Moskovski sud izdao je nalog za hapšenje sudije Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Hajkela Ben Mahfuda pod optužbom za “nezakonito zatvaranje”.
Sud je 11. novembra saopštio da optužba proizilazi iz izdavanja naloga za hapšenje bivšeg ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i načelnika Generalštaba oružanih snaga Valerija Gerasimova od strane Međunarodnog krivičnog suda zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti, počinjenih u Ukrajini nakon početka invazije Rusije na njenog suseda 2022. godine.
Mahfud i njegove kolege iz MKS-a, Rosario Salvatore Aitala i Sergio Gerardo Ugalde Godinez, izdali su poternice za Šojguom i Gerasimovim krajem juna.
Prema sudijama MKS-a, Šojgu i Gerasimov bili su odgovorni za ruske raketne udare izvedene od oktobra 2022. i najmanje do 9. marta 2023. na ukrajinsku energetsku infrastrukturu.
Šojgua je u maju smenio ruski predsednik Vladimir Putin, i sada je na čelu Putinovog Saveta za bezbednost.
Ranije prošle godine, ruske vlasti su Aitalu, zajedno sa sudijom Međunarodnog krivičnog suda Tomokom Akaneom i tužiocem Karimom Kanom, dodale na svoju poternicu nakon što su u martu 2023. izdali naloge za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, i rusku komesarku za decu Mariju Lvov-Belovu, zbog odgovornosti za deportacije ukrajinske dece u Rusiju nakon invazije – što je ratni zločin prema međunarodnom zakonodavstvu.
Na ruskoj poternici se već nalazi 160 visokih zvaničnika iz istočne Evrope, piše Dojče vele.
Reč je o istočnoevropskim poslanicima, političarima i državnim službenicima iz Estonije, Litvanije, Letonije, Poljske i Ukrajine, a među najpoznatijima su estonska premijerka Kaja Kalas, estonski državni sekretar Tajmar Peterkop i ministar kulture Litvanije Simonas Kairis.
Ukupno se traže 96.752 osobe, uključujući na stotine stranaca, među kojima su pretežno pripadnici Međunarodne legije oružanih snaga Ukrajine.
Kako navodi Dojče vele, spisak je iz zvanične baze podataka MUP-a Rusije, koja je dostupna na internet-stranicama Ministarstva. Nije naveden kriterijum prema kojem je spisak sastavljen.
Zvanični razlog za raspisivanje poternice su „neprijateljski postupci protiv ruskog istorijskog nasleđa“. Tako je ruski MUP raspisao poternicu za 83 člana letonskog parlamenta, koji su u maju 2022. glasali za rušenje spomenika iz sovjetske ere u Letoniji, koji su posvećeni Drugom svetskom ratu. Među njima je i bivša ministarka unutrašnjih poslova Marija Golubeva.
Mediazona koja je sakupila i analizirala podatke sa ruskog MUP-a došla je do zaključka da među osobama sa spiska najviše ima Rusa i državljana bivših republika SSSR-a. Državljani drugih zemalja čine samo oko dva odsto „crne liste“.
Među njima je predsednik Međunarodnog krivičnog suda Pjotr Hofmanski, koji je izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina.
Tu je i portparol kompanije „Meta“ Endi Stoun, koji je uhapšen u odsustvu pod optužbom za pomaganje terorizma, kao i tri litvanske sudije, koji su prema Istražnom komitetu doneli „namerno nepravičnu presudu“ 2019. u slučaju upada na TV kulu u Viljnusu 1991.
Sudije su proglasile 67 ljudi, uključujući bivšeg ministra odbrane SSSR-a Dmitrija Jazova, krivim za zločine protiv čovečnosti.
Među strancima koje targetira moskovska policija je najviše Ukrajinaca, koji su na poternici iz raznih razloga, uključujući učestvovanje u ratu, povezanost sa ukrajinskim vlastima i davanje izjava u javnosti.
Pored ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, na spisku su, između ostalih, tri bivša ministra odbrane, dva bivša šefa oružanih snaga i nekoliko generala, bivši članovi Parlamenta.
Ruska policija traži i ministra poljoprivrede Letonije Armandsa Krausa, ministra finansija Arvilsa Ašeradensa, te ministra privrede Ines Libin.Egner. Oni su 2022. bili među članovima parlamenta koji su glasali za rušenje spomenika iz sovjetske ere.
Na „crnoj listi“ su i poljski zvaničnici, takođe najverovatnije zbog inicijative za rušenje spomenika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.