Rusko vojno osoblje ušlo je u vazdušnu bazu u Nigeru u kojoj se nalaze američki vojnici, saopštio je u visoki američki vojni zvaničnik, u potezu koji je usledio nakon odluke nigerske hunte da protera snage Sjedinjenih Američkih Država (SAD) iz zemlje.
Vojni oficiri koji vladaju zapadnoafričkom državom poručili su Sjedinjenim Državama da povuku skoro 1.000 vojnika iz Nigera, koji je do prošlogodišnjeg puča bio ključni partner u borbi Vašingtona protiv pobunjenika koji su ubili hiljade ljudi i raselili milione.
Visoki američki vojni zvaničnik, koji je tražio da ostane anoniman, kazao je da se ruske snage nisu mešale s američkim vojnicima, nego da koriste zasebnu prostoriju u vazdušnoj bazi 101. koja se nalazi pored međunarodnog aerodroma Diori Hamani u Niameju, glavnom gradu Nigera.
Taj potez ruske vojske stavlja američke i ruske vojnike u blizinu, u trenutku kada je vojno i diplomatsko suparništvo dveju zemalja sve oštrije zbog sukoba u Ukrajini.
To takođe postavlja pitanja o sudbini američkih vojnih postrojenja u zemlji nakon povlačenja.
„Situacija nije sjajna, ali se kratkoročno može razrešiti“, izjavio je zvaničnik.
SAD i njegovi saveznici primorani su da pomere vojnike iz brojnih afričkih zemalja nakon državnih udara koji su doveli na vlast grupe koje nastoje da se distanciraju od zapadnih vlada. Osim predstojećeg odlaska iz Nigera, američki vojnici poslednjih dana napustili su i Čad, dok su francuske snage izbačene iz Malija i Burkine Faso.
Istovremeno, Rusija nastoji da ojača odnose s afričkim državama, predstavljajući Moskvu kao prijateljsku zemlju bez kolonijalnog tereta na kontinentu.
Mali je, naprimer, poslednjih godina postao jedan od najbližih afričkih saveznika Rusije, a plaćeničke snage Vagner grupe tu su raspoređene u borbi protiv pobunjenika.
Rusija je opisala odnose sa Sjedinjenim Državama kao „ispod nule“ zbog američke vojne i finansijske pomoći Ukrajini.
Američki zvaničnik kazao je da su nigerijske vlasti saopštile administraciji predsednika Džoa Bajdena da će šezdesetak pripadnika ruskog vojnog osoblja biti u Nigeru, ali zvaničnik nije mogao proveriti tu cifru.
Nakon puča, američka vojska je premestila neke od svojih snaga u Nigeru iz vazdušne baze 101 u vazdušnu bazu 201 u gradu Agadezu. Nije odmah bilo jasno koja je američka vojna oprema ostala u vazdušnoj bazi 101.
Sjedinjene Države izgradile su vazdušnu bazu 201 u centralnom Nigeru po ceni od više od 100 miliona dolara. Od 2018. koristi se za napade na borce takozvane Islamske države i Al Kaide povezane s Jama’at Nusrat al-Islam val Muslimen (JNIM), naoružanom dronovima.
Vašington je zabrinut zbog prisustva militanata u regiji Sahela, koji bi mogli da se šire bez prisustva američkih snaga i obaveštajnih kapaciteta.
Potez Nigera da zatraži odlazak američkih vojnika usledio je nakon sastanka u Niameju sredinom marta, kada su visoki američki zvaničnici izrazili zabrinutost očekivanim dolaskom ruskih snaga i izveštajima da Iran traži sirovine u toj zemlji, među kojima i uran.
Iako američka poruka nigerijskim zvaničnicima nije ultimativna, kaže zvaničnik, jasno je stavljeno na znanje da američke snage ne mogu biti u bazi s ruskim snagama.
„Oni to nisu dobro prihvatili“, kazao je zvaničnik.
Američki general s dve zvezdice poslan je u Niger kako bi pokušao organizovati profesionalno i odgovorno povlačenje.
Iako nisu donesene nikakve odluke o budućnosti američkih vojnika u Nigeru, zvaničnik je kazao da je plan da se vrate u matične baze američke Afričke komande, koje se nalaze u Nemačkoj, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.