Ruska opozicija u egzilu pokušava da organizuje zajedničku strategiju dok čekaju da novoizabrani američki predsednik Donald Tramp ispuni obećanje iz kampanje da će okončati rat sa Ukrajinom, za šta strahuju da bi moglo da znači gubitak američke podrške.
Posle skoro tri godine rata u Ukrajini, ruska opozicija nalazi se na teškoj prekretnici. Dok istaknute ličnosti pokreta žive u egzilu, a oni koji su ostali prinuđeni su da ćute pošto im preti zatvor, opozicija nema očigledne lidere, piše VOA.
Jedan od glavnih protivnika ruskog predsednika Putina, Ilja Jašin, živi u Berlinu nakon što je pušten iz ruskog zatvora za vreme istorijske razmene zarobljenika u avgustu.
“Ruska opozicija je imala lidera, Borisa Nemcova. Ubijen je. Ruska opozicija je imala drugog lidera, Alekseja Navalnog. On je uhapšen I otrovan. Danas nemamo zadatak da se ujedinimo iza jedne osobe. Čini mi se da je mnogo važnije da se konsolidujemo oko zajedničkih vrednosti.”
Vrednosti slobode i pravde su bile u korenu zahteva opozicije na velikim novembarskim demonstracijama u Berlinu – naime, povlačenje ruskih vojnika sa ukrajinskog tla, sloboda za političke zatvorenike u Rusiji i privođenje Putina pravdi.
Prenos vlasti u Vašingtonu narednog meseca izaziva zabrinutost kod ruskih opozicionara u egzilu, koji čekaju da vide da li će obećanje Donalda Trampa da će brzo sklopiti mir u Ukrajini predstavljati radikalnu promenu u vojnoj i političkoj podršsci Kijevu. Tramp je obećao da će okončati rat pre nego što stupi na položaj, ali nije rekao kako će to učiniti. Na predsedničkoj debati u septembru, odbio je da kaže da želi da Ukrajina pobedi u ratu.
“Do sada, i demokrate i republikanci u američkom Kongresu su bili saglasni da se Ukrajini mora pomoći i da je Putin agresor. Sada će doći novi predsednik, ali mislimo da će Kongres nastaviti da izdvaja novac za Ukrajinu”, ističe Sergej Vlasov, bivši zamenik načelnika okruga Pečatniki u Moskvi.
Međutim, zabluda je fokusirati se isključivo na želje ili poteze nove administracije, kažu neki posmatrači koji smatraju da je naivno verovati da Putin želi mir.
“Sa Putinove tačke gledišta, ruska vojska napreduje, ekonomija se drži I dalje. Što se tiče Kremlja, nema potrebe da se pravi kompromis. Tako da bih rekao da će Tramp stvarno pokušati, ali pre ili kasnije, najverovatnije, Sjedinjene Države će se vratiti da pomognu Ukrajini, i rat će se nastaviti”, smatra Anton Babašin iz organizacije „Riddle Russia“.
Sukobi u Ukrajini su eskalirali u vreme dok se menja administracija u Vašingtonu. Tramp stupa na položaj 20. januara. Za to vreme, članovi ruskog antiratnog pokreta u egzilu pokušavaju da pronađu način da odgovore na novu realnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.