Čatam haus (Chatham House), britanski analitički centar, u tekstu za Kijev Post analizira interpretaciju ruske pobede u Ukrajini u ruskom društvu, ukazujući na potrebu ponižavanja Zapada i ispravljanja istorijskih nepravdi.
Ruska predsednička administracija održala je u novembru sednicu za regionalne zvaničnike na kojoj se razgovaralo o značenju „pobede“ u ruskom ratu protiv Ukrajine.
Čini se da je ovo najnoviji razvoj događaja u naporima vlasti da se pripreme za kraj rata – što više umanjujući poteškoće povezane sa sukobom.
Na novembarskoj sednici se govorilo i o programu „Vreme heroja“ i pokušajima ruske države da reintegriše učesnike rata u civilni život uz minimalne poremećaje.
Na Zapadu, široko je rasprostranjeno uverenje da je razlog ruskih vojnih akcija u Ukrajini osiguravanje bezbednosnog pojasa između Rusije i NATO.
Predlozi okončanja rata koji se navodno pojavljuju na Zapadu podrazumevaju to da Rusija zadrži okupirane teritorije, a da Ukrajina sa preostalim tlom koje kontroliše pristupi Evropskoj uniji (EU) i Severnoatlantskom savezu (NATO) – ili da zemlja makar dobije neke sigurnosne garancije i više zapadnog oružja.
Nijedna od ovih opcija ne odgovara Putinu. On preferira scenario koji obuhvata primenu ruskih zahteva iznetih u Istanbulu 2022: razoružanje Ukrajine i svesno uključivanje zemlje u interesnu orbitu Rusije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin želi da pokaže postojanje ruske vitalne interesne zone i da Rusija u skladu sa njom može da se ponaša kako god želi.
U isto vreme, Putin nije zainteresovan da rat okonča u potpunosti, jer bi onda umesto vrhovnokomandujućeg postao običan šef države – što bi dalje otvorilo niz pitanja da li su postignuti rezultati bili vredni ogromnih troškova rata.
Putinu zato više odgovara da smanjivanjem intenziteta borbi ovaj rat pretvori u tinjajući sukob.
Kremlj želi da raskrinka Zapad i pokaže njegovu slabost – da dokaže da NATO nije sposoban da pruži bezbednosne garancije protiv Rusije, te da bi sve garancije te vrste na postsovjetskom prostoru trebalo da budu odobrene od strane Moskve.
Jasno je da se sukob između Putina i Zapada ovde ne završava, da ide u pravcu Trećeg svetskog rata, koji Zapad ne može da dopusti da izgubi, ali za koji nije spreman.
Kremlj računa na činjenicu da novi predsednik SAD Donald Tramp smatra da rat u Ukrajin pripada nekom drugom – Bajdenu, Evropi, bilo kome.
Jasno je da bi Tramp voleo da završi sukob SAD sa Rusijom kako bi mogao da se posveti borbi protiv Kine. Zbog toga bi mu bilo lakše da prihvati kraj rata ispunjavajući Putinove ponižavajuće uslove.
Za Kremlj i većinu Rusa „pobeda“ ne podrazumeva samo pristanak Zapada na zahteve, već i ispravljanje onoga što smatraju istorijskim nepravdama. U očima lidera države i većine stanovništva Rusija je ponižavana od strane Zapada u prošlosti, pa je sada red na Rusiju da ponižava.
Važan momenat jeste želja za vraćanjem Ukrajine kao neutralne, nenuklearne, razoružane i demilitarizovane zemlje pod kontrolu Moskve.
Za bilo kakvo primirje će se od Zapada tražiti da ukine sankcije, povuče sve međunarodne sudske postupke protiv Rusije i odstrani neke delove vojne infrastrukture NATO.
Različiti delovi ruskog društva različito gledaju na „pobedu“, te bi bilo moguće da bi određene grupe (ratohuškački nacionalisti recimo) počeli da prave probleme ukoliko oblik im sadržina pobede ne bude odgovarala. Ali, činjenica je da ozbiljnu ulogu u ruskoj politici nemaju ni rusko društvo kao celina ni individualne grupe.
Takozvani vojni turbo-patriotski blogeri, po potrebni kontrolisani od strane Kremlja i Ministarstva odbrane, jesu glasniji i primetniji, ali ne i posebno uticajni.
Kada je u pitanju minimalističko gledište pobede, ono podrazumeva međunarodno priznanje ruskih uspeha: zadržavanje Krima i četiri ukrajinske oblasti od strane Rusije. Ovo predstavlja simboličnu osvetu za okončavanje Hladnog rata i za raspad Sovjetskog saveza.
Maksimalističko viđenje pobede ne bi bilo zadovoljeno ni ispunjavanjem svih zahteva koje je Putin izneo krajem 2021. To podrazumeva i široke bezbednosne koncesije SAD i NATO.
Problem leži u tome što sadašnja interpretacija „pobede“ ne obuhvata i troškove rata, koji su daleko od toga da budu shvaćeni.
Zbog toga Putinu ne odgovara potpuno okončanje rata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.