Ruska Duma usvojila nacrt zakona: Definicija veleizdaje u Rusiji proširena, evo šta podrazumeva 1Foto: EPA-EFE

Ruski poslanici usvojili su nacrt zakona kojim se definicija veleizdaje u Rusiji proširuje na „aktivnosti protiv bezbednosti Ruske Federacije“.

Proširena definicija znači da se svaka povezanost sa stranim organizacijama „protiv bezbednosti Ruske Federacije“, bez jasne definicije značenja te fraze, uskoro može smatrati činom veleizdaje, optužbom koja se trenutno odnosi na pridruživanje Rusa oružanim snagama protivnika Moskve.

„U situaciji kada naši vojnici rizikuju svoje živote u borbi za suverenitet Rusije, na neprijateljskoj strani nema ‘neutralnih’ ili ‘miroljubivih’ organizacija“, rekao je Vasilij Piskarev, šef komiteta ruske Državne dume za pitanja bezbednosti i jedan od autora nacrta zakona, prenosi AP.

Duma je odobrila amandmane u drugom i trećem čitanju, koji sada čekaju odobrenje gornjeg doma i potpis ruskog predsednika Vladimira Putina da bi postao zakon.

Od aprila 2023. osuđeni za veleizdaju u Rusiji mogu dobiti doživotnu kaznu zatvora.

Amandmani iz 2023., koji su trenutno na snazi, predviđaju da „špijunaža, odavanje državnih tajni strancima, prelazak na stranu neprijatelja ili pružanje finansijske, logističke, konsultativne ili druge pomoći državi čije su aktivnosti usmerene protiv Rusije može biti kažnjen doživotnim zatvorom“, navodi se u tadašnjem izveštaju RIA Novosti.

Ranije su osuđeni za veleizdaju mogli dobiti do 20 godina zatvora i novčanu kaznu do 500.000 rubalja, što je tada bilo oko 6.112 dolara, a sada je ekvivalentno 4.866 dolara nakon najnovije devalvacije ruske valute.

AP je izvestio da su grupe za ljudska prava izrazile zabrinutost da bi se novi zakon mogao koristiti za ciljanje onih koji su u kontaktu sa zapadnim organizacijama ili kompanijama, uključujući novinare.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari