mariupolj ukrajina ruski vojniciFoto: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Neonacistička paravojna grupa povezana sa Kremljom zatražila je od svojih članova da obezbede obaveštajne podatke o graničnim i vojnim aktivnostima u Letoniji, Litvaniji i Estoniji.

Kako piše Gardijan, a prenosi Index.hr, ovo je izazvalo zabrinutost jer se postavlja pitanje da li ekstremno desničarske ruske grupe planiraju napad na zemlje NATO-a.

Zvanični Telegram kanal za Task Force Rusich, grupu koja se trenutno bori u Ukrajini u ime Kremlja i povezana sa ozloglašenom grupom Vagner, prošle nedelje je zatražio od članova da prenesu detalje u vezi sa graničnim prelazima i vojnim pokretima u tri bivše sovjetske države.

Vest je pokrenula pitanja o tome ko komanduje ekstremno desnim pro-kremljskim grupama koje se bore u Ukrajini. Rusič je blisko povezan sa porodicom Vagner, čiji je šef Jevgenij Prigožin blizak saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina. Vagner trenutno vodi rusku ofanzivu za zauzimanje Bahmuta u Ukrajini. Ovo je trenutno najžešća bitka u Ukrajini.

Izvori, koji su želeli da ostanu anonimni, rekli su za Gardijan da bi Rusičev potez mogao da ukaže na razočaranje Kremljom i frustraciju kako se odvija Putinov rat u Ukrajini. Dodaju da bi Kremlj mogao izgubiti kontrolu nad svojim krajnje desnim ruskim paravojnim organizacijama.

Oni takođe navode da bi ove grupe mogle da koriste ekstremnije metode za nastavak ukrajinskog rata. Ovo povećava strah od eskalacije napada članice NATO-a. Međutim, izvori Gardijana tvrde da je malo verovatno da će Kremlj biti direktno umešan jer njegova špijunska služba nesumnjivo već ima obaveštajne podatke o vojnim i pograničnim aktivnostima u baltičkim državama.

„Da li to ukazuje na fragmentaciju unutar ruskog sistema? Šta se dešava ako Rusi izgube kontrolu nad paravojnim grupama i počnu da sprovode lažne akcije koje bi slučajno mogle da eskaliraju situaciju? Pravo pitanje je koliku kontrolu Kremlj zaista ima“, rekao je jedan od izvori.

Koje informacije Rusich traži?

Iako su interakcije između Rusiča i onlajn kanala povezanih sa Vagnerom nedavno dokumentovane, ostaje nejasno u kojoj meri grupa deluje pod strateškim nadzorom Vagnera ili čak ruskog Ministarstva odbrane. Rusič je promovisan kao diverzantsko-izviđačka snaga.

Prošle srede, operateri Rusičevog zvaničnog Telegram kanala na ruskom jeziku objavili su objavu u kojoj od korisnika u baltičkim zemljama traže da anonimno dele informacije u vezi sa vojnom infrastrukturom.

Objavom, koju je pogledalo više od 60.000 korisnika, tražene su informacije o vojnim jedinicama, sa posebnim osvrtom na informacije o pripadnicima i zanimanjima, rodbini članova i njihovom ličnom prevozu.

On je zatražio i detalje o kretanju patrola i lokaciji graničnih prelaza, sistema nadzora i vozila. Zatraženi su i detalji komunikacionih tornjeva i sigurnosnih uređaja na granici i koordinate skladišta goriva i sigurnosnih sistema u pograničnim područjima.

Borci Rusich-a viđeni u Ukrajini

Rusičevi borci, ozloglašeni po svojoj brutalnosti u Siriji i Krimskom ratu 2014, primećeni su u ukrajinskim regionima Donbasa i Harkova i u Hersonu. U septembru je Ministarstvo finansija SAD objavilo da uvodi sankcije protiv Rusiča.

Nedavni izveštaji pokazuju da Bajdenova administracija sada razmatra da Vagnera označi stranom terorističkom organizacijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari