Rusko tužilaštvo je zatražilo od Vrhovnog suda da raspusti nevladinu organizaciju Memorijal, saopštila je danas ta najstarija ruska organizacija za odbranu ljudskih prava, ukazujući da se radi o „političkoj odluci“.
Memorijal se optužuje da je „sistematski kršio“ zakon o „stranim agentima“, navodi se u saopštenju.
Nevladina organizacija Memorijal osnovana je 1989. a ruske vlasti su je 2016. svrstale na spisak „stranih agenata“. Ta etiketa obavezuje organizacije, medije i osobe da prijave status svih svojih publikacija, uključujući preko društvenih mreža, i da slede stroge administrativne propise.
Ta odrednica koja podseća na odrednicu „neprijatelj naroda“ iz sovjetske ere uopšteno se odnosi na organizacije ili osobe koje dobijaju „finansiranje iz inostranstva“ i vode „političke aktivnosti“.
„Od početka smo govorili da je taj zakon smišljen kao instrument preke pravde protiv nezavisnih organizacija i insistirali na tome da on bude ukinut,“ podseća Memorijal u saopštenju.
„Ocenjujemo da nema nikakvog legitimnog osnova za raspuštanje Memorijala“, dodala je ta nevladina organizacija koja se godinama pravno bori da se skine sa spiska.
Navela je da je zathev tužilaštva „Politička odluka za uništenje Memorijala“.
Simbol perestrojke, Memorijal, koji su stvorili disidenti među kojima i dobitnik Nobelove nagrade za mir Andrej Saharov, deo je „baštine ruskog naroda“, rekla je aktivistkinja za ljudska prava Zoja Svetova.
„Ako se raspusti Rusija će postati potpuno totalitarna država“, dodala je ona.
Vrhovni sud će razmatrati zahtev tužilaštva 25. novembra, pokazuju podaci na njegovom zvaničnom sajtu.
Vrhovni sud je 2015. odbio da raspusti Memorija, odbacivši zahtev ruskog ministarstva pravde.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.