Kažu da put do nečijeg srca ide preko stomaka. Vekovna mudrost je ona koju diplomate i politički lideri dobro znaju kada osvajaju svoje cenjene goste, piše Politico.
Raskošno gošćenje bez ograničenja može donekle doprineti ‘podmazivanju’ oštrih bilateralnih odnosa ili ublažavanju političkog udarca – kao što francuska Jelisejska palata dobro zna.
Međutim, umetnost diplomatske večere nije ništa, posebno kada se brine o internacionalnim nepcima.
Politico je zaokružio šest situacija kada je državna ponuda u hrani rezultirala diplomatskim incidentom.
Ruska salata na samitu NATO
Na samitu NATO-a 2022. u Madridu – koji je održan neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu – jedno jelo na meniju izazvalo je pometnju.
Za ručak su Španci poslužili Ensaladilla russa, ili „rusku salatu“.
Jelo koje se sastoji od hladnog krompira, tvrdo kuvanih jaja, graška, šargarepe i majoneza je osnovna namirnica koja se nalazi širom Španije, kao i u istočnoj Evropi, u različitim varijacijama.
S obzirom na glavnu tačku dnevnog reda samita – ponovnu potvrdu podrške od strane odbrambene alijanse Ukrajini u suočavanju sa ruskom agresijom – izbor hrane je izazvao određena iznenađenja.
Ipak, jelo se navodno pojelo za nekoliko sati, a sledećeg dana je na meniju bilo označeno kao “tradicionalna salata”.
Mnogi restorani širom Španije su od tada preimenovali ovo jelo kao znak solidarnosti sa Ukrajinom.
Britanska kuhinja nije za Žaka Širaka
Bivši francuski predsednik Žak Širak jasno je izrazio svoj nesklonost prema britanskoj gastronomiji.
„Ne možete da verujete ljudima koji kuvaju tako loše. Posle Finske, to je zemlja sa najgorom hranom“, izjavio je Širak na sastanku u Rusiji 2005. godine, dodajući da je jedina stvar koju su Britanci ikada dali evropskoj poljoprivredi – epidemija ludih krava.
Međutim, tokom franco-britanskog samita 2019. godine, Širak je očigledno ublažio svoj stav.
„Engleska kuhinja: Na početku mislite da je to smeće, a onda zažalite što nije“, rekao je tokom večere na kojoj je Toni Bler hvalio britanske delikatese.
Finci uzvraćaju udarac
Iako Finska može imati loš glas kada je reč o hrani, očigledno imaju smisla za humor u vezi s tim.
Nakon što je bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni uvredio finsku kuhinju rekavši da Finci „jedu samo dimljene irvase“, finski lanac pica Kotipizza stvorio je „Berluskoni picu“ sa crnim lukom, pečurkama i dimljenim irvasom.
„Berluskoni pizza“ je na kraju pobedila čak i italijansku verziju na međunarodnom takmičenju u pravljenju pica u Njujorku.
Slatka osveta došla je nakon dugotrajne borbe oko toga gde će biti smeštena sedišta Evropske agencije za sigurnost hrane, koja je kulminirala trzavicama između Finske i Italije, da bi na kraju dobila svoje trajno sedište u italijanskoj Parmi.
„Berluskoni pizza“ – koja je od tada preimenovana u poro (što na finskom znači „irvas“) — i dalje je popularna i nezaobilazna ponuda ovog lanca.
Džordž Buš i sirova riba
Da li ste ikada osetili mučninu u najgorem mogućem trenutku? Bivši američki predsednik Džordž Buš Stariji jeste.
Buš je 1992. izgubio svest i povraćao u krilo japanskog bivšeg premijera Kičija Mijazave tokom drugog i trećeg jela na svečanoj večeri u premijerskoj rezidenciji, uz prisustvo 135 diplomata.
„Samo me gurnite ispod stola dok večera ne završi“, rekao je Buš svom lekaru koji je bio prisutan.
Japanci brzo skovali novi slang: „bušusuru“.
Japanci su brzo smislili novi sleng izraz: „bušusuru“, što znači „uraditi Bušovu stvar“, odnosno povratiti.
Fransoa Oland i njegovo vino
Bivši francuski predsednik Fransoa Oland, koji je strastveni poznavalac vina, odustao je od planiranog ručka sa iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem u Parizu 2016. nakon što je ovaj zatražio da na stolu ne bude vina.
Iranski zvaničnici insistirali su na halal mesu i obroku bez alkohola, u skladu sa religijskim običajima u Iranu, gde je alkohol zabranjen.
Međutim, vino je osnova francuske kulture, a francuski zvaničnici nisu želeli da popuste.
Jelisejska palata je predložila doručak bez alkohola, što je Iran odbio, nazivajući ga „previše jeftinim“.
Predsednik Brazila Lula ostao nezadovoljan
Predsednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva kritikovao je kvalitet i veličinu porcija koje su mu poslednji put poslužene tokom poseta dvema svetskim kulinarskim prestonicama: Parizu i Rimu.
Lula je rekao da ne uživa u hrani na zvaničnim državnim večerama jer „sve je malo i ograničeno“, prema brazilskom mediju O Globo.
„Nema velikog tanjira da izaberete i uzmete ono što želite. To je taj mali deo koji pojedete“, rekao je Lula. „Iskreno, ne mogu da se naviknem na ovo. Meni je potrebna količina. Možda je to pohlepnost sa moje strane, ali volim količinu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.