"Rusija pati od mnogih problema na koje će teško u skorije vreme odgovoriti": Obaveštajni analitičar o značaju ukrajinske operacije u Kursku 1foto: EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

Emil Kastehelmi je analitičar obaveštajnih informacija iz otvorenih izvora (OSINT) i stručnjak za vojnu istoriju pri Black Bird Group, čije je sedište u Finskoj i koja je trenutno fokusirana na praćenje i analizu ruske invazije na Ukrajinu.

On je u nedavnom intervjuu za Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa istakao da je ukrajinski upad u rusku oblast Kursk iznenadio ruskog predsednika Vladimira Putina i dokazao da je Ukrajina i dalje sposobna pokretati ofanzivne akcije.

Međutim, ističe da je operacija puna rizika, te da njena strateška vrednost još nije jasna.

Ofanziva na Kursk je najverovatnije letna ofanziva Ukrajine u 2024. i to više nije, kaže Kastehelmi, samo upad na granicu.

„Ako gledamo dobivene kvadratne kilometre, to je, naravno, prilično uspešno. Uspela je bolje od prošlogodišnje letne ofanzive. To je najveća ofanziva na rusko tlo od Drugog svetskog rata. To je i istorijski gledano vrlo značajan događaj.

Geopolitički, naravno, svi se ratovi vode na kopnu, ali danas se vode i u informacionom prostoru. A u informacionom prostoru to je skoro poput nuklearne bombe. To je skrenulo pažnju s ukrajinskih problema na ukrajinska dostignuća.

Takođe je pokazalo svetu da Rusija, iako ima prednost u Ukrajini, i dalje pati od mnogih problema, na koje će biti teško u skorije vreme odgovoriti u potpunosti, bilo da je to osiguranje svoje granice s dovoljno ljudstva ili nedostatak sposobnosti u svojoj vojno-obaveštajnoj službi.

Obaveštajna strana ne može dati rana upozorenja, adekvatno upozorenje, da bi se barem nekako mogli pripremiti za ovakav scenarij, ili možda obaveštajna strana to može dati, ali vodstvo jednostavno nije reagovalo.

To ne bi bio prvi put u vojnoj istoriji da, iako obaveštajna služba radi, vodstvo ne funkcioniše.

Posmatrajući sa strateške strane: dakle, u informacionom prostoru ovo je bio uspeh, i moglo bi uveriti ukrajinske saveznike da je Ukrajina još uvek sposobna. I to definitivno dokazuje građanima Ukrajine da je Ukrajina i dalje sposobna za ofanzivne akcije.

Ali opet, sumnjam da će bilo koja zapadna zemlja reći: „OK, uspešno ste izvršili invaziju na Rusiju, sada verujemo u vas, sada ćete dobiti još hiljadu tenkova“. To se, zapravo, neće dogoditi.

„Mi u Black Bird Group pokušavamo i da posmatramo kretanje jedinica, i trenutno se čini da su bar neke ukrajinske jedinice koje su se borile na istočnom frontu sada možda prebačene u Kursk.

Dakle, čini se da Ukrajina zaista ulaže mnogo resursa u ofanzivu u Kursku. I, naravno, jedan od glavnih problema ofanzive je taj što Ukrajina nije zaustavila rusko napredovanje pre nego što je započela operaciju u Kursku.

Kao što smo videli u Kursku, Ukrajina još uvek ima strateške rezerve, ali je odlučila da ih ne koristi na istoku za potrebe stabilizacije situacije“.

Ofanziva na Kursk, smatra on, iako je u nekim oblastima bila operativno uspešna, bila je skupa za Ukrajinu.

Ukrajina je takođe pretrpela gubitke, izgubila je opremu i ti gubici će se nastaviti. Ne izgleda kao da tu ima ičega katastrofalnog i Rusi najverovatnije trpe gubitke, ali oni to mogu podneti.

„U ovom trenutku se čini da je Rusija bila prisiljena povući rezerve u područje Kurska, ali Rusija bi trebala imati dovoljno vojnika da barem nastavi svoje glavne napore, posebno u Donjecku i još uvek nekako kontroliše situaciju u Kursku.

Jedan od mogućih scenarija bi mogao biti da Rusi jednostavno potroše dovoljno ljudstva da zaustave Ukrajinu u Kursku i možda zamrznu situaciju. Ali tada bi mogli shvatiti da se zapravo ne isplati započinjati veće kontranapade na području Kurska.

Oni jednostavno mogu ostaviti Kursk kakav jest i fokusirati se na istok gde su trenutno ruski politički ciljevi, a to je teško područje.

Bilo je teško za njih da napreduju na tom području, a sada kada ostvaruju dobitke, bilo bi iznenađenje da se odustane od toga kako bi započeli kontranapade u ruralnim delovima Kurska“, kaže Kastehelmi.

Na pitanje koliko dugo Ukrajina može izdržati borbu na dva fronta, Kastehelmi smatra da zavisi šta je Ukrajina odlučila u ovom trenutku.

„Dakle, ako je Ukrajina odlučila da će se odreći kvadratnih kilometara u Donjecku kako bi ih zamenila za zemlju u Rusiji, onda to može potrajati još neko vreme. Nije da Rusi prave neke velike pomake. Ubrzavaju tempo napredovanja, ali to nije na jednakom nivou. Dakle, to je zanimljiv izbor, ali je moguć.

Ukrajina je i dalje velika zemlja. I takođe, Ukrajina verovatno nije imala toliko gubitaka da bi mnogi njeni bataljoni izgubili borbene sposobnosti.

Nivoi iscrpljivanja su najverovatnije još pod kontrolom. Dakle, Ukrajina još uvek može nastaviti ofanzivu u Kursku, barem na neko vreme, ali je zaista to teško proceniti, jer je ograničena količina informacija“.

Čak i ako Ukrajinci prošire kontrolu, navodi, i ako bi udvostručili veličinu svoje teritorije, teško će se to iskoristiti kao pregovarački adut.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari