“Rusija zna da se nuklearni rat nikada ne može dobiti”: Naredne sedmice redovne vežbe NATO-a 1Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

NATO će sledeće nedelje održati redovne godišnje vežbe nuklearnog odvraćanja usred ponovljenih pretnji ruskog predsednika Vladimira Putina da će upotrebiti nuklearno oružje.

“Ovo je rutinska obuka koja se održava svake godine kako bi naše odvraćanje bilo bezbedno i efikasno“, rekao je danas generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg novinarima, prenose svetske agencije.

“Prikrivene nuklearne pretnje predsednika Putina su opasne i neodgovorne“, rekao je on, dodajući da “Rusija zna da se nuklearni rat nikada ne može dobiti i da se nikada ne može voditi“.

Godišnja vežba, nazvana “Steadfast Noon“, uključivaće 14 članica NATO-a i nuklearne letelice, ali ne i bojeve bombe. Konvencionalni mlaznjaci, kao i avioni za nadgledanje i punjenje gorivom takođe redovno učestvuju.

Cilj je da obezbedi da relevantno osoblje i oprema Alijanse budu pripremljeni za najgori scenario i da, u trenutnom kontekstu, pruži “osećaj bezbednosti“ članicama Alijanse, kažu diplomate NATO-a.

„Pažljivo pratimo ruske nuklearne snage“, dodao je Stoltenberg. „Nismo videli nikakve promene u ruskom nuklearnom ponašanju, ali ostajemo na oprezu”.

Vežbe se, međutim, poklapaju sa Putinovom nedavnom eskalacijom pretnji da će upotrebiti nuklearno oružje, upozorivši Zapad da ne blefira, uprkos upozorenjima zapadnih zemalja da će takav korak imati „čvrste posledice“.

Ruska nuklearna doktrina dozvoljava nuklearni udar nakon „agresije na Rusku Federaciju konvencionalnim oružjem kada je samo postojanje države ugroženo“.

Rusija je najveća nuklearna sila na svetu po broju nuklearnih bojevih glava: ima 5.977 bojevih glava, dok Sjedinjene Države imaju 5.428, pokazuju podaci Federacije američkih naučnika.

Upitan da li je pogrešan trenutak da se nastavi sa takvom vežbom, Stoltenberg je rekao da bi “bio pogrešan signal ako bismo iznenada otkazali rutinsku, dugo planiranu vežbu zbog rata u Ukrajini“.

NATO je, uvereva Stoltenberg, spreman za svaku pretnju, svaki napad takođe i nuklearnu pretnju. “Ovo je bilo važno pre invazije na Ukrajinu i postalo je još važnije posle“, rekao je Stoltenberg.

„Osiguravajući da imamo kredibilno odvraćanje i odbranu, pomažemo da se smanji rizik od eskalacije“, dodao je on.

NATO kao organizacija sama po sebi ne poseduje nikakvo nuklearno oružje, ono ostaje pod kontrolom tri nuklearne države članice, SAD, Britanije i Francuske.

Izveštaj koji je procurio 2019. otkrio je lokacije američkih i NATO baza nuklearnog oružja u Klajn Brogelu u Belgiji, Buhelu u Nemačkoj, Avijanu i Gedi-Toreu u Italiji, Volkelu u Holandiji i Indžirliku u Turskoj.

Prisustvo oružja proizilazi iz sporazuma iz doba hladnog rata iz 1960-ih koji je imao za cilj da odvrati Sovjetski Savez.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari