SAD i EU oštro su reagovale na nedavnu posetu Moskvi potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, koji je zahvalio ruskim obaveštajnim službama što su „upozorile rukovodstvo Srbije o pripremi masovnih nereda i pokušaju državnog udara“. Američki Stejt department rekao je da nisu tačne tvrdnje da SAD podstiču proteste u Srbiji.
EU je upozorila Beograd da je održavanje veza sa Rusijom u trenutnoj situaciji „nespojivo sa procesom evropskih integracija“. Međutim, čini se da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rešen da odustane od tvrdnje da srpske proteste finansira Zapad, piše ruski Komersant.
Stejt department je u subotu nazvao lažnom „svaku tvrdnju da se Sjedinjene Države mešaju u proteste u Srbiji ili podržavaju protestne pokrete protiv srpske vlade“.
Ova izjava data je kao odgovor na optužbe članova srpskog rukovodstva poslednjih dana da Zapad podržava proteste koji su zahvatili Srbiju protiv iskopavanja litijuma u zemlji.
Prvo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je opoziciju da priprema državni udar uz pomoć zapadnih sila, pozivajući se na informacije dobijene od ruskih obaveštajnih službi.
Tada je srpski premijer Miloš Vučević uveravao da „u Srbiji neće biti ’obojenih revolucija’“.
Ovo isto pitanje pokazalo se kao jedno od ključnih tokom prošlonedeljne posete potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina Moskvi.
Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, potpredsednik Vlade je sa ruskim sagovornicima razgovarao o „aktivnom učešću spoljnih sila u veštačkoj eskalaciji tenzija” u Srbiji i „zahvalio ruskim bezbednosnim službama koje su upozorile rukovodstvo Srbije na pripremanje masovnih nemira i pokušaja državnog udara.”
Zauzvrat, moskovski sagovornici Aleksandra Vulina su cenili čvrstinu srpskog rukovodstva u konfrontaciji sa Zapadom.
Šef ruskog ministarstva spoljnih poslova Sergej Lavrov direktno je to saopštio srpskom gostu: „Cenili smo čvrstinu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i celog njegovog tima da se suprostavi ovim pokušajima u odbrani principa koji izazivaju iritaciju na Zapadu“.
U Stejt departmentu su izjavili da je stav SAD prema Aleksandru Vulinu „dobro poznat“. Podsetili su da se bivši šef ključne srpske obaveštajne službe BIA, a sada potpredsednik vlade, od jula prošle godine nalazi pod američkim sankcijama, između ostalog, „zbog veza sa Rusijom“.
Dan pre izjave Stejt departmenta, jednako oštra reakcija stigla je i iz Evropske unije. Oni su upozorili Srbiju da je „održavanje veza sa Rusijom tokom agresije na Ukrajinu nespojivo sa vrednostima EU i procesom evropskih integracija“.
Međutim, čini se da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne namerava da odustane od svoje tvrdnje o finansiranju protesta u Srbiji od strane Zapada.
„Poslednja tri dana pažljivo sam proučavao koliko novca je u našu zemlju usmereno različitim političkim nevladinim organizacijama. U ovoj i prošloj godini stigli su rekordni iznosi, radi se o desetinama i stotinama miliona evra“, izjavio je Aleksandar Vučić u subotu.
„U šali sam čak predložio članovima vlade da ove prilive smatraju direktnim stranim investicijama. I po tome ćemo biti rekorderi“, dodao je.
Međutim, mnogi srpski stručnjaci su skeptični prema tezi vlasti o direktnoj umešanosti Zapada u proteste protiv iskopavanja litijuma.
„Teško je prihvatiti ideju da će zapadnjaci rušiti vladu koja im je centralni partner“, kaže Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Pominjanje ruskih obaveštajnih službi od strane srpskih lidera i optužbe na račun Zapada, smatra on „sastavnim delom informacione strategije vlasti za diskreditaciju protesta“.
„Uloga Rusije u ovom slučaju je da vlasti, pozivajući se na Moskvu, koriste popularnost Ruske Federacije među srpskim biračima i na taj način diskredituju svoje protivnike“, objašnjava Vuk Vuksanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.