Moskovski tajms istražuje: Kako je Rusija pokušavala da utiče na predsedničke izbore u SAD? 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Rusija, Iran, Kina i drugi optuženi su za mešanje u predsedničke izbore u SAD 2024. godine, na kojima je Donald Tramp osvojio istorijski drugi mandat u Beloj kući nakon što su glasovi prebrojani u sredu.

Američki zvaničnici dugo izdvajaju Moskvu, optužujući je da je pokušavala da utiče na izbore u Trampovu korist 2016. i 2020. godine.

Uprkos poricanjima ruskih zvaničnika, široko rasprostranjeni izveštaji i navodi o delovanjima Rusije u cilju uticanja su dokumentovani tokom izbora 2024. godine – iako su posmatrači upozoravali da se ne precenjuje stvarni uticaj ovih napora.

Moskovski tajms je prikupio neke od najistaknutijih američkih optužbi za ruske dezinformacije i mešanje u izborni ciklus 2024.

Pretnje bombom u Džordžiji

Biračka mesta u državi Džordžija primila su nekoliko „neverodostojnih” pretnji bombom iz Rusije, rekao je u utorak novinarima državni sekretar Džordžije Bred Rafensperger.
Prema rečima republikanca Rafenspergera, lažne pretnje su poremetile glasanje na 12 biračkih mesta u okruzima Fulton, Gvinet i DeKalb – tri okruga koja okružuju glavni grad države Atlantu i imaju velike crnačke zajednice.

Širenje sumnje

Prošle nedelje su Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI), FBI i Agencija za sajber-bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) tvrdili da Rusija intenzivira operacije mešanja uoči izbora u utorak. Prema bezbednosnim zvaničnicima, Rusija je nastojala da „potkopa poverenje javnosti u integritet američkih izbora i podstakne podele među Amerikancima“.
Agencije su optužile Rusiju da proizvodi video-snimke i kreira lažne članke kako bi dovela u pitanje legitimnost glasanja, ulivala strah u glasače u vezi sa izbornim procesom i sugeriše da Amerikanci koriste nasilje jedni protiv drugih zbog političkih preferencija.

Oni su takođe optužili Moskvu da širi lažne informacije da američki zvaničnici planiraju da organizuju izbornu prevaru u kolebljivim“ državama, koristeći taktike kao što su ubacivanje glasačkih listića i sajber-napadi.

Lažni klip za prevaru birača

Zvaničnici američke obaveštajne službe saopštili su u petak da veruju da Rusija stoji iza lažnog viralnog video-snimka čoveka koji je navodno imigrant sa Haitija, koji ima više ličnih karti, a koji kaže da su on i njegov prijatelj više puta glasali za demokratsku kandidatkinju i potpredsednicu Kamalu Haris u Džordžiji.
Rafensparger je rekao da je „očigledno lažan“ video napravljen da bi se proširila sumnja u integritet državnog glasačkog procesa.

Paljenje glasačkih listića u Pensilvaniji

Krajem oktobra, ODNI, FBI i CISA objavili su zajedničku izjavu u kojoj su razotkrili viralni video koji navodno prikazuje kako gore glasački listići sa glasovima za Trampa u Pensilvaniji, pišući da su video napravili i raširili ruski glumci.

„Ova ruska aktivnost je deo širih napora Moskve da postavi neosnovana pitanja o integritetu izbora u SAD i podstakne podele među Amerikancima, kao što je detaljno navedeno u prethodno ažuriranim izveštajima ODNI o izborima“, navodi se u saopštenju.
Tenet Media

Američko ministarstvo pravde otkrilo je 4. septembra optužnicu kojom se dvojica ruskih državljana terete za veze sa informativnom mrežom RT koju finansira Kremlj za pomaganje u pranju miliona dolara desničarskoj medijskoj kompaniji Tenet Media.

Tužioci su tvrdili da su osnivači Tenet Media Loren Čen i njen suprug Liam Donovan znali da RT finansira kompaniju, ali su uložili značajan napor da to prikriju. Dvojica zaposlenih na RT-u su zatim naložili Čenu i Donovanu da pronađu medijsku ličnost koja će delovati kao „lice“ kompanije.

Njih dvoje su se obratili šestorici desničarskih influensera, uključujući Tima Pula, Benija Džonsona i Dejva Rubina, navodi Kolumbija džurnalizam revju.

Influenseri koji su pristali da rade sa Tenetom dobijali su do 400.000 dolara mesečno za kreiranje originalnog sadržaja za kompaniju.

„Dvojnik“

U septembru je Ministarstvo pravde saopštilo da je zaplenilo 32 veb-domena u okviru napora da osujeti rusku operaciju uticaja pod nazivom „Dvojnik“.

