Ruske vlasti su navodno pritvorile generala Sergeja Surovikina, zamenika komandanta ruskih vojnih operacija u Ukrajini, usred najavljene čistke vojnih zvaničnika nakon kratkotrajne pobune Vagnerovih plaćeničkih snaga, prema izvorima na koje se pozivaju novine Moscow Times i jedan ruski vojni bloger.
Surovikin, kojeg su ruski mediji prozvali “General Armagedon” zbog njegove navodne nemilosrdnosti, veteran je ruskih ratova u Čečeniji i Siriji kojeg je odlikovao ruski predsednik Vladimir Putin.
Pozivajući se na dva izvora bliska ruskom ministarstvu odbrane, onlajn list The Moscow Times na ruskom jeziku, objavio je da je Surovikin uhapšen zbog toga što je, kako je jedan od neimenovanih izvora naveo, odabrao “stranu [šefa Vagnera Jevgenija] Prigožina tokom pobune”.
Ruski vojni bloger Vladimir Romanov takođe je izvestio o hapšenju Surovikina u sredu, prema Moscow Timesu, dok je istraživački centar Institut za proučavanje rata (ISW) sa sedištem u Vašingtonu izvestio o drugom ruskom izvoru koji tvrdi da su vojni “saradnici” Surovikina “optuženi za saučesništvo u pobuni”.
Rusko ministarstvo odbrane još nije komentarisalo izveštaje o Surovikinovom pritvoru, navodi list.
ISW je u sredu izvestio da je istaknuta ruska vojna blogerska stranica utvrdila da je u toku “čistka velikih razmera” ruskog vojnog zapovedništva nakon pokušaja Vagnerovih snaga da uđu u Moskvu i uhapse visoke vojne čelnike zemlje.
Ministarstvo odbrane Rusije prolazi kroz ono što je Rybar, pro-kremljovski kanal za vojnu analizu na Telegramu, opisao kao „testiranje“ lojalnosti usred očigledne”neodlučnosti” nekih u ruskoj vojnoj komandi kada je u pitanju slamanje Vagnerove pobune i njihove “podrške” privatnim plaćeničkim snagama, izvestio je ISW.
Rybar je pisao da je ustanak Vagnerovih snaga “postao izgovor za masovnu čistku u redovima ruskih oružanih snaga”.
“Ako ruske vlasti uhapse Surovikina, onda će Kremlj verovatno koristiti Surovikina i njegove podružnice kao žrtvene jarce da javno objasni zašto su vojska i ruski aparati unutrašnje sigurnosti loše odgovorili na pobunu i da opravda potencijalnu reviziju ruskog vojnog vrha”, napisao je ISW.
“ISW u ovom trenutku ne može potvrditi nijednu od ovih spekulacija o promenama komande, ali je očigledno da oružana pobuna i dalje ima značajne posledice u informacionom prostoru.”
Peskov: Puno nagađanja
Novinska agencija Reuters citirala je u sredu tri zvaničnika Sjedinjenih Američkih Država koji su rekli da je poznato da je Surovikin naklonjen Vagnerovoj pobuni, ali nije jasno da li je on aktivno podržava.
Surovikin je podržavao Prigožina, ali zapadne obaveštajne službe nisu sa sigurnošću znale da li je on na bilo koji način pomogao pobuni. Kako se ustanak odvijao, on je javno pozvao Vagnerove borce da se vrate u svoje baze u subotu, preneo je Reuters.
New York Times je takođe objavio da je Surovikin unapred znao da Prigožin planira pobunu i da ruske vlasti proveravaju da li je saučesnik.
Kremlj, upitan u sredu o izveštaju Timesa, rekao je da će biti “mnogo spekulacija” nakon Vagnerove pobune, u kojoj su plaćenici navodno došli na 200 kilometara od Moskve.
“Sada postoji mnogo različitih spekulacija i tračeva oko ovih događaja”, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u sredu, prenose ruske novinske agencije.
“Mislim da je to primer toga”, rekao je, odbacujući izveštaj Timesa.
Ruska vojska i narod “svi su stajali uz predsednika (Vladimira Putina) tokom pobune”, dodao je Peskov.
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko potvrdio je u utorak da je šef Vagnera, Prigožin, stigao u zemlju u sklopu sporazuma kojim je on posredovao i koji je za dlaku sprečio Vagnerove plaćenike da marširaju u Moskvu. Vagnerovim borcima ponuđena je napuštena vojna lokacija gde mogu da “stave svoje šatore dok razmišljaju šta dalje”, rekao je Lukašenko.
Oslabljeni Putin
Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je u sredu da je neuspela pobuna oslabila Putina, ali nije jasno hoće li to povećati verovatnost da Kremlj povuče svoje trupe iz Ukrajine.
“Verujem da je oslabljen jer to pokazuje da autokratske strukture moći imaju pukotine i da nije tako čvrsto u sedlu kao što uvek tvrdi,” rekao je Šolc u jednosatnom intervjuu za nemačku televiziju ARD.
Šolc je rekao da ne želi da učestvuje u spekulacijama o tome koliko dugo će Putin verovatno ostati na funkciji, rekavši da je cilj Zapada u podršci Ukrajini da joj pomogne da se odbrani, a ne da izazove promenu režima u Rusiji.
Upitan da li se u bilo kom trenutku u subotu nadao da je pobuna Vagnerovih plaćenika kraj Putinove vladavine, rekao je da to ne bi imalo smisla jer je nije jasno da li bi ono što bi usledilo nakon Putina bilo bolje.
“Vagnerove trupe su vojna jedinica koja deluje vrlo agresivno u celom svetu, a vrlo konkretno i u ratu Rusije protiv Ukrajine”, rekao je Šolc, prenosi Al Džazira.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.