Rusija pokreće misiju spasavanja posade zaglavljene u orbiti: Udarac meteora izazvao rupu u kapsuli prečnika samo jedan milimetar 1Sergei Korsakov, Roscosmos State Space Corporation via AP

Moskva će sledećeg meseca lansirati spasilački brod na Međunarodnu svemirsku stanicu kako bi kući vratila tri člana posade koji su zaglavljeni u orbiti nakon što je njihovu originalnu kapsulu udario meteoroid.

Usidren Sojuz MS-22 imao je veliko curenje prošlog meseca, prskajući rashladnu tečnost u svemir, pa su kosmonauti morali da prekinu planiranu “šetnju” svemirom.

Sa curenjem koje je rezultiralo višim temperaturama u kabini, MS-22 je proglašen nesposobnim, ostavljajući samo jednu operativnu „kapsulu za spasavanje“ usidrenu na ISS – svemirski brod SpaceKs Crev Dragon. Na svemirskoj stanici je sedam ljudi, ali SpaceKs kapsula ima samo četiri sedišta.

Nakon razmatranja, Roskosmos je saopštio da je odlučio da planirano martovsko lansiranje Sojuza MS-23 odloži za 20. februar kako bi se mogao koristiti za transport ruskih kosmonauta Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina i američkog astronauta Fransiska Rubija nazad na Zemlju.

Prvobitno je planirano da MS-23 preuzme tri člana posade, ali će krenuti prazan kao spasilački brod. Šef Roskosmosa Jurij Borisov nije rekao kada će se Prokopjev, Petelin i Rubio vratiti na Zemlju u rezervnom Sojuzu.

Oštećeni MS-22 će se vratiti bez posade kada stigne zamena, dodao je Roskosmos.

Mikrometeoroidi, prirodni komadi stena ili metala koji mogu biti mali kao zrno peska, predstavljaju značajnu opasnost za ljudske letove u svemir. Kreću se oko Zemlje brzinom od oko 27.400 km/h – mnogo brže od brzine metka.

Roskosmos je saopštio da je prečnik mikrometeoroida koji je udario u usidren Sojuz mali, te da je stvorio rupu u kapsuli prečnika samo jedan milimetar. To je izazvalo značajnu štetu, a slike NASA TV-a prikazuju bele čestice koje liče na pahulje koje izlaze sa zadnje strane, piše Gardijan.

Svemir je ostao retka oblast saradnje Moskve i Vašingtona otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu.

ISS je lansiran u fazama počevši od 1998. godine u vreme povećane saradnje SAD i Rusije skoro deceniju nakon završetka hladnog rata. Zastarela svemirska stanica je predodređena da bude „deorbitirana“ 2031. godine, sa planiranim spuštanjem u udaljenu tačku u Pacifiku.

U međuvremenu, nova svemirska trka između SAD i Kine se zahuktava. Pekinški svemirski program je 2021. godine uspostavio svoju prvu svemirsku stanicu u orbiti sa posadom. Očekuje se da će Tiangong težak 70 tona, što znači „nebeska palata“, raditi najmanje 10 godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari