Ambasador Rusije u Makedoniji Sergej Aleksandrovič Bazdnikin izjavio je da Rusija nije istupala sa bilo kakvim izjavama u vezi sa referendumom, da se to ne bi tumačilo kao pokušaj uticanja na njegov rezultat, a da su zapadni zvaničnici otvoreno ubeđivali makedonske građane da se izjasne „za“.
Makedonski građani su pokazali da su protiv rešenja nametnih spolja i da smatraju da je Prespanski sporazum između Grčke i Makedonije najbolji instrument da se prevaziđu te razlike koje postoje oko državnog imena Republike Makedonije, rekao je Bazdnikin za Sputnjik.
Sam po sebi referendum je demokratska forma izražavanja volje građana i s tim u vezi smatramo da je održavanje tog referenduma po pitanju državnog imenovanja Republike Makedonije sasvim u redu, rekao je Bazdnikin, dodajući da je Rusija veoma pažljivo pratila tok i rezultate referenduma.
Činjenica je, naveo je ruski mabasador, da je rezultati tog glasanja potvrđuju da je referendum nevažeći.
Rusija, kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, pažljivo prati proces pronalaska rešenja za ovaj problem i naš principijelni stav ostaje nepromenjen — dugoročno rešenje mogu pronaći samo građani, bez nametanja spolja, strogo u okviru ustavnog i pravnog poretka, Bazdnikin dodajući da se mora bazirati na širokoj javnoj podršci i na Povelji Ujedinjenih nacija.
On je istakao da Rusija nije istupala sa bilo kakvim javnim izjavama u vezi sa referendumom, „da se to ne bi tumačilo kao pokušaj uticanja na njegov rezultat“.
Međutim, naše zapadne kolege odabrale su sasvim suprotnu, da tako kažem, liniju ponašanja i jasno je da su oni pokušavali da se umešaju u unutrašnje stvari suverene države, rekao je ruski ambasador.
Prema njegovim rečima, veliki broj visokorangiranih državnih zvaničnika i činovnika iz Brisela i Vašingtona dolazio je u Skoplje i veoma otvoreno, sa velikim naporima, ubeđivao makedonske građane da se izjasne pozitivno na ovom referendumu.
Smatramo da se, u svakom slučaju, mnoge makedonske političke i društvene snage, uključujući predsednika Republike Makedonije, nisu izjasnile za Prespanski sporazum i istupili su protiv tog referenduma, zato što smatraju da je ono što se dešavalo i što se dešava grubi prekršaj Ustava i zakona zemlje.
Bazdnikin smatra da da su građani imali zamerke i na to da se referendumsko pitanje sastojalo od tri dela — „ono obuhvata tri teme koje u principu ne bi trebalo da budu povezane jedna sa drugom“.
U svakom slučaju, mi mislimo da je referendum koji je održan 30. septembra unutrašnja stvar Makedonije, a mi u Rusiji poštujemo javno pokazno mišljenje naroda Republike Makedonije. Narod se lepo i otvoreno izjasnio, zaključio je ambasador Rusije u Skoplju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.