Tri dana nakon odluke američke administracije da sankcioniše poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) kao kompanije u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta još nije poznato kakav će biti dalji razvoj situacije.
I to podjednako zanima i javnost u Srbiji ali i u Rusiji. Moskovski mediji sa velikom pažnjom prate ovu vest i predviđaju kakva bi mogla biti konačna odluka Vladimira Putina.
Izvestija citira pomoćnika američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove Džejmsa o Brajena koji je kazao da bi Rusija trebalo da se potpuno povuče iz NIS-a.
„Jedini način da se rizik smanji na nulu jeste da se osigura da udeo ruske imovine bude jednak nuli“, rekao je on za RTS, prenela je Izvestija.
Prema njegovim rečima, smanjenje ruskog učešća uticaće na odnose između Beograda i Vašingtona.
Stanislav Mitrakovič, vodeći stručnjak u Fondu za nacionalnu energetsku bezbednost i Finansijskom univerzitetu pri Vladi Rusije, objasnio je u intervjuu za Svobodnaja Pressu da NIS neće moći da sprovede zajedničke ugovore sa partnerima, na primer, u susednim zemljama, koji su potrebni za isporuku nafte u Srbiju, ako znaju da je srpska naftna industrija pod strogim američkim sankcijama.
„Srbija nema izlaz na more“, dodao je on. „Naravno, možete pokušati da organizujete isporuke preko posrednika, ali to će povećati troškove. Ovo nije lako rešiti, posebno na duži rok. Šta je ostalo Srbima?
Trebalo bi da otkupe udeo ruskih investitora ili da ga prodaju trećim stranama. Međutim, sada su uslovi za pregovore sa takvim trećim stranama prilično teški. Najverovatnije će pokušati da ga sami otkupe. Nivo kompenzacije koju će ponuditi Gaspromu i Gasprom Neftu verovatno će biti niži od onoga što su ruske kompanije uložile u srpsku naftnu industriju“, rekao je ruski stručnjak.
On je istakao da je NIS nekada bio kompanija koja je donosila gubitke, te da su ruske investicije pomogle da zauzme svoje mesto na Balkanu i susednim zemljama.
„Za ruske korporacije, opcija prodaje akcija ne izgleda profitabilno, ali na političkom nivou, Moskva može pristati na takav korak“.
TASS prenosi potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina i njegovu izjavu da je cilj sankcionisanja NIS-a da se Srbija prisili da se priključi antiruskim sankcijama.
„Nametanje sankcija protiv NIS-a samo će simbolično naštetiti Rusiji, ali će biti stvaran i razoran udarac srpskoj ekonomiji i državi. Cilj udara na NIS je da natera Srbiju da se pridruži sankcijama protiv Rusije i konačno i neopozivo pokvari odnose između naših zemalja i naroda. Verujem da ćemo se mi, kao vlada, nositi sa ovim podmuklim planom, sačuvati bratstvo, koje je starije i vrednije od nas“, prenosi TASS Vulina.
Vučić je, podseća ruski medij, ranije rekao da će zatražiti telefonski razgovor sa ruskim liderom Vladimirom Putinom od 25. do 27. januara u vezi sa potvrdom informacija o uvođenju sankcija Vašingtona protiv NIS-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.