Zamenica državnog tužioca Lisa Monako rekla je da su ruske kompanije SDA, Struktura i ANO Dijalog koristile sajber-skvotiranje – oblik digitalne mimikrije koja obmanjuje korisnike veba – fabrikovale influensere i kreirale lažne profile „da bi promovisale lažne narative koje je generisala veštačka inteligencija na društvenim medijima“. „Ti narativi su ciljali na određene američke demografske grupe i regione u proračunatom pokušaju da sruše naše izbore“, dodala je Monako.

Šema sajber-skvotinga koristila je imena domena slična američkim izvorima vesti, kao što su Vašington post i Foks njuz, da usmere korisnike ka sadržaju ispunjenom proruskim narativima ili sadržajem koji izaziva podele, izvestio je Politiko.

U sudskim dokumentima se ističe da Sergej Kirijenko, koji je u Kremlju zadužen za unutrašnju politiku, igra ključnu ulogu u operaciji „Dvojnik“.

Sadržaj veštačke inteligencije

Anonimni zvaničnik iz ODNI-a rekao je novinarima krajem septembra da Rusija generiše više sadržaja veštačke inteligencije za predsedničke izbore u SAD nego bilo koja druga zemlja.

Zvaničnik je za Rojters rekao da je sadržaj veštačke inteligencije koji je proizvela Moskva „u skladu sa širim naporima Rusije da podstakne kandidaturu bivšeg predsednika (Trampa) i ocrni potpredsednicu (Harisa i Demokratsku stranku, između ostalog, i pomoću konspirativnih narativa“.

Oluja-1516 i Oluja-1679

Krajem avgusta, Oluja-1516, ruski glumac poznat po distribuciji propagande, počeo je da proizvodi sadržaj kojim se potpredsednica Haris i njen kandidat za potpredsednika guverner Tim Volc uvlače u neobične lažne teorije zavere, prema izveštaju Majkrosoft centra za analizu pretnji.

Grupa je proizvela neautentične video-snimke, osmišljene da diskredituju Harisovu i podstaknu kontroverze oko njene kampanje. Jedan prikazuje napad navodnih Harrisovih pristalica na, kako tvrde, učesnika Trampovog mitinga. Na drugom je iskorišćen plaćeni glumac koji iznosi lažne tvrdnje da je Haris paralizovala devojku u nesreći 2011. godine, pobegavši s lica mesta.

NBC njuz je izvestio da je Oluja-1516 odgovorna za stvaranje najmanje 50 lažnih narativa u protekloj godini. Rečeno je da se grupa prvenstveno oslanja na lažne primarne izvore — audio, video, fotografije i dokumente — predstavljene kao dokaz.

Heni Farid, profesor digitalne forenzike na Kalifornijskom univerzitetu Berkli, rekao je za NBC Nevs da je identifikovao dokaze manipulacije veštačkom inteligencijom u brojnim video-snimcima Oluja -1516.

„Da li bi mogli da naprave bolje video snimke? Naravno“, rekao je Farid. Ali „ovi video-snimci u osnovi funkcionišu. Ne morate da pravite lažne video-snimke u holivudskom stilu da biste naveli ljude da počnu da sumnjaju u sve.”

Izgleda da je izabrani potpredsednik SAD Džej Di Vens nesvesno podelio sadržaj koji je stvorila Oluja-1516 kada je ponovio lažne tvrdnje da su ukrajinski lideri potrošili na jahte novac od američke pomoći.

Druga grupa, Storm-1679, objavila je dva video-snimka u kojima se promovišu teorije zavere i lažne tvrdnje o politici Harisove, od kojih je jedan dobio više od 100.000 pregleda na mreži „X“.

Ribar

U oktobru je FBI ponudio nagradu od 10 miliona dolara za informacije o identitetu ili lokaciji bilo koga ko se „svesno angažovao ili se angažuje na mešanju u izbore u SAD“.
U saopštenju se izdvaja proratni ruski Telegram kanal Ribar, koji je povezan sa pokojnim osnivačem Vagner grupe Jevgenijem Prigožinom.

Prema FBI, Ribar upravlja brojnim kanalima društvenih medija koji promovišu ruske političke interese u SAD.

U intervjuu za Vašington post osnivač Ribara Mihail Zvinčuk demantovao je navode da su njegovi medijski projekti pokušavali da se umešaju u predsedničku trku u SAD i rekao da je njegov rad posvećen „odbrani“ ruskih „informacionih granica“.

U isto vreme, Zvinčuk je rekao da Ribar ima „svetsku” mrežu sa preko 250 kanala na 28 jezika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari