Rusija se bori da spreči diplomatsku izolaciju na samitu G20 koji se održava na indonežanskom ostrvu Bali, dok su njeni tradicionalni saveznici – Kina i Indija – počeli da se distanciraju od rata u Ukrajini, za koji se u nacrtu saopštenja sa samite navodi da je naneo neopisivu ekonomsku štetu svetu.
Narendra Modi, indijski premijer i Si Đinping, predsednik Kine, izrazili su zabrinutost zbog rata, piše Gardijan, dok su se američki zvaničnici zalagali da u konačnom saopštenju za medije i javnost još više okrivi Rusija.
U nacrtu saopštenja se navodi da je „većina članica oštro osudila rat u Ukrajini“ i naglašava da „on izaziva ogromnu ljudsku patnju i pogoršava postojeće krhkosti u globalnoj ekonomiji“.
Domaćin samita, Indonezija, pokušava da svede reference na rat na minimum, tvrdeći da G20 nije bezbednosni forum i da će ponavljanje dobro poznatih stavova sprečiti napredak po pitanjima kao što su globalni dug i oporavak posle pandemije.
Ovo je prvi put da su se lideri G20 sastali od februarske invazije Rusije na Ukrajinu, koju je Rusija opisala kao „specijalnu vojnu operaciju“.
Rat i brige oko globalne inflacije, sigurnosti hrane i energije, zasenili su sastanak.
U svom obraćanju, Si je rekao da se protivi nuklearnom ratu, što je bacilo senku na ponovljene pretnje Rusije da će upotrebiti taktičko nuklearno oružje u Ukrajini.
Modi je rekao da je neophodno priznati da su UN propale kao multilateralna institucija, čime je izvršio veći pritisak na G20 da pronađe rešenja.
Rekao je da je vreme da diplomatija i prekid vatre dođu u prvi plan.
U video obraćanju koje je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov propustio boraveći u hotelu, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je rekao da je vreme da se rat zaustavi, rekavši da je izazvao hiljade mrtvih. Ali je naglasio da je prekid vatre moguć samo kada naoružane ruske trupe napuste teritoriju Ukrajine.
Obraćajući se na ukrajinskom jeziku najuticajnijoj publici kojoj se obratio od početka rata, Zelenski je pokušao da se predstavi kao čovek spreman da postigne sporazum sa Rusijom, ali samo pod uslovima koji štite ukrajinski suverenitet.
U obraćanju Siju, on je osudio „lude pretnje nuklearnim oružjem kojima ruski zvaničnici pribegavaju i zhvalio „G19“ – isključujući Rusiju.
Prema rečima Vang Jia, ministra spoljnih poslova Kine, Si je rekao američkom predsedniku Džou Bajdenu na njihovom bilateralnom sastanku u ponedeljak uveče da „nuklearno oružje ne treba da se koristi i da se ne vode nuklearni ratovi“.
Spor oko budućnosti sporazuma o žitu deo je šire diplomatske bitke između Rusije i Zapada da ubede skeptično mišljenje na globalnom jugu da je pravo na njihovoj strani.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.