Ruski antiratni aktivista Ilja Zernov napustio je Srbiju nakon što mu je granična policija na beogradskom aerodromu 4. novembra zabranila ulazak u zemlju, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) njegov advokat.
Zernov je u Beograd došao iz Nemačke kako bi 6. novembra prisustvovao suđenju povodom napada na njega koji se dogodio početkom godine u glavnom gradu Srbije, ali je zadržan na aerodromu Nikola Tesla, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
On je 4. novembra za RSE rekao da je na graničnom punktu predao pasoš policijskom službeniku, nakon čega su ga poslali u čekaonicu gde mu je uručen dokument o zabrani ulaska u Srbiju.
„Nisu mi objasnili zbog čega. Samo su mi rekli: ‘Znaš ti'“, rekao je Zerov za RSE.
Zernov je na svom Facebook nalogu objavio i odluku Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) o odbijanju ulaska u Srbiju.
Iz MUP-a Srbije nisu odgovorili na upit RSE o ovom slučaju.
„Gestom zabrane ulaska Zernovu, izvršna vlast sprečava pravosuđe da procesuira Putinove (ruski predsednik) huligane u Srbiji, čime dokazuje da je u funkciji zaštite interesa Moskve u Srbiji“, rekao je za RSE Čedomir Stojković, advokat Ilje Zernova.
Devetnaestogodišnjeg Zernova je 29. januara u Beogradu napala grupa muškaraca, dok je pokušavao da prebriše grafit mržnje „Smrt Ukrajini“ koji je bio ispisan pored znaka ruske jedinice Vagner.
Nakon podnošenja krivičnih prijava, Zernov je novinarima 13. februara rekao da je među napadačima bio lider proruske ultradesničarske organizacije „Srpska desnica“ Miša Vacić. Vacić je ovo demantovao.
Zernov se 5. novembra iz Beograda vratio u Nemačku gde se preselio nakon napada, a njegov advokat Čedomir Stojković kaže da će predložiti sudu da bude saslušan putem konferencijske veze.
Ovaj antiratni aktivista iz Kazanja, Rusiju je napustio nakon početka invazije na Ukrajinu i nije prvi ruski antiratni aktivista kojem je zabranjen ulazak u Srbiju.
Peter Nikitin, osnivač nevladinog Ruskog demokratskog društva je u julu 2023. proveo više od jednog dana na beogradskom aerodromu zbog zabrane ulaska u zemlju.
Krajem septembra, dvojica ruskih antiratnih aktivista napustili su Srbiju nakon što su im vlasti u Beogradu odbile, odnosno ukinule pravo na privremeni boravak.
U odlukama koje su im uručene tokom leta, policija je saopštila da postoje „bezbednosne smetnje“ za njihov boravak u Srbiji.
Do mera protiv ruskih antiratnih aktivista došlo je nakon što su Sjedinjene Države 11. jula stavile na „crnu listi“ doskorašnjeg direktora Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandra Vulina.
Kao jedan od razloga za sankcije, pored navoda o umešanosti u korupciju i trgovinu drogom, SAD su navele i Vulinove veze sa Rusijom.
Od početka invazije na Ukrajinu, stotine hiljada Rusa prošlo je kroz Srbiju jer im za tu zemlju nije potrebna viza.
Prema podacima od maja 2023, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova dostavilo RSE, u Srbiji boravi skoro 30.000 državljana Rusije na osnovu odobrenog privremenog boravka.
Srbija je, uz Belorusiju i Tursku, jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.