer na razgovorima nije propustio spomenuti i pitanje otmica. Radi se o japanskom zahtevu Severnoj Koreji da oslobodi preostale Japance koje je pre više decenija otela za obuku svojih špijuna.
Dokument koji su na susretu u Singapuru potpisali Tramp i Kim, a kojim se predviđa „potpuna denuklearizacija Korejskog poluotoka“, predstavlja „značaj korak“, ocenila je francuska ministarka za europske poslove Nathalie Loiseau. Međutim, ona sumnja da je „baš sve dogovoreno u tek nekoliko sati“ susreta.
„Taj susret je sam po sebi važan događaj. Još uvek ne znamo ništa o potpisanom dokumentu. Analizira ćemo ga kada se objavi“, istaknula je ministarka.
Ono što očekuje je početak pregovora o denuklearizaciji Korejskog poluotoka. Na pitanje da povuče paralelu s iranskim nuklearnim sporazumom, iz kojeg je SAD izašao, Loiseau je optužila američku stranu za dvostruke aršine.
„Potpisati dokument s Kimom, koji je išao do kraja u smislu razvoja nuklearnog oružja, praktično znači da se nagrađuje neko ko je prkosio svim međunarodnim ugovorima“, kazala je Loiseau.
AFP podseća da, prema mišljenju Europske unije i Pariza, Teheran poštuje svoj sporazum.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.