Rusija razmatra nacrt zakona da putem mobilnog pristupi lokaciji stanovnika 1Moskva Foto: Pixabay/ apreklama

Rusija ponovno razmatra nacrt zakona koji bi snagama bezbednosti omogućio da bez sudskog naloga pristupe lokaciji stanovnika posredstvom njihovih mobilnih telefona, javila je agencija Rojters, pozivajući se na dokument u koji je imala uvid.

Nacrt tog zakona, navodi britanska agencija, prvi put je predstavljen parlamentu 2019. godine, sada ga dorađuje ministarstvo za digitalni razvoj, a u nacrtu je kao cilj navedeno lakše nalaženje ljudi za kojima se traga.

Prema navodima Rojtersa, ministarstvo još nije odgovorilo na pitanje je li vraćanje predloga zakona povezano s prostestima na kojima je tokom dva vikenda širom zemlje uhapšeno hilajde demoinstranata, a više od njih tisuću je pritvoreno u Moskvi početkom ove sedmice nakon što je sud osudio opozicionog vođu i oštrog kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog na tri i po godine zatvora zbog kršenja uslovne kazne .

Za pristup sadržaju poruka na mobilnim telefonima, kako predviđa nacrt zakona, uslov bi trebalo da bude sudski nalog ili dozvola vlasnika telefona, ali ne i za lokaciju koju bi javila provajder mobilne telefonije, što – po oceni Ministarstva – ne znači kršenje privatnosti.

„Mera je u skladu sa zakonima o privatnim podacima jer geolokacije nisu lični podaci“, objasnio je zamenik ministra digitalnog razvoja Oleg Ivanov.

Ako zakon bude prihvaćen, snage bezbednosti bi s lakoćom mogle da pribave informacije s kim je određena osoba bila, u koje vreme i koliko dugo, rekao je Artem Kozljuk, čelnik Roskomsvobode, portala koji u Rusiji prati nivo sloboda na internetu.

Kozljuk smatra i da bi se na taj način stvorio rizik da „podaci stanovnika procure na crno tržište“.

Aktivisti za ljudska prava upozoravaju i da ruske vlasti u borbi za suzbijanje opozicionih protesta za oslobađanje Navaljnog koriste kamere za prepoznavanje lica.

Rojters navodi da ruska prestonica sa 105.000 kamera ima jedan od najnaprednijih sistema za nadzor u svetu, što vlasti objašnjava potrebom u borba protiv kriminala i kršenja restriktivnih mera u vreme panemije korona virusa.

Nasuprot zvaničnom objašnjenju, nevladini aktivisti smatraju da se kamere koriste za praćenje demonstracija, a da nejasna pravila omogućavaju zloupotrebu tog sistema video nadzora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari