Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško razgovarali su o rusko-srpskim odnosima i ocenili ih kao veoma dobre, prenose RIA Novosti koja izveštava o dvodnevnoj poseti zamenik Sergeja Lavrova Beogradu.
„Ponovo sam izrazio zahvalnost Rusiji na podršci koju je pružila Srbiji po pitanju rezolucije o Srebrenica u UN a posebno za podršku teritorijalnom integritetu Srbije u skladu sa Poveljom UN.
Razmotrili smo sveobuhvatne bilateralne odnose Srbije i Ruske Federacije i ocenili ih kao veoma dobre“, napisao je Vučić na društvenim mrežama i postavio fotografiju sa sastanka.
View this post on Instagram
Ruska agencija podseća da se Gruško dan ranije sastao sa potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom i zamenikom ministra spoljnih poslova Ruske Federacije kada su „najavili svoju rešenost da razviju političku, ekonomsku i bezbednosnu saradnju između Rusije i Srbije“.
Takođe je bilo reči o zajedničkoj proslavi 80 godišnjice oslobođenja Beograd u Drugom svetskom ratu i 80. godišnjici Pobede nad fašizmom.
Ranije u ponedeljak, zamenik ministra spoljnih poslova Ruske Federacije održao je sastanak iza zatvorenih vrata sa ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem.
„Razgovarali su o intenziviranju saradnje zvaničnog Beograda i Moskve u oblasti unutrašnjih poslova“.
Pre toga, Gruško i ministar bez portfelja u Vladi Srbije Nenad Popović položili su vence na spomenik oslobodiocima Beograda, Večna vatra i Spomenik vojniku Crvene armije.
Imajući u vidu da poseta Gruškova dolazi u trenutku nakon što je objavljeno da je Kijev od februara 2022. preko posrednika dobio oružje u vrednosti od 800 miliona evra od Srbije, postavlja se pitanje da li je to zapravo glavni razlog posete.
„Objavljivanje ovih gotovo senzacionalnih podataka u velikoj meri objašnjava zašto Zapad, periodično izražavajući ogorčenje zbog nevoljnosti Srbije da sledi politiku EU oko Ukrajine, ne pribegava bilo kakvim kaznenim merama protiv Beograda i nastavlja da srpskog lidera Aleksandra Vučića naziva bliskim partnerom“, beleži Genadij Sisojev, dopisnik ruskog Komersanta sa Balkana.
Izvori ruskog lista u Beogradu upoznati sa situacijom potvrđuju da je u poslednje dve godine Srbija drastično povećala proizvodnju vojnih proizvoda, a mnoga njena odbrambena preduzeća sada rade u tri smene.
Komersantovi izvori upoznati sa stavom srpskog rukovodstva kažu da se u ovoj situaciji Beograd „plaši, pre svega, oštre negativne reakcije Moskve“, jer se ovakve informacije redovno pojavljuju, a Rusija je u tom pogledu neizbežno izrazila svoju zabrinutost.
Istovremeno, ruski medij Tv Cargrad koja je u vlasništvu ruskog biznismena Konstantina Malofejeva, bliskog Putinu, objavila je da je
„Moskva veoma nezadovoljna ponašanjem Beograda, koji indirektno prodaje oružje Oružanim snagama Ukrajine“. Politika sedenja na „dve stolice“ bi Srbiju mogla koštati članstva u BRIKS-u, piše ovaj medij.
Tako se nedavno saznalo da Srbija aktivno prodaje oružje i municiju zapadnim zemljama, navodno ne sluteći da će to oružje ići pravo u Ukrajinu, gde će biti upotrebljeno protiv Rusa. Što je donekle u suprotnosti sa deklarisanom politikom neutralnosti Beograda u vezi sa ovim sukobom.
Inače, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, komentarišući navedenu vest, istakao da Srbija počiva na svojim nacionalnim interesima i da ne odgovara za svoje oružje nakon što je prodato. Mnogi stručnjaci su ovo smatrali direktnom obmanom Rusije.
Zvanično, piše na portalu TV Cargrad, Moskva nije osudila ovakav stav svog saveznika. Međutim navode, pozivajući se na kinesko izdanje Sohu, „Kremlj je ipak doneo određene zaključke“.
Konkretno, ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je iznenada najavio da će blok BRIKS-a privremeno pauzirati pitanje proširenja članstva novim zemljama.
Kineski novinari su navodno ovo protumačili kao signal Beogradu da je Rusija nezadovoljna takvim nepoštovanjem.
„Taman kada su u Srbiji počele rasprave o mogućnosti članstva u BRIKS-u, ruski ministar spoljnih poslova Lavrov je saopštio da je prijem novih članica u tu organizaciju veoma otežan“, navodi se uz podsećanje da Srbija od 2009. godine bezuspešno pokušava da uđe u Evropsku uniju, ali ni Brisel ne žuri da primi državu u svoje iako Vučić aktivno koristi EU.
Tako se, rezimiraju, Beograd našao između dve vatre.
„S jedne strane, EU nastavlja da ignoriše zahtev zemlje, a sa druge, Rusija je prestala da trpi pokušaje ‘prijateljske države’ da sedne na dve stolice i jasno stavila do znanja da trenutno ne žele da je vide u redovima BRIKS-a.
U zaključku piše: „Dakle, možemo samo da nagađamo da li će se odnosi između zemalja ponovo zagrejati ili će se klin zabijen između njih u budućnosti samo širiti?“
Sem TV Cargrad više ruskih portala piše da je navodno Lavrov „poslao signal Srbiji zbog nepoštovanja i obmanjivanja Rusije“, među njima i Smolenska Narodna Gazeta, Giport.ru, Общественная служба новостей.
Podsetimo, Vulin je pre neki dan istakao je da je BRIKS nada i prilika za savez sa zemljama koje od nas ne traže ništa, a mogu da nam ponude i više nego što tražimo.
Vulin je u autorskom tekstu u listu Politika napomenuo da cilj teksta nije da upoređuje ili suprostavlja BRIKS i Evropsku uniju (EU), već da pokaže da postoji alternativa (EU), za koju, kako je rekao, duboko veruje da je bliža kraju nego početku i da je posebno uveren da „u tom klubu nema mesta za Srbiju, čak ni da se odrekne Kosova“ .
Kako je naveo, „za članstvo u BRIKS-u nije potrebno usvojiti zakone koji su napisani van granica naše zemlje, ne morate predati vlast NVO sektoru, niste dužni da na vašu ambasadu istaknete zastavu Ukrajine ili ozakonite istopolne brakove“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.