Ruski bioskopi na sve načine pokušavaju da prikažu novi "Avatar": Da li biste kupili kartu za takav aranžman? 1Foto: 20th Century Studios/MegaComFilm

Suočeni sa propašću zbog odsustva holivudskih hitova sa repertoara, ruski bioskopi pribegavaju očajničkim idejama u pokušaju da zadrže publiku i ostanu živi.

Portal Meduza opisuje kako ruski bioskopi prkose stranoj blokadi i domaćim ograničenjima i kako ipak uspevaju da kreativno prikažu aktuelni veliki hit iz studija Džejmsa Kamerona – nastavak „Avatara” koji je zapalio svetske blagajne, a i Ruse. Hoću da vidim.

Da bi nelegalno prikazivali „Avatar: Put vode“, bioskopi u Sankt Peterburgu, Jekaterinburgu i Krasnojarsku koriste kopije dobijene iz prijateljskih zemalja, poput Kazahstana, što im omogućava da film prikažu u dobrom kvalitetu i sa ruskom sinhronizacijom, piše Meduza.

Neki bioskopi koriste druge trikove. Ponekad prikazuju projekcije kao besplatno zagrevanje pre prikazivanja ruskog kratkog filma, zbog čega su neki ruski filmovi zaradili bogatstvo na blagajnama.

Međutim, Rusi će nastavak „Avatara” naći na plakatima najvećih ruskih lanaca do 12. januara, piše Meduza.

Naime, sklopljen je dogovor da se Kameronov film pušta nelegalno, bez dozvole, nakon praznika, piše The Movie Distributor’s Bulletin, a prenosi Meduza. Razlog za ovo je jednostavan. Tokom praznika publika će ionako ići u bioskop, a odlaganje velike premijere omogućiće velikim lancima bioskopa da duže zarade.

Kina u Rusiji prolazi kroz težak period od početka rata u Ukrajini.

Naime, nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, veliki broj stranih kompanija i brendova je napustio rusko tržište – privremeno ili trajno. Sve velike holivudske filmske korporacije učinile su isto, uključujući Dizni, koji je vlasnik prava na „Avatar” od 2017. godine. Za holivudske studije udeo prihoda sa ruske blagajne nije značajan – prema podacima Vorner Brosa. Slike, čini oko 5% celokupnog međunarodnog tržišta.

Međutim, za rusku kinematografiju važi suprotno – bez popularnih stranih filmova teško će se opstati na duge staze.

Prema poslednjim podacima Udruženja vlasnika bioskopa, čak 41 odsto bioskopa u Rusiji zatvoreno je od početka 2022. godine. Glavni razlog je nedostatak sadržaja, domaći filmovi ne mogu u potpunosti da nadoknade prazninu nastalu nakon odlaska holivudskih studija.

Kao odgovor na spoljne sankcije, ruske vlasti su odlučile da uvedu „prinudno licenciranje“ sadržaja. Vladimir Putin je o tome potpisao ukaz u maju. Prema tom dokumentu, bioskopi moraju da prenose uplate vlasnicima filmskih prava na poseban ruski račun kome strane kompanije nemaju pristup. Nacrt zakona o „prinudnom licenciranju“ je u Dumi od avgusta – a još uvek nije stigao ni do prvog čitanja, objašnjava Meduza. A bioskopi rade u sivoj zoni.

Tokom cele godine ruski filmski studiji, filmske mreže, vlasnici internet bioskopa i drugi predstavnici industrije u Ruskoj Federaciji tražili su pomoć od države u različitim oblicima. Između ostalog, ponudili su da oslobode bioskope svake odgovornosti u slučaju nelegalnog prikazivanja stranih filmova. Ove rasprave nisu se odnosile samo na „prinudne dozvole“, već i na prikazivanje filmova bez sertifikata o distribuciji, koji inače svakom filmu izdaje Ministarstvo kulture. Ništa nije dogovoreno.

Međutim, neki ruski bioskopi od proleća rizikuju i pokušavaju da prikažu velike premijere bez dozvole.

I zato su se, uprkos odlasku holivudskih predstavnika, ove godine na ruskim velikim ekranima mogli videti nastavak „Doktora Strejndža“, „Top gan: Maverik“ i još jedan „Crni panter“. Ova praksa se proteže i na „Avatar: Put vode“, koji publika željno iščekuje.

Njegovo prikazivanje u Rusiji, prema Meduzi, trebalo je da počne prekjuče, piše Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari