Rusija osudila težnju SAD da UN uvedu Iranu trajni embargo na oružje 1Foto: EPA-EFE/Mariscal

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov optužio je SAD za vođenje politički motivisane kampanje protiv Irana i pozvao na „univerzalnu osudu“ američkog pokušaja da Savet bezbednosti UN uvede Teheranu trajni embargo na uvoz oružja.

Lavrov je rekao da su se SAD povukle iz međunarodnog nuklearnog sporazuma Irana i šest velikih sila i da sada nemaju zakonsko pravo da pokušavaju da iskoriste Rezoluciju UN kojom je potvrđen taj sporazum za vremenski neodređeno produženje embarga na uvoz oružja Teheranu, koji ističe 18. oktobra.

U pismu danas poslatom generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu i članicama Saveta bezbednosti, Lavrov je kao „besmislene i neodgovorne“ ocenio izjave zvaničnika američkog Stejt departmenta da administracija predsednika SAD Donalda Trampa ne planira da se pridržava obaveza iz nuklearnog sporazuma, a da planira da se pozove na prava koja proističu iz Rezolucije o sporazumu.

„Ujedinjene nacije ne treba da postanu talac političke situacije u SAD koje su odlučile da se povuku iz sporazuma. Nema validnih osnova za pokretanje pitanja embarga na oružje Iranu pred Savetom bezbednosti“, rekao je Lavrov.

Dodao je da će Rusija „i drugi odgovorni članovi međunarodne zajednice nastaviti da čine sve što mogu“ da sačuvaju međunarodni nuklearni sporazum iz 2015. godine.

„SAD moraju da prihvate da nema ni legalnih ni drugih osnova za njihovu politiku korišćenja nadležnosti Saveta bezbednosti za ostvarivanje sopstvenih sebičnih interesa“, naveo je šef ruske diplomatije.

Američki državni sekretar Majk Pompeo i ambasadorka SAD pri UN Keli Kraft prethodno su naveli da je produženje embarga na oružje Iranu prioritet za Vašington.

Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da se Moskva protivi donošenju rezoloucije Saveta bezbednosti o produženju embarga Teheranu i dodao da bi Rusija mogla da stavi veto.

Tenzije između Irana i SAD eskalirale su pošto je Tramp 2018. godine povukao SAD iz nuklearnog sporazuma i ponovo uveo oštre sankcije Teheranu.

Pre godinu dana SAD su poslale još hiljade vojnika, bombardere i nosač aviona na Bliski istok, kao odgovor na, kako je rečeno u Vašingtonu, rastuću pretnju iranskih napada na američke interese u tom regionu.

Ostalih pet potpisnica nuklearnog sporazuma s Iranom, Rusija, Kina, Velika Britanija, Francuska i Nemačka, ostale su mu privržene. One navode da je sporazum od ključne važnosti za nastavak inspekcija Međunarodne agencije za atomsku energiju u Iranu i za sprečavanje razvoja nuklearnog oružja u toj zemlji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari