"Rusija zna da ako slomi Nemačku oslabiće EU": Nemački diplomata tvrdi da je njegova zemlja postala meta broj jedan za Moskvu 1Foto: EPA-EFE/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Početkom 2024. nemačko Ministarstvo spoljnih poslova otkrilo je ogromnu prorusku onlajn kampanju dezinformisanja.

Više od 50.000 lažnih korisničkih naloga podelilo je milione postova u jednom mesecu.

Nekih dana je i do 200.000 tvitova izazvalo virtuelni cunami digitalnih dezinformacija.

"Rusija zna da ako slomi Nemačku oslabiće EU": Nemački diplomata tvrdi da je njegova zemlja postala meta broj jedan za Moskvu 2
Foto: EPA-EFE/Arndt Freitag von Loringhoven

Nemačka je postala ruska meta broj jedan u Evropi za manipulaciju informacijama, piše u analizi za CEPA.org Arndt Freitag von Loringhoven, nemački diplomata koji je bio zamenik direktora nemačke Savezne obaveštajne službe između 2007. i 2010. i pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za obaveštajne poslove i bezbednost.

Autor je knjige „Putinov napad na Nemačku: dezinformacije, propaganda, sajber napadi“ koja je objavljena u septembru ove godine.

Ruska ofanziva, piše, truje nemačku politiku, omekšava podršku zemlje Ukrajini i potresa transatlantske odnose.

Istorija igra važnu ulogu u objašnjavanju nemačke opsesije Moskve.

Nemačka i Rusija su sarađivale na kraju i posle Hladnog rata, stvarajući guste ekonomske i političke veze.

Tada budući ruski predsednik Vladimir Putin izgradio je poseban odnos sa Nemačkom, od početka svoje karijere kao mladog oficira KGB-a u Drezdenu do njegovog govora u nemačkom Bundestagu 2001.

Rusija koristi nekoliko nemačkih „mekih tačaka“.

Nemačka je dom tradicije ruskog romantizma i samoproglašenog „Russland-Versteher“. Gotovo 3,5 miliona govornika ruskog u Nemačkoj predstavlja ranjivu metu.

Nemački posleratni mirovni pokret i „Ostpolitika“ žive i potkopavaju solidarnost sa Ukrajinom.

Istovremeno, poverenje javnosti bledi u sadašnju „semafor“ koalicionu vladu Zelenih-Liberal-Socijaldemokrata i etablirane medije.

Zajedno, ovi faktori čine plodno tlo za ruske dezinformacije, koje nude jednostavne narative o dobru i zlu.

Ruske motivacije za ciljanje Nemačke su strateške, ukazuje.

Od Berlina zavise evropske odluke o važnim pitanjima za Kremlj – uvoz energenata, odbrambena politika, sankcije, ulazak Ukrajine u EU i NATO.

Ova zemlja je trenutno drugi najveći vojni pristalica Ukrajine i Kremlj veruje da može pronaći korisnu polugu da ublaži podršku Zapada Ukrajini.

Kao što je izvršna potpredsednica i evropska komesarka Vera Jourova istakla 2023. „oni znaju da će oslabiti celu EU ako slome Nemačku“.

Ruske operacije uticaja u Nemačkoj deluju na različitim frontovima. One uključuju državne novinske agencije RT i Sputnjik i takozvane „alternativne“ medije i organizacije civilnog društva kao što su Nemačko-ruski forum i „Ruski dom“ u Berlinu.

Društvene mreže sve više igraju najvažniju ulogu. Hiljade tvitova je veštački proizvedeno, često praćeno slikama ili kratkim video snimcima, a zatim se automatski ispuštaju desetinama hiljada „bot naloga“  koji komentarišu objave stvarnih korisnika mreža.

Automatizacija omogućava koordinisano objavljivanje tvitova u brzom nizu: u vršnim trenucima šalje se više od 2,5 tvitova u sekundi. Retveetovi su često označeni popularnim hashtagovima, kao što je #Oktoberfest, što doprinosi masovnom širenju.

Dezinformacije se brzo šire. Prema AI forenzičarima, proruska kampanja dvojnika dostigla je zapanjujućih 38 miliona Nemaca između avgusta 2023. i marta 2024.

Ruska manipulacija informacijama ima za cilj da podeli i destabilizuje.

Kremlj želi da potkopa demokratiju i socijalnu koheziju, diskredituje zapadne vrednosti i oslabi saveze kao što su EU i NATO.

Strategije uključuju namamljivanje, pretnju i zbunjivanje stanovništva kontradiktornim porukama.

Kremlj cilja na sporna pitanja: migracije, Covid-19, energetiku i klimu, inflaciju, ratove u Gazi i Ukrajini.

Rusija nastoji da manipuliše društvenim debatama podstičući nepoverenje u medije i prikazujući nemačku vladu kao nesposobnu i zlonamernu.

Na primer, tokom pandemije COVID-19, Rusija je podstakla zavere protiv vakcine i priče o „diktaturi korona virusa“.

Cilj je promovisanje ekstremizma na obe strane političkog spektra.

Moskva je sa zadovoljnim osmehom pozdravila nedavni izborni uspeh krajnje desničarske AfD i levičarske BSV Sahre Vagenkneht – obe ekstremističke, prokremljovske stranke.

Ruske kampanje dezinformacija su verovatno igrale ulogu u njihovom izbornom uspehu: bot nalozi su promovisali postove o AfD i BSV pre glasanja.

Kremlj je čak napravio i manifest u kojem se navodi kako AfD učiniti velikim.

I AfD i BSV favorizuju mirovne pregovore bez dodatne vojne podrške Kijevu. Oni žele da obnove uvoz energenata iz Rusije i odbiju raspoređivanje američkih raketa srednjeg dometa u Nemačkoj.

Rusija širi lažne narative o Ukrajini. Optužuje njemačku vladu da zanemaruje svoje stanovništvo kako bi podržala Ukrajinu dok dovodi u pitanje izvještaje o ruskim zločinima u Ukrajini. Ona kleveta ukrajinske izbeglice.

Ove kampanje dezinformisanja su uspešne. Od 2022. godine, sve veći broj Nemaca odobrava proruske propagandne narative.

Više od polovine Istočnih Nemaca podržava ekstremističke partije. Poverenje u Vladu i tradicionalne medije je na istorijskom minimumu.

Širom sveta, autoritarne države rade zajedno na širenju antizapadnih narativa. Demokratije gube informacioni rat.

Nemačka nije uspela da ozbiljno shvati pretnju. Platforme društvenih medija su učinile premalo. Potreban je odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari