Ilja Jašin, protivnik Kremlja koji je razmenjen u istorijskoj razmeni zarobljenika između Rusije i Zapada početkom avgusta, kaže da radi sa kolegama – uključujući aktiviste Juliju Navalnu i Vladimira Kara-Murzu – da ujedini Ruse u inostranstvu sa ciljem smenjivanja predsednika Vladimira Putina sa funkcije.
U intervjuu za Current Time, projekat Radija Slobodna Evropa na ruskom jeziku Jašin je rekao da će napori grupe biti usmereni na angažovanje mnogih iseljenika, dok u isto vreme inspirišu one koji su još u Rusiji u kampanji protiv rata Kremlja u Ukrajini i rukovodstva zemlje.
„Veoma se nadam da ćemo uspeti stvoriti neformalnu, nestrukturiranu zajednicu bez ijednog lidera, međunarodni pokret prodemokratskih Rusa koji su protiv rata“, naglasio je ovaj 41-godišnjak u intervjuu za RSE 29. oktobra.
Jašin, oslonac uličnih protesta za vreme vladavine Putina, založio se protiv odabira jednog opozicionog lidera, objašnjavajući da bi svaki pokušaj da se on odredi doveo do sukoba unutar ruske dijaspore u inostranstvu.
Umesto toga, rekao je, treba raditi na konkretnim, vremenski ograničenim projektima koji mogu ujediniti različite opozicione ličnosti bez stvaranja formalne stranačke strukture.
„U ruskoj opoziciji trenutno nema objektivnih osnova za konsolidaciju oko bilo koje određene figure. Čini mi se da je potpuno besmisleno čak i razgovarati o tome, jer je to danas nemoguće učiniti“, rekao je on.
„Još uvek verovatno nije pravo vreme za stvaranje jedne stranke ili jedinstvene strukture ili za odabir lidera“, dodao je Jašin, prenosi RSE.
Bivši lokalni poslanik koji je bio predsedavajući moskovskog okružnog veća 2017-2021. godine, Jašin je osuđen i osuđen na osam i po godina zatvora u decembru 2022. zbog kritika onoga što je nazvao „monstruoznim ratom“ Rusije u Ukrajini.
Optužba je proizašla iz YouTube postova u kojima je Jašin govorio o ubistvima civila u Buči, gradu izvan Kijeva u kojem preživeli, aktivisti za prava i ukrajinske vlasti kažu da su ruske snage počinile zločine pre nego što su se povukle nakon što Rusija nije zauzela glavni grad.
Jašin je bio u grupi od 24 osobe oslobođene 1. avgusta u razmeni zarobljenika u više zemalja, najvećoj te vrste od Hladnog rata. Raznovrsna i široka lista ličnosti oslobođenih u razmeni uključivala je Kara-Murzu, reportera Wall Street Journala Evana Gerškoviča, bivšeg američkog marinca Pola Vilena i novinarku RSE Alsu Kurmaševu.
U intervjuu za Current Time, Jašin je iznio tri glavna cilja ruskog demokratskog pokreta: okončanje rata u Ukrajini, postizanje političkih reformi u Rusiji i zalaganje za prava političkih zatvorenika.
„Ovo je osnova koja ujedinjuje gotovo celu demokratsku opoziciju danas, kako unutar Rusije tako i van njenih granica. To je ono oko čega se zaista možemo konsolidirati“, naglasio je on i dodao da će, prema njegovom mišljenju, „prave promene u Rusiji doći iz građana unutar zemlje, a ne od spoljnih uticaja.“
Jašin je priznao izazove sa kojima se suočavaju oni koji su još uvek u Rusiji, od kojih se većina verovatno oseća nemoćno pred tekućim ratom i represivnim režimom.
Rekao je da on i njegove kolege rade na novim inicijativama kako bi odgovorili na kritike da bi se opozicione figure trebale suštinskije baviti politikom, a ne fokusiranjem na prisustvo u medijima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.