Ruski portal: Zašto će se ukrajinski kontranapad uskoro završiti? 1foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Načelnik Združenog štaba američke vojske, general Mark Mili, očekuje da će se kontraofanziva koju izvode ukrajinske oružane snage završiti u bliskoj budućnosti, a može se govoriti o roku od 30 do 45 dana.

U izveštaju koji je objavio ruski list Gazeta.ru, vojni ekspert i penzionisani brigadni general ruskih protivvazdušnih snaga Mihail Kodarjonok naveo je da je glavni američki general kraj vojnih dejstava povezao s lošim vremenskim uslovima.

Izveštaj navodi izjavu generala Milija, koju je prenio BBC, u kojoj kaže da je ”ostalo još dosta vremena za Ukrajince, možda 30 ili 45 dana, pre nego što se vremenski uslovi pogoršaju. Jesenja i zimska sezona ometaće napredak ukrajinskih oružanih snaga, koje su čak i tokom leta bile sporije nego što je to SAD očekivao.”

Međutim, ova izjava, kako se navodi u izveštaju, nema apsolutno nikakve veze s vremenskim prilikama koje će se promeniti u bliskoj budućnosti.

Sigurno američki komandant ima u rukama izveštaj s objašnjenjima za ukrajinski napad i sve potrebne informacije o borbenoj i brojčanoj snazi ukrajinskih oružanih snaga, pored informacija o snabdevanju ovih snaga oružjem, opremom, municijom, navođenim raketama, gorivom, hranom, odećom i medicinskom opremom.

Dnjeparsko-karpatska ofanziva Crvene armije

Upravo na osnovu ovih podataka, Mili je zaključio da će ofanzivne sposobnosti ukrajinskih oružanih snaga biti iscrpljene u roku od 30 do 45 dana.

Mala je verovatnoća da se razmišljanja američkog vojnog komandanta temelje isključivo na intuiciji ili predviđanju razvoja situacije, piše u ruskom listu.

U izveštaju se navodi da, što se tiče vremenskih prilika i očekivanog pada intenziteta neprijateljstava, prethodni ratovi nisu dokazali nikakvu povezanost između ova dva faktora.

Naprimer, od 24. decembra 1943. do 17. aprila 1944. godine Crvena armija (u doba Sovjetskog saveza) izvela je Dnjeparsko-karpatsku stratešku ofanzivnu operaciju (oslobođenje desne obale Ukrajine), što je jedna o najvećih operacija u Drugom svetskom ratu.

Širina borbenog fronta kretala se između 1.300 i 1.400 kilometara, dubina napredovanja sovjetskih snaga bila je između 250 i 450 kilometara, a prosečna dnevna brzina napredovanja između dva i četiri kilometra.

U operaciji je učestvovalo dva miliona i 406.000 vojnika i komandanata Crvene armije.

Kao rezultat toga, južno krilo istočnog fronta njemačkih snaga je poražen, a operacija je izvedena u vrlo nepovoljnim vremenskim uslovima.

To znači da vremenski uslovi nisu predstavljali suštinsku prepreku za izvođenje najvećih vojnih operacija.

Ukrajini treba 300 tenkova M1 Abrams, dobiće ih 31

Ruski list dodaje da u istoriji ratova i vojne umetnosti mnogi primeri dokazuju uspešnost ofanzivnih operacija u ovakvim okolnostima i pokazuju da je najvažniji faktor prisustvo vojno-političke volje i oružanih snaga, koje moraju predstavljati potpuno operativan i besprekorno funkcionalan mehanizam.

Tokom Dnjeparsko-karpatske strateške ofanzivne operacije dnevni gubici Crvene armije proceni su na skoro 10.000 ljudi.

Da bi se nadoknadili ljudski gubici, bilo je potrebno poslati na front pojačanje slične veličine.

Tokom ove operacije ukupni gubici tenkova i samohodnih topova iznosili su 2.639 komada, što znači da su dnevni gubici u oklopnim vozilima iznosili 30 tenkova i samohodnih topova.

Sjedinjene Američke Države će ukrajinskim oružanim snagama isporučiti 31 tenk M1 Abrams, dok ukrajinskoj vojsci treba 300 vozila ovog tipa za izvođenje velikih ofanzivnih operacija, zaključuje se u izveštaju, prenosi Al Džazira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari