Rusija posle svrgavanja Asada izgubila ključnog saveznika i moguće uticaj u Siriji 1Foto: EPA-EFE

Rusija je dala azil svrgnutom sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu nakon što je u nedelju pobegao iz Damaska, posle ulaska pobunjenika u glavni grad, preneli su ruski državni mediji.

Zastava sirijske opozicije u ponedeljak je podignuta u sirijskoj ambasadi u Moskvi, što je znak da je Rusija izgubila jednog od ključnih saveznika na Bliskom istoku i da mora da preispita strategiju i saveze u regionu.

Pad Asadovog režima za Moskvu predstavlja ozbiljan udarac, ocenjuju analitičari, piše VOA.

„Moskva je intervenisala u Siriji da bi pokazala da je Rusija globalna sila i da ima kapacitete da utiče na stvari van neposrednog susedstva. Zbog toga, u kontekstu geopolitičkih implikacija, ovo pokazuje da je Rusija manje moćna nego što možda želi da pokaže ostatku sveta”, smatra Kejt Džonston iz Centra za novu američku bezbednost.

Rusija se uključila u sirijski rat 2015. godine da bi pomogla Asadu. U intervenciju je uložila resurse i živote ruskih vojnika, što bi sada moglo da ostane bez ikakvih rezultata. Analitičari ocenjuju da će od Asadovog pada, posle 13-godišnjeg građanskog rata, koristi imati drugi.

“Veliki pobednik je Turska. Erdogan je srećan što je Tramp nagovestio da će povući američke vojnike iz Sirije. Turski uticaj postaje značajniji u toj zemlji. Znači raste uticaj Erdogana i Turske, dok se ruski smanjuje”, ističe Mark Hana iz Instituta za globalna pitanja.

Zvaničnici u Kremlju navode da su u kontaktu sa novim vlastima, što ukazuje na želju Moskve da postigne određeni dogovor o tome da ostane prisutna u Siriji. Međutim, možda će teško biti izbrisana sećanja na ulogu koju je Rusija imala u Asadovoj represiji nad Sirijcima.

“Videli smo da je Rusija bombardovala bolnice, škole, podržavala Asadove napade burad-bombama na stanovništvo, njegovu upotrebu hemijskog oružja. Zbog toga ne mislim da buduća vlada, bilo da je reč o koalicionoj, HTS-u, ili da obuhvata Kurde ili neku drugu grupu, može iznenada da zaboravi brutalnost Rusije nad civilnim stanovništvom”, kaže Nil Kviliijam iz Čatam hausa.

Brzi pad sirijske vlade bio je nezamisliv za mnoge pre mesec dana. Posle uništenja Asadove strukture moći, za koju su neki mislili da će biti trajna, ulazi se u novi, za sada neizvestan period u Siriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari