Vojnici Severne Koreje nisu jedini: Rusija regrutuje ljude iz još jedne države za rat u Ukrajini? 1Foto: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Osim Severnokorejanaca Rusija bi mogla da pošalje jemenske borce u Ukrajinu, navodi se u izveštaju lista Fajnenšel tajms, koji prenosi DW.

List navodi da jemenska milicija Huti regrutuje ljude za angažovanje u ruskoj vojsci i da je već poslala stotine boraca u Rusiju kroz „operaciju u senci trgovine ljudima“.

Jemenskim borcima navodno je obećano zaposlenje i državljanstvo u Rusiji.

Fajnenšel tajms je izvestio da se muškarci regrutuju preko kompanije koju je osnovao istaknuti političar iz redova Huta.

Takođe se navodi da je ugovor o regrutaciji Huta u rusku vojsku sklopljen u julu.

Treći svetski rat se nazire?

Nemačko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da bi „bilo krajnje zabrinjavajuće“ ako bi se ovaj izveštaj pokazao istinitim.

Poljski premijer Donald Tusk takođe je izrazio zabrinutost, rekavši da je opasnost od „globalnog rata ozbiljna i stvarna“.

Kakva je opasnost da rat još više eskalira?

Valerij Zalužnji, bivši načelnik ukrajinske vojske koji sada služi kao ambasador zemlje u Velikoj Britaniji, rekao je da je Treći svetski rat već počeo pošto je toliko različitih nacija već uključeno u ukrajinski rat.

Ruske trupe su do sada imale 700.000 žrtava, prema nedavnim procenama.

Ovo je verovatno jedan od razloga zašto je oko 12.000 severnokorejskih vojnika poslao u Rusiju predsednik Severne Koreje Kim Džong Un, posebno u regionu Kursk.

Vest o jemenskim borcima u Ukrajini stigla je i na sastanak ministara inostranih poslova G7 u Italiji, a nemačka ministarka Analena Berbok je rekla: „Ako se ovo potvrdi, to će još jednom podvući da nema ograničenja za ruskog predsednika u vođenju rata“.

Roderik Kajzeveter, ekspert za spoljnu politiku u opozicionoj poslaničkoj grupi Nemačke Hrišćansko-demokratske unije (CDU), rekao je da nije iznenađen izveštajima o jemenskim borcima koji su sada angažovani u Ukrajini.

„Rusija je već neko vreme imala ogromne probleme sa resursima, kako u pogledu materijala, tako i u pogledu ljudstva“, rekao je Kajzeveter za DW.

„Sada mora da plati ruskim vojnicima veoma visoke sume da bi bili mobilisani i nudi im otpis duga“.

Naveo je da „postoje indicije da se ne radi o Hutima, već o Jemencima koji se lažnim obećanjima namamljuju u Rusiju, a zatim silom regrutuju u vojsku“.

Rat u Ukrajini postaje tema nemačkih izbora

Nemački političari su više puta upozoravali na dalju eskalaciju ukrajinskog rata, kako u vojnom, tako i u kadrovskom i finansijskom smislu.

Nemačka je trenutno jedna od najjačih pristalica Ukrajine, pored Sjedinjenih Država. Ipak, neizvesno je kakvu će ulogu SAD imati kada novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost u Beloj kući.

Nemački kancelar Olaf Šolc iz Socijaldemokrata (SPD) želi da se predstavi kao „kancelar mira“ dok izborna kampanja počinje uoči vanrednih izbora koji se očekuju u februaru.

Šolc je odbio da isporuči Ukrajini nemački raketni sistem Taurus – koji može da se koristi za gađanje ciljeva unutar Rusije – uprkos ponovljenim zahtevima Kijeva i odobrenju drugih zapadnih saveznika da koriste svoje oružje većeg dometa protiv ciljeva u Rusiji.

Šolc je nedavno rekao da „iako smo najveći i najpouzdaniji podržavalac odbrane zemlje, mi ne radimo određene stvari – na primer, isporučujemo krstareće rakete Ukrajini,  i prihvatamo da opasno oružje koje smo isporučili može biti koristi za napad na ciljeve duboko u Rusiji“.

Rat u Ukrajini će verovatno dominirati nemačkom predizbornom kampanjom.

Najnovije  istraživanje ARD-Deutschlandtrend pokazalo je da je 61 odsto ispitanika protiv isporuke nemačkog raketnog sistema Taurus Ukrajini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